Oříškové tyčinky

neděle, července 22, 2012
Pamatujete, jak jsem zde inzerovala oříškové tyčinky? Včera jsem se do nich pustila. Jelikož jsem nesehnala onen zlatý sirup, tak jsem si udělala ten svůj - 400g cukru, 200ml vody a 50ml citronové šťávy jsem na mírném plameni vařila 45 minut a vznikl z toho prima sirup :))) Chytl krásnou karamelovou barvu. Není toho nijak moc, nalila jsem to sotva do dvou přesnidávkových skleniček. Sirup jsem nakonec dělala podle této stránky. A tady už je můj výsledek :)

Golden syrup - domácí zlatý sirup

No a potom jsem pokračovala s přípravou tyčinek. Nepoužívala jsem sušené ovoce, nemám ho ráda, ale za to jsem přidala semínkách a kokosu :) Takže mám z várky přesně 12 tyčinek, podle výpočtu vychází jedna na 199 kalorií. Trošku se mi je povedlo připéct :D Moje trouba je prostě trouba, i na 130 stupňů valí jak šílená :) Použila jsem 100g mandlí, po 50g kešu, vlašáky, dýňová semínka, slunečnicová semínka, po 25g sezamová semínka a kokos. Na tyčinky jsem použila půlku jedné té skleničky se sirupem. Klidně mohlo být i víc - nebojte se raději toho sirupu přidat, ať to má v čem držet. Přiznám se, že jsem včera zkoušela ještě nevychladlé, takže se mi ten jeden kousek rozpadal :D To je tak, když někdo neposlechne instrukce v receptu a musí to jíst dřív než má. Zas ta moje netrpělivost :P Nicméně, teď jsou už vychladlé po celém dnu samozřejmě a místo svačinky si jednu vezmu :)) Zapomněla jsem říct, že jsou moc dobré :o)

Jo, napravo jeden kousek chybí, nevydržela jsem to :D

Celkem 12 kousků / 1 kousek = 199 kalorií


Budeme potřebovat:
1 hrnek různých nasekaných oříšků (kešu, mandle, pistácie, vlašáky, apod.)
1/2 hrnku semínek (dýňová, sezamová, slunečnicová, apod.)
1/3 hrnku nasekaného sušeného ovoce (volný výběr, patří sem i neslazený kokos)
špetka mořské soli
1/4 hrnku sladového, třtinového nebo zlatého sirupu (pozn. med údajně pro tento recept nefunguje, třtinový sirup by se měl dát sehnat v lékárně, zlatý sirup se dá "prý" i vyrobit doma nebo koupit v Tescu jako Lyle's Golden Syrup - koukněte se na různé možnosti sirupu zdezde a zde)

Předehřejeme si troubu na 160 stupňů, vyložíme menší plech pečícím papírem, v míse si smícháme oříšky, semínka a sušené ovoce. Přidáme sůl, sirup a pečlivě promícháme. Směs dáme na plech, pečlivě směs stlačíme do hladké placky. Pečeme 18 minut. Ořechová placka nebude v tomto okamžiku tvrdá, plech nenecháváme v troubě ale dáme jej na místo, kde může chladnout po dobu 15 - 20 minut. Ořechy stále ještě nebudou zcela vychladlé, ale vytáhněte je i s pečícím papírem z plechu a nakrájejte je na požadované kousky. Až budou tyčinky zcela vychladlé, půjdou z papíru krásně sundat. Vydrží až dva týdny při pokojové teplotě.

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.