Oříškové tyčinky

Pamatujete, jak jsem zde inzerovala oříškové tyčinky? Včera jsem se do nich pustila. Jelikož jsem nesehnala onen zlatý sirup, tak jsem si udělala ten svůj - 400g cukru, 200ml vody a 50ml citronové šťávy jsem na mírném plameni vařila 45 minut a vznikl z toho prima sirup :))) Chytl krásnou karamelovou barvu. Není toho nijak moc, nalila jsem to sotva do dvou přesnidávkových skleniček. Sirup jsem nakonec dělala podle této stránky. A tady už je můj výsledek :)

Golden syrup - domácí zlatý sirup

No a potom jsem pokračovala s přípravou tyčinek. Nepoužívala jsem sušené ovoce, nemám ho ráda, ale za to jsem přidala semínkách a kokosu :) Takže mám z várky přesně 12 tyčinek, podle výpočtu vychází jedna na 199 kalorií. Trošku se mi je povedlo připéct :D Moje trouba je prostě trouba, i na 130 stupňů valí jak šílená :) Použila jsem 100g mandlí, po 50g kešu, vlašáky, dýňová semínka, slunečnicová semínka, po 25g sezamová semínka a kokos. Na tyčinky jsem použila půlku jedné té skleničky se sirupem. Klidně mohlo být i víc - nebojte se raději toho sirupu přidat, ať to má v čem držet. Přiznám se, že jsem včera zkoušela ještě nevychladlé, takže se mi ten jeden kousek rozpadal :D To je tak, když někdo neposlechne instrukce v receptu a musí to jíst dřív než má. Zas ta moje netrpělivost :P Nicméně, teď jsou už vychladlé po celém dnu samozřejmě a místo svačinky si jednu vezmu :)) Zapomněla jsem říct, že jsou moc dobré :o)

Jo, napravo jeden kousek chybí, nevydržela jsem to :D

Celkem 12 kousků / 1 kousek = 199 kalorií


Budeme potřebovat:
1 hrnek různých nasekaných oříšků (kešu, mandle, pistácie, vlašáky, apod.)
1/2 hrnku semínek (dýňová, sezamová, slunečnicová, apod.)
1/3 hrnku nasekaného sušeného ovoce (volný výběr, patří sem i neslazený kokos)
špetka mořské soli
1/4 hrnku sladového, třtinového nebo zlatého sirupu (pozn. med údajně pro tento recept nefunguje, třtinový sirup by se měl dát sehnat v lékárně, zlatý sirup se dá "prý" i vyrobit doma nebo koupit v Tescu jako Lyle's Golden Syrup - koukněte se na různé možnosti sirupu zdezde a zde)

Předehřejeme si troubu na 160 stupňů, vyložíme menší plech pečícím papírem, v míse si smícháme oříšky, semínka a sušené ovoce. Přidáme sůl, sirup a pečlivě promícháme. Směs dáme na plech, pečlivě směs stlačíme do hladké placky. Pečeme 18 minut. Ořechová placka nebude v tomto okamžiku tvrdá, plech nenecháváme v troubě ale dáme jej na místo, kde může chladnout po dobu 15 - 20 minut. Ořechy stále ještě nebudou zcela vychladlé, ale vytáhněte je i s pečícím papírem z plechu a nakrájejte je na požadované kousky. Až budou tyčinky zcela vychladlé, půjdou z papíru krásně sundat. Vydrží až dva týdny při pokojové teplotě.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram