Proč ženy hubnou pomaleji než muži?


V soutěži The Biggest Loser se stalo vítězem u více než 60 % muži. V zákulisí soutěže jsem si několikrát vyslechl, jak si ženy ztěžovaly na to, že spousta mužů se ani nemusela "doopravdy" snažit, že pro ně bylo daleko snadnější ztratit váhu. Proč tomu tak je?

Odpověď spočívá ve složení těla. Dokonce i když je muž obézní, má daleko více svalové hmoty než žena. Ženy mají přibližně o 10 % více ze své tělesné váhy uloženou v tucích. Navíc, některé studie poukázaly na to, že mužský metabolismus je o 3-10 % rychlejší než u žen, při stejné výšce, při stejné váze. To nás přivádí k fyziologické pravdě: čím více svalové hmoty máte, tím rychlejší bude váš metabolismus a tím více spálíte kalorií, i když zrovna odpočíváte. 

Velmi záleží také na typu tuku, který na sobě máme navíc. Muži mají více viscerálního tuku, to je tuk, který se ukládá hluboko v těle, většinou kolem orgánů. Takový typ tuku se nijak "nepohupuje", ale na těle muže jde vidět jako větší břicho. Ženy naopak mají jiný typ tuku, a to tuk podkožní. Ukládá se tedy přímo pod kůží (nejčastěji na bocích a ve stehnech). Tenhle typ tuku má bohužel tendenci se "pohupovat" a dokonce ho ke vší smůle můžete i "chytit". Zatímco je viscerální tuk nebezpečnější z těchto dvou zmiňovaných, studie na Cairo University v roce 2009 ukázaly, že se spaluje daleko rychleji než tuk podkožní. To znamená, že je daleko obtížnější zbavit se podkožního tuku, což je další překážka pro ženy, které chtějí ztratit pár kil. 

A pak je zde ještě emocionální stravování, ke kterému mají ženy také daleko větší sklony. To mohu potvrdit podle toho, co jsem viděl během soutěže v The Biggest Loser. Mnoho soutěžících mužů přibralo hlavně kvůli tomu, že si k jídlu dávali neúměrné porce (a neskutečně nevhodné kombinace jídel na ty obrovské talíře), zatímco ženy se dostávaly do problémů proto, že díky stresu, smutku či vyčerpání ustavičně sahaly po něčem k zakousnutí. Mohlo by to znamenat, že ženy mají menší sebeovládání než muži a že je pro ně obtížnější držet se zpátky v tom, po čem velmi touží? Je to možné, alespoň co se týče jídla. 

Dokonce i jedna studie z roku 2008 uveřejněna institutem Proceedings of the National Academy of Sciences uvádí, že si muži dokážou lépe poradit se sebekontrolou skrze jídlo, než je tomu u žen. Všechny tyto faktory jdou proti nim, ženy jsou v daleko větší nevýhodě, co se týče hubnutí. Ale objem těla nemusí být pro ženu definitivní. Potřebuje jen pochopit, jak její tělo funguje, vzít v potaz spojení mezi svalovou hmotou a metabolismem, nebo si uvědomit ony spouštěče emočního stravování. Všechny tyto změny - i když nejsou vůbec snadné - mohou mít velký dopad na ztrátu váhy a pomohou k tomu, aby rozdíl mezi mužem a ženou zcela vymizel.

Bob Harper

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram