Svaly jako dokonalý stroj pro spalování

Co kdybych vám řekla, že je sval opravdu stroj, že představuje jakýsi pomyslný karburátor a při vaší tréninkové aktivitě umí namíchat dokonalou palivovou směs z vašich cukrů a tuků pro spalování? Že to je však křehký stroj, který se dokáže neuváženým zacházením zničit? A že je to zároveň jediný stroj, který zvládne spalovat tuky? Že se tuky spalují až po 30 minutách cvičení? Ono má tělo v sobě nějaký časovač? Opravdu existuje takto prostý vzorec? Asi ne, jinak bychom se touto otázkou neustále nezabývali. Takže jak je to doopravdy? 

Ze všeho nejdříve si vysvětlíme co to je anaerobní a aerobní činnost. Dva pojmy, přesto tak odlišné. 

Anaerobní činnost je vlastně fyzická aktivita při vysoké intenzitě, kdy svaly pracují za nedostatečného přísunu kyslíku. Vysokou intenzitou cvičení se považuje to cvičení, při němž sotva popadáte dech, srdce tluče jak zblázněné a přestože při takto vysoké intenzitě spaluje tělo nejvyšší počet kalorií, sahá si pro ně téměř v celém svém rozsahu do cukrů a jen velmi minimálně, téměř vůbec nevyužívá své zásoby ve formě tuku. Navíc, když při této intenzitě veškerou svoji dostupnou energii vyčerpá, jde si pro další zásoby cukru do svalů, kde je pro něj připraven rezervní glykogen. Glykogen se sice v průběhu zotavení doplní, ale často zvýší svůj obsah a když se do svalové buňky natáhne i voda, hned se na váze můžou objevit i tři kila navíc. Odtud pak pramení dotazy, proč, když tak makám, nehubnu.
Anaerobní činnost je sice skvělým pomocníkem při trénování kondice, ale je nutno mít na paměti, že budeme-li často lapat po dechu a utírat kvanta potu, pro spalování tuku toho děláme absolutně málo. A navíc riskujeme ztrátu své svalové hmoty.

Aerobní činnost je naopak aktivitou, při které svaly mají pro svou práci zaručen dostatečný přísun kyslíku a mohou tak ke svému spalování využívat právě tuky. Čím déle aerobní aktivitu provozujeme, tím je množství a zastoupení využitého tuku vyšší. Na "rozjezd" sice i zde svaly využívají výhradně cukry coby energetický zdroj, ale postupně se sval začne chovat právě jako onen zmíněný karburátor a namíchává si optimální palivovou směs. Takže čím déle cvičíte v aerobních podmínkách, tím je zaručeno spalování převážně tuků (i když spalujete i nějaký ten cukr). 

U pokročilých cvičenců se optimální intenzita cvičení zjišťuje díky "talk testu", kdy pokud můžeme komunikovat s okolím, tak se pohybujeme v intenzitě pro spalování tuků. 

Jak vidíte, nelze tedy říci, že po určitých minutách dochází čistě ke spalování tuků, nelze ani říci, že se tuk začne spalovat vůbec, jelikož záleží na typu cvičení, lépe řečeno na intenzitě, určitě se do optimální tepové frekvence každý cvičící dostává jiným tempem, začínající ji dosáhnou dříve než pokročilejší, jelikož netrénovaní jedinci mají aerobní pásmo posazené níž, atd.

Posilování patří mezi typické anaerobní činnosti, má všechny parametry, které neumožňují spalovat tuky. Přesto není vhodné se posilování vyhýbat, jelikož tvorbou svalové hmoty umožňujeme rychlejší spalování tuků. Sval je stroj pro spalování tuků. A každý půl kilogram svalové hmoty navíc představuje navýšení bazálního metabolismu o 100kcal denně. Snižováním bazálního metabolismu dlouhodobými energeticky nízkými dietami odbourávají i svalovou hmotu. Tohle je velký problém hlavně u žen, které berou posilování jako mužskou záležitost a úlohu svalů při redukci váhy a spalování tuků neznají. Aby však mělo posilování smysl, musí být správně metodicky prováděno, tzn. neustále a postupně zvyšovat zatížení, kdy svaly musí překonávat stále větší odpor. Bez této jednoduché poučky nemůže posilování přinést uspokojivé výsledky. 

Součástí úbytku tuku je také vhodná strava a jakési vhodné rozložení bílkovin - sacharidů - tuků. (Vzhledem k dohadům, které vznikly níže v komentářích, raději nebudu nabádat ke správnému procentuálnímu rozložení živin při hubnutí, jelikož se názory všude možně různí a ani ten ze zdroje, který jsem zde chtěla využít, nebyl po chuti ☺). Platí však, že energetický příjem stravy můžeme omezit nižším příjmem sacharidů, nikdy neomezujeme příjem bílkovin. Je to důležitý aspekt ochrany svalové hmoty před odbouráváním.
Přestože je vaší prioritou odbourávání tělesného tuku, doporučuje se přeci jen nejprve nabrat alespoň určité množství svalové hmoty (pro ženy to platí dvojnásob). Je také vhodné využívat doplňky sportovní výživy, které nám POMOHOU (= neudělají práci za nás) spalovat tuky (karnitin) a taky udržovat svalovou hmotu.

72 komentářů:

 1. Skvěle napsáno, moc hezky jsi to objasnila :) Taky jsem kolikrát tápala, jak to vlastně v těle všechno probíhá, něco jsem samozřejmě věděla, ale tady je to hezky všechno pohromadě. Na ty články se taky mrknu :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mrkni, jsou fakt výborné. Vypadají nezáživně, jsou krapet dlouhé, ale jsou opravdu polopatě vysvětlené :) Sice jsem to četla zprvu asi 5x, než jsem to všechno vstřebala, ale je to fakt skvělý zdroj :)

   Smazat
  2. Už jsem je přečetla. A taky plno jiných článků, co tam je :D Opravdu skvěle napsané, jsem v práci a nikoho tu nemám, tak mám čas se takhle flákat a číst :D

   Smazat
 2. Zas další supr článek :) u mě je největší "problém" s tím jídlem, ještě nedokážu odhadnout ten poměr bílkovin a sacharidů... Sacharidů mám víc a u bílkovin strádám. Aspoň trochu mi pomáhá ten proteiňák "od Tebe" :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno se naučíš. Já to taky ještě nemám v malíčku, jde víceméně dělat to nejlepší co můžem :) snažit se :)

   Smazat
 3. Ahoj Nikki, další skvělý článek, jen tedy chápu dobře, že jako začátečnice při cvičení HIIT s Jill se pohybuji v anaerobním pásmu, tudíš nespaluji tuky? Díky, Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V žádném případě, Jillianiny tréninky jsou právě přizpůsobené tomu, aby ses průměrně pohybovala v ideální zóně / v pásmu. Pokud se podíváš na odkaz, který jsem vložila do článku ohledně tepových frekvencí, zjistíš, že první tři tréninkové fáze jsou zcela výborné pro spalování tuků a tam se také společně s Jilian "držíte". Občas při kardiu sice tep vyletí do vyšších hodnot, ale ono i kardio je potřeba trénovat a Jillian to ví , jelikož, jak je napsáno výše, trénujeme tím kondici a vytrvalost (Jillian tam toho kardia zas tak moc nemá, zkus Boba Harpera a Zuzku Light pro představu ☺). Všechno má své pro a proti, ale když se to vhodně zkombinuje, je to vydání se po výborné cestě :))

   Smazat
  2. Moc díky za rychlou odpověď. No mně se to zdálo být divné, protože mám za sebou 30DS, teď jedu 2. týden RI30, k tomu si dávám Boba a od Jill Cardio Kickbox - u všech sotva popadám dech, ale ty centimetrové úbytky jsou neskutečné, ikdyž na váze za 6 týdnů "jen" 5kg :-)

   Smazat
 4. Ahoj všichni, na tenhle článek nemůžu nereagovat. Jako budoucí lékařka bych vás ráda upozornila na špatné doporučení ohledně složení výživy. Správný poměr je 60-65% sacharidů, 30% tuků a 10-15% bílkovin. Je jasné, že kdo posiluje, si logicky zvýší příjem bílkovin, ale rozhodně nedoporučuju překročit limit 2 g/kg/den. (pro necvičící 0,5-1 g/kg/den). Tak vysokým příjmem bílkovin, jaký doporučuje autorka, si můžete poškodit zdraví. Odkazuju na články, které vám to vysvětlí líp než já
  http://www.vseokulturistice.cz/nadmerny-prijem-bilkovin_384
  http://www.moje-fitness.cz/latky-v-tele/fakta-o-bilkovinach-vsouvislosti-se-sportovni-cinnosti-i-dil

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nezlobte se, ale to, co popisujete vy, je vhodné složení živin pro člověka, který nemá problémy s nadváhou a jde o vyváženou skladbu jídla. Při snižování váhy je opravdu nutné sacharidy snížit a navýšit bílkoviny, o tom je tento článek. ne o tom, jak si uchovat váhu.

   Smazat
  2. Nechtěla jsem se vás dotknout. Z vašich předchozích článků vím, že se zajímáte o zdravý životní styl, proto jsem vás chtěla jenom upozornit na chybu ve výživě. Jak jste sama napsala, jde o vyváženou skladbu jídla, která by měla být zachována i v redukční dietě. Člověk, který chce zhubnout, by měl omezit celkový příjem kalorií, případně stáhnout tuky na těch doporučených 30%, pokud tuto hodnotu překračuje. Navíc jsem chtěla upozornit na škodlivost nadměrného přísunu bílkovin (viz odkazy). Jinak je to samozřejmě každého věc.

   Smazat
  3. Ale vůbec ne... Já jen, že opravdu popisujete sice správné vyvážení, ale nefungující pro ty, kdo chtějí hubnout, protože na to se musí opravdu jinak. Bohužel byste musela kontaktovat všechny stránky včetně velmi populárního STOBu, který píše téměř to samé, co uvádím ze zdroje i já (sacharidy má také na 40%, jen mírné výchylky ve složení tuku a bílkovin a to 30/30) . O překročení limitu v bílkovinách to je v pořádku, na tom se shodneme obě, myslím, že ale tenhle problém s překračováním mají spíš někde jinde :) tady spíše ženy řeší jiný problém, nedostatek bílkovin. ALe to už jsme jinde.

   Smazat
  4. Tak je prima, že to všichni, co si počítají na STOBu, teď ví.

   Nicméně Jani, to co funguje u vás, nemusí fungovat u jiných.

   Smazat
  5. Otázka- kde píší, jaký poměr zhubnutých kil je v tuku a jaký ve svalech? Zvláštní je, že sportovci a fitness dodržují cca to mnou napsané 55:15:30 (S:B:T, možná B a T mají více vyrovnané). V dietě, kterou mají max 3 měsíce před soutěží, stáhnnou množství sacharidů, ale všichni svorně tvrdí, že to nejde držet delší dobu a i tak jim z tuky zmizí část svalové hmoty. Kdyby bylo výhodné držet sacharidy tak nízko, proč by to taky nedělali? ;-)

   Ty píšeš, že co funguje na mě, nemusí fungovat na ostatní. Zvláštní, pár holkám jsem s úpravou jídelníčku pomáhala a na všechny to zabralo. Ano, možná nehubly tak rychle, jako jsi zhubla ty, ale na druhou stranu i v "redukci" nabraly např víc svalů na rukou než ty a zrovna růst svalů rukou je snad u všech holek hodně těžký.

   Smazat
  6. Ty poměry výše nejsou vůbec myšleny jako útok nebo tak něco. Spíše jen ukázka toho, co se cpe veřejnosti... já jsem normální ženská jako tisíce jiných, co prostě otevře internet a hledá a když se jí na několika místech objeví takováto čísla, tak se logicky podle nich zařídím, protože není nikdo jiný, kdo by tvrdil opak. Takže pokud funguje tvůj vzorec, určitě ti věřím, ale mělo by vás takových být víc a mělo by to být psáno právě tak často a všude, jako se píše to, co zmiňuji nahoře. Je 150 různých názorů a jak se v tom má vyznat obyčejný člověk, jako já (zas budu mluvit o sobě no :D) a rozhodně nejsem sama. navíc, když se pod to podepíší odborníci, víš jak to myslím.

   PS: nikdy jsem nechtěla mít přemrštěné svaly na rukou :P a každý jsme sice z masa a kostí, ale jiných staveb :)) nemám ráda srovnávání :)

   Smazat
  7. Jani, četla jsi, co jsem ti napsala? Ty články pro oči veřejnosti jsou psány "vzdělanými lidmi a odborníky"... vždyť si to přečti... A pak mi odpověz, kde má normální člověk, k těm odborníkům přijít, když ti přijdou na stránku jako je tahle a pak se hrozně diví a hudrujou v komentářích na adresu blogerky, která to studuje, opravdu se snaží a ještě je jí vyčteno, že by si měla nejdřív něco zjistit... a bla bala bla... tak mi řekni kde,.,, když jsem ti ukázala, co jsem ti ukázala... myslím, že nejde o život, ale jen o pár debilních čísel, ve kterých stejně nemá nikdo jasno! TAk udělejte vy všichni odborníci stránky, kde budete podávat přesné informace, pomozte těm lidem, kteří to potřebují a ne že sem budete chodit a shazovat úsilí druhých. Sedněte, nechte VY udělat ze sebe ten vzor a pomozte ostatním. A podávejte informace tak, jak si myslíte, že je to nejlepší. Proč ty si neuděláš stránku a nenapíšeš jak je to ve skutečnosti, když víš, že články na netu stojí za nic?????

   Smazat
  8. Já jsem tohle všechno na netu studovala NĚKOLIK LET!! (nejen české fitness a zdravotní weby) Vlastně od té doby, co jsem se začala hrabat z anorexie dodnes. Dlouho jsem radila FitnessGirl, ale ta si z toho aspoň něco vzala. Tobě sem čas od času něco napíšu, jenže ty to vždycky parádně zdrbeš. Víš proč nepíšu blog? Donedávna jsem radila holkám na jedné diskuzi a ty byly vděčné a fungovalo jim to! Nemám už čas sedět tolik hodin u netu a navíc- když ti někdo napíše, že k čočce a luštěninám obecně si musíš dát pečivo, abys do těla dostala nějaké bílkoviny pochopila bys to? A vysvětlovat laikovi nějaká spektra AMK ....

   Teď jsem jedním dechem přečetla Tvůj článek "7 měsíců fitness"- fakt máš příjem 1600-1800kcal? Se svým sportovním vypětím bys měla mít kolem 2500 kcal!! Zvlášť když chceš tvarovat a nabírat svaly. Přečti si tohle http://papame.blog.cz/1206/trocha-matematiky-pri-hubnuti-aneb-aby-energie-bylo-dost (tohle např jsem psala já). Víš, jaké důsledky má dlouhodobě nedostatečný příjem energie?

   Smazat
  9. Jano, nic jsem ti nezdrbala, ukaž mi jedinou větu, kterou jsem udělala to, co píšeš, naopak... už včera jsem v článku smazala hodnoty poměru živin, aby opravdu nedocházelo k nějakým nevhodným spekulacím, protože nemám ráda a vypsala záměrně stránky, které se neshodnou na poměrech, jen aby to bylo vidět, ne abych ti něco vyvracela, mám dokonce pocit, že jsem ti napsala, že ti věřím, že tvůj systém funguje, tak fakt nechápu o co ti jde, protože jedinej, kdo se tady fakt cítí pod palbou jsem já, v článku jsem to smazala, protože stačily 3 čísla, debilní tři čísla a podívej, co tady řešíme... ty sice čas od času přijdeš něco napsat, ale jakým stylem ... četlas někdy po sobě něco? Máte možnost se mnou různé věci projednat emailem, ale to ne! Takže já tuhle konverzaci končím, protože to už beztak nemá se článkem co dělat.

   PS: nic o mě nevíš, ani o mém sportovním vypětí, ani o tom, kolik kalorií potřebuju. stejně jako já nevím nic o tobě. Nepotřebuju přibírat, takže své rady s 2500 kaloriemi si fakt nech pro někoho jiného, protože na těchto kaloriích jsem začínala a zhrozila jsem se, když maximum u mého BMRp je 2100. Tohle tady ale řešit nebudu, já se vás nikoho neprosím o rady, které jsou v rozporu s tím, v co věřím já a sakra vím, co na mě funguje, co ano a co ne. Jestli to dělám špatně, fajn... nechte mě to dělat špatně. A už mě nechte lidi jako ty na pokoji úplně a raďte tomu, kdo o vaše rady stojí.

   Smazat
  10. a teď píšu já,jako úplně neznámý člověk..já vážím cca 40kg-a denně příjmám cca nad 100g bílkovin-a ne,necvičím..jen v tělocviku-2x týdně-ale to většinou flákám..a jím takhle už docela dlouho-a před nedávnem jsem byla na kontrole-u lékařky,co se zabývá ledvinama,močovým měchýřem a tak...a překvapivě jsem měla ledviny úplně v pořádku-prostě super, prý ukázkové výsledky...nemyslím si,že to funguje na všechny stejně....každý to má jinak..a nemám ráda lidi/doktorky,které všem cpou ty obecné rady a papírky a lístečky s obecnýma radama a doporučenýma jídelníčkama a podobné...každý je jiný,každý by měl mít individuální plán...

   Smazat
  11. Jano? Co si tady dokazujes? A koho to zajima? Spravna odpoved zni...NIKOHO! Tak jdi prosim kazit naladu nekomu jinymu. Kdyz se mi neco na blogu nelibi, tak jdu pryc bez potreby nekoho poucovat, zkus to taky, bude Ti lip ;)

   Smazat
  12. Mám z poradny doporučeno B 12%!!! T 26% S 62%!!! Ano, každý je jiný a na každého zabírá něco jiného. Tak proboha nedržte se rad z internetu a investujte pár korun do specialisty!

   Smazat
  13. I na netu jdou najít spolehlivé informace- já čerpám z diplomových a bakalářských prací na UK v Praze a nebo MU v Brně a holky, ta Jana má pravdu, i když to nerady posloucháte!! Někdy je sice napsáno, že u objemově trénujícího (tj u běžců dvoufázový trénink, u fitness a kulturistů zvedání obrovských vah s malým množství opakování) můžou bílkoviny ze stravy dosáhnout až 1,8g/kg váhy, ale po omezeně dlouho dobu a s dostatkem tekutin (až 4-5 litrů!!). Nicméně těch 55-65% sacharidů je všude, i u stravy hubnoucího- jen celkový počet kJ je jiný. Ale poměry živin jsou +- stejné.
   Pokud už chcete z nějakého důvodu hodně navýšit příjem aminokyselin, kupujte AMK v tabletách, protože svaly budou růst stejně, jen se nezatíží ledviny. Ale jen tak mezi nám- s příjmem 6,5tis kJ ani AMK neudělaj zázrak.

   L.

   Smazat
  14. Souhlasím, že se dají na netu spolehlivé informace, ale člověk musí být v problematice trochu zběhlý aby dokázal rozlišit co je pro tělo dobře a co už ne.

   Smazat
  15. Někde je napsáno, že Jana nemluví pravdu? :) Já jsem se zařídila podle názorů, které sem přišly a respektovala je a nechala na každém, ať si sám vybere, co mu vyhovuje, proto jsem i vypsala ty stránky, aby bylo vidět, jak odlišné názory při hubnutí kolují. Souhlasím s Vámi, je to taky o celkovém příjmu kalorií a vím, že pokud člověk chce svalstvo, měl by taky ty sacharidy do sebe cpát. Otázka je, zda člověk o tom taky vůbec uvažuje. Někdo má prostě představy naprosto odlišné od toho, jak by chtěl vypadat, nebo jak by měl vypadat ten druhý, a co je hezké a co ne... Často se s tím setkávám, když u nějaké fotky komentuji, že na mě má třeba slečna už dost svalů a přijde jiná žena, která řekne, že by měla mít ještě víc. Každý má zkrátka jiné představy a já nechci být osvalená :D Dofuám, že je to správné slovo :) jo, samozřejmě, svaly pomáhají ve spalování, to všichni už víme, ale každý u nás má rozdílné meze, jakýsi svůj limit. A já například už za něj jít nechci.

   Co se samotných bílkovin píše, mám zde vypsané parametry v sešitě pro své vlastní potřeby a to jsou následující.

   střední fyzická zátěž: 1 g / 1kg váhy
   Intenzivní trénink: 1,3g /1 kg váhy
   Při stresu: 1,1-1,3 g / 1 kg váhy
   Minimální hranice denního příjmu bílkovin je 0,6 g / 1kg
   a zase: při hnubnutí by měl celkový energetický příjem z bílkovin tvořit 30%

   Už nevím, odkud tyto informace mám, nejspíš zase z nějaké fitness stránky.

   Smazat
 5. tak musim taky reagovat na ty pomery zivin, ono zalezi 40% bilkovin z jakeho prijmu. kdyz bych to spocitala na sebe(nehubnu) momentalne jim 8000kj+- (zapisuju na stobu) a kdybych mela prijimat 40% v bilkovinach tj. pri me vaze 65kg 2,9g/kg a to j silenost.ze svoji zkusenosti musim rict ze premira bilkovin opravdu skodi(u me se projevili zazivaci potize ktere prehodnocenim jidelnicku vymizeli) takze asi kazdy by si to mel tak nejak vyladit na sebe.takze ja sem dnes cca na 1,7-1.9g/kg (cvicim 5-6x tydne) a vyhovuje mi to.
  nekdy vam docela zavidim kdyz tu ctu ze mate malo bilkovin ja musim furt vymejslet abych to neprestrelila(ma proste furt nak moc) a to nejim moc maso ale miluju tvarohy jogurty atd...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jjojo, samozřejmě, že přemíra bílkovin škodí. Jako přemíra čehokoli. já ty bílkoviny v článku upravím, dle toho co říká STOb, se k tomu bude přiklánět i více žen, ale sacharidy při hubnutí zásadně na 60-65% zvedat nebudu, protože to je v rámci hubnutí nesmysl. tuky by měly být 20-35% z příjmu při hubnutí, takže to taky doplním ke spokojenosti všech :) původně jsem to tam ani nechtěla dávat, no, že jsem to vůbec dělala :D

   Smazat
  2. stob beru jen jako tabulku kam si zapisuju jidlo s jejich semaforkama nesouhlasim uplne a furt tam ma cerveno v bilkovinach ale na to prdim dulezity je jak se citim ne? tak se nerozciluj nikki dyt at si kazdej najde co mu vyhovuje nekomu min sachtu nekomu min tuku atd ja to psala jen co mam za zkusenost vlastni(muj pritel posiluje lemta proteinakz a pohoda ja si dam jeden a pos... tak co nadelam:))

   Smazat
  3. Já se ale nerozčiluju :( naopak mě rozčiluje, když mi někdo říká ať se nerozčiluju, když jsem úplně v pohodě :D
   Já se STObem nemám absolutně žádné zkušenosti, jen vím, jak k němu šíleně moc žen vzhlíží. Takže svým způsobem zkušenosti se STOBem jdou úplně mimo mě :) proto jsem ho zmínila, že hlavně TAM by mělo dojít k upřesnění, kterého se pak fakt dost lidí drží.
   já to raději smazala úplně, protože poměr mezi živinama při hubnutí je asi ožehavé téma a každý z odborníků to vidí jinak. tak jak se v tom pak vyznat. také , stejně jako ty, se řídím svým vlastním pocitem, kolik asi čeho, nepočítám si nic. jen odhaduji. je mi fajn a to je důležitý :)

   Smazat
 6. Já si nemůžu pomoct, ale ty doplňky stravy... Proč? Karnitin si lidské tělo dokáže vyrobit samo v dostatečném množství, snad jen s výjimkou fenylketonuriků, u těch bych extra přísun karnitinu chápala. Bílkoviny a sacharidy jsou v běžných potravinách, tak proč používat syntetické výrobky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože někteří mají bílkovin nedostatek i ze stravy. Já jsem toho příkladem :) a tisíce dalších ;) proto.

   Smazat
  2. jo, to mě za 7 měsíců nenapadlo :D já raději ten protein než maso... maso nepozřu, smrdí mi a prostě to není moje krevní skupina, jestli víš jak to myslím. Podobně to maj i jiní. Nelze odsuzovat. Já třeba nepoužívám karnitin, ani nebudu, někdo si to bez něj nedokáže představit a pomáhá mu, tak ať to tak je, každý si hledáme to svoje :)

   Smazat
  3. Aha.. :) Tak ale proč paušálně píšeš, že je vhodné využívat doplňky sportovní výživy, a raději nespecifikuješ skupinu, které by se spíš mohly hodit? (Problémy s masem atd. - odhlédnu od faktu, že dostatek bílkovin je i v rostlinné stravě, o čemž sportovci-vegetariání vědí své.)
   Nebo proč doporučovat karnitin, když jsi ho sama nevyzkoušela a ani to nehodláš dělat?

   Snažím se neodsuzovat, spíš pochopit. Jen jsem bohužel často (jako osobní trenérka) svědkem toho, že ke sportovní výživě se sahá z důvodů pohodlnosti a lenosti. Přitom to často nejsou žádní profi sportovci, u kterých sportovní výživu naprosto chápu. Lidi jen prostě raději sáhnou po tom, co jim výrobce namíchal. Pohodlnost, nic víc, ale i tu chápu. Neodsuzuju.

   Mně třeba sportovní výživa nic neříká, a to posiluju ve stylu silového trojboje (nezvedám moc, ale ani ne úplně málo). Přesto svoji potřebu bílkovin bohatě pokryju normálním jídlem. Stejně jsem bez sportovní výživy sundala 3 velikosti (tehdy jako vegetariánka), aniž by se změnila cifra na váze.

   Smazat
  4. ach jo, článků o proteinu jsem zde psala několik, proč jej piju, proč jej užívám apod. takže tady na blogu to napsané je, dokonce snadno dohledatelné hned z úvodní stránky na dvou různých místech.

   A taky je pod článkem napsané, že jsem ho nepsala já, nýbrž je to přepis jiného článku od pana Smejkala, na který také níže odkazuji ... nikomu teda JÁ neříkám "používejte karnitin, i když ho já nepoužívám", ale jedná se pouze o článek, který jsem našla, a který mám ráda, kterým se řídím atd. Také je tam napsáno, že je to vhodné, ne že se to musí... pokud se někdo rozhodne, že ano, tak fajn, pokud ne, taky fajn. na internetu je spoustu tipů na různých stránkách od různých lidí, tak nevím, proč bych se měla zpovídat ze článku, který se zase líbil mě a překopala na svůj blog. Dělá to tak každý. Někdo dokonce ani raději nezmíní zdroj, aby článek vydával za svůj. Vím o čem mluvím!

   Stejně jako ty i já jsem všechny svoje kila shodila bez pomoci sportovních doplňků, ale protein jsem začala používat, protože mi byl nabídnut, respektive, jsem si měla vybrat z nabídky sportovních doplňků a já si vybrala protein. jeho užívání mi vyhovuje, miluju ho a fakt mi nepřijde, že jsem pohodlná nebo lenivá, jen proto, že mi vyhovuje víc, než cokoli jiného.

   tak jako tobě nic neříká sportovní výživa , tak mě zase nic neříká vegetariánství, to si nevybereš :) každý to dělá tak, jak mu to vyhovuje a nebude to dělat tak, jako to vyhovuje druhému. no :)

   Smazat
  5. Však já nepíšu, že píšeš, že se to musí ;) Jinak jsem zašla trochu daleko. na svém blogu ať si každý píše, jak chce. Ať už jde o opsání článku nebo vlastní zkušenosti.

   Můžu se zeptat, odkud jsi bílkoviny čerpala dřív, když ti maso smrdí a rostlinná strava ti nic neříká (odvozuju to z "tak mě zase nic neříká vegetariánství")?

   Smazat
  6. No právě že téměř nikde :( dnes to vím, předtím jsem neměla potuchy, nevěděla jsem ani polovinu z toho, co vím dnes, když někdo zmínil, že mám ve stravě málo bílkovin, tak jsem říkala "a proč jako?" neměla jsem vůbec ponětí k čemu jsou. Nějaké to málo jsem sice přijímala, ale spíše v různých jogurtech a prapodivných tvarozích, sem tam tuňák.

   Dnes mám mnohem větší přehled, takže můj jídelníček je překopaný naprosto a rozhodně "pestrobarevnější" - tedy, zda to tak můžu říct :D Už samozřejmě dávno vím, k čemu ony bílkoviny jsou a že jsou sakra potřeba. A protein, který užívám patří k lehce starvitelným, nezatěžuje organismus, jako to dokážou jiné proteiny.

   Smazat
 7. Dovol ještě další dvě všetečné otázky :)
  1. Takže jsi zhubla bez bílkovin z masa a rostlinných bílkovin, jen s mléčnými produkty a sem tam rybou?
  2. (Neodpovídej, pokud nemusíš.) Vždycky mě zajímalo, jak jídlo řeší lidi, kteří sami nemají (neměli) dobré stravovací návyky a vychovávají potomky. Jak bys řešila syna, kdyby odmítal maso, sóju, fazole atp. (stejně jako to nic neříká tobě a nejíš je), aby přesto měl dostatek bílkovin? Vrtá mi někdy hlavou, jestli rodiče dítěti povolují proteinový nápoj, nebo ho nutí jíst, co sami nejedí, nebo ho nechaji jen tak...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1. Kdybych věděla, že na tuhle otázku budu někdy odpovídat, asi bych si zdroje bílkovin i poznačila. Určitě to nebyly jen mléčné produkty a ryba.
   2. Můj syn sní všechno. Sóju mu teda nedělám ani já, ani ve škole. Svému synovi zásadně připravuji stravu, kterou má rád a kterou potřebuje. Jsem schopna dělat dva obědy, nemám s tím problém.

   Už je to všechno?

   Smazat
  2. Děkuju, je to všechno :))
   Škoda, že sis to nepoznačila, právě tahle informace je pro hubnutí nejcennější a asi by se hodila lidem, kteří mají za cíl zhubnout.
   Ptala jsem se spíš na případné řešení, ani ne tak na současný stav... Jinak na kvalitní sóje není nic špatného ;)

   Díky :)

   Smazat
  3. Nevěděla jsem tehdy, že se mé informace za 7 měsíců budou hodit lidem. Vůbec jsem tu dle mého prvotního plánu už neměla být, krapet se to "zvrtlo" no ;)

   Na řešení odpověď nemám, pravděpodobně bych měla, kdybych to musela řešit. Určitě i ty bys byla nucena najít řešení.

   Na sóje není určitě nic špatného, až na tu pachuť :D Komu chutná, líp pro něj :)

   Smazat
  4. No, já hlavně nemám problém s živočišnými ani rostlinnými bílkovinami, takže riziko, že by mi třeba dítě něco odmítalo jíst z důvodu, že se to v rodině nevede, je minimální ;) Právě proto jsem se ptala tebe :)

   Díky a měj se :)

   Smazat
  5. Ty máš talent psát to tak, aby to zase zavádělo jinam. Jen proto, že já mám problém s živočišnými bílkovinami neznamená, že je doma nemám pro syna. Jo? :) Aby bylo jasno :)

   Smazat
 8. No zajímavá debata.
  Vlastně jsem ráda že je poměr živin pokaždé uváděn jinak.
  Zapisuju si to na kaloricketabulky.cz a těší mě, že když to někdy
  přeženu nebo nedoženu, že mě z toho vlastně hlava bolet nemusí :)

  Světla

  OdpovědětSmazat
 9. Nikki tvůj blog je perfektní a tenhle článek taky super :)díky těmto tvým stránkám jsem v životě začla všechno měnit. Vůbec si nevšímej těch keců co tady zazněly, protože ty skoro všude píšeš, že ty to děláš tak a ostatní si mají dělat podle svého a jestli to děláš špatně, je to opravdu jen tvoje věc a nikdo ti nemá do toho co kecat...Názor může říct každý, ale je jen na tobě jak to vezmeš...Kolika holkám jsi už pomohla tím, že si některým pomohla objevit úžasnou Jillian...Nikdo z těch které na tvé stránky chodí nejsou malé děcka a můžou si zjistit jak správně jíst ty nikoho k ničemu nenutíš :) Já jsem dokázala opravdu díky Tvým stránkám změnit svůj život :)...Pokračuj dál, protože jsi opravdu skvělá :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. článek je super, proto jsem ho sem dala (od původního autora jen do své podoby). Opravdu je skvělej a vlastně jednoduše popisuje.

   PS: děkuju :))) !!! bez vás bych tu nebyla už dávno :) to vím :)

   Smazat
 10. Ahoj Nikki,nic si z toho nedělej.Někteří jen znají teorii a kdyby měli pro sebe něco dělat praxe by byla jiná.Napsala jsi skvělý článek a je celý pravdivý.Je nás tu spousta,kterým vždy pomůžeš,ať máme jakýkoli problém.A o tom to je.Pomáhat si ze všech sil.Každý den netrpělivě otvírám tvůj blog a čekám na úplnou maličkost od tebe.Dík,dík.....Dagmar

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) Já vím, že vám i maličkost udělá radost :) mám to stejně :)

   Smazat
 11. Ahoj Nikki,na tvoj blog chodím už dosť dlho, ale príliš nekomentujem, každopádne ma veľmi inšpiruješ a vždy keď mám chuť sa na to vykašlať idem sem :)Nechápem ale prečo tu na teba každý útočí. Každý má na vec svoj názor a tak ako je veľa informácií ktoré sa odlišujú na iných weboch tak aj tu na tomto blogu. Zato že sa názor Nikki odlišuje s vašimi názormi ju tu nemusíte ukameňovávať a urážať! Každý nech si na svoj blog píše čo chce, žijeme v slobodnej zemi a je na každom čo si z prečítaného zoberie a podľa čoho sa bude riadiť. Nikki to sem píše z dôvodu aby to poslala ďalej a podelila sa o svoje poznatky s ostatnými. A vy ju tu za to ešte zdrbete, fakt smutné :( Nikki pokračuj ďalej, si úžasná a kašli na všetkých rádoby odborníkov a riaď sa podľa seba, držím palce :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za milý komentář, přesně tak to vidím i já, jakobys mi mluvila z duše. Každý má možnost vyjádřit názor, stejně jako to dělám já, ale je rozdíl se o něj podělit a nebo ho nutit! Pokud ten článek někoho nezaujme, chápu to, ale přesně jak píšeš, já ten článek v originále od pana Smejkala miluju a proč bych to, co miluju nemohla poslat dál? Určitě se budu dál dělit o to, co najdu a čemu věřím. Děkuju za podporu :)

   Smazat
 12. Tento blog je super......moc se mi líbí, že píšeš hodně o cviční.Myslím ale
  že je dobré k tomu anaerobnímu tréninku dodat, že sice spaluješ jen cukry, trénuješ kondici, ale Tvůj metabolismus se po intenzivním cvičení kdy sotva
  lapeš po dechu rozběhne na vysoké obrátky a v tomto režimu spaluje tuky ještě
  desítky hodin po ukončení cvičení.Takže trénovat krátce ale intenzivně je
  mnohem efektivnější, než strávit hodinu cvičením, kdy si hlídáš tepovku.
  HIIT tréninky jsou nejlepší a Zuzka Light je toho důkaz :))))

  OdpovědětSmazat
 13. Ahooj Niki,myslím, že tyto stránky jsou skvělé..nikoho nenutíš do toho,aby si tyto články četl a aby se podle nich řídil, tak nechápu, proč tu někdo řeší, co je nejlepší a co je naopak špatné, když si myslí že to tak není, tak prostě si najdu jiný stránky na kterých je to teda podle nich správný a nebudu tady na milion stran psát svoje názory, který nás ostatní stejně ani nezajímají.Stůj si za tím co děláš, inspiruješ tím mnoho holek k jejich odhodlání začít se sebou něco dělat!

  OdpovědětSmazat
 14. Ahoj Niki, musím ti poděkovat. Cvičím 14 dní, jídelníček jsem nijak neomezila a moje pneumatika prostě mizí:)

  OdpovědětSmazat
 15. Tak teda komentáře pod článkem mě trošku rozladily, najela jsem totiž na jídelníček podle Stobu a teď teda vůbec nevim, jestli to je vůbec správně..Ano, nejlepší by bylo zajít k výživovému poradci, ale tam může přeci každý taky tvrdit něco jiného, ale přesto mi to nedá a zeptám se tady na váš názor: vážím 70kg, měřím 174cm a mým cílem je pomalé hubnutí 0,5kg týdně. Pohybová aktivita - 30min denně s Jillian. Program mi vyhodnotil 7700 kJ, bílkoviny 111g, tuky 60g a sacharidy 200g. Přijde mi, že už se ale s váhou nijak nehýbu. Ano, důležité jsou cm, ale i tak mám pocit, že se to ted nějak zastavilo. Jaký je Váš názor na poměr živin? Díky, marketka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odpovím ti s tím, co mám nastudováno já, co mám odzkoušeno na sobě (anorexie, pak metabolický rozvrat, zpočátku metabolismus takový, že jsem přibírala i z 2000kJ- následovalo samostudium výživy z odborných zdrojů, protože jsem si nechtěla ničit tělo i dál, pak zhublých 20 kg, v reálu ale řekněme nad 25kg čistého tuku a nabrání svalů, držím si to s naprostou pohodou téměř dva roky a celou tu dobu se hodně snažím, abych nehubla dál). A hlavně to mám odzkoušeno na kamarádkách v mém věku (+-24), na mladších holčinách (+-18), i na starších ženách- mamka a její kamarádky, dokonce žena, která za sebou měla martirium s hormonální substitucí. Sice se mnou nezhubly všechny, ale to jen pro to, že některé se nechaly unést tím, že "když chci zhubnout, musím jíst málo". A nebo "2kg měsíčně jsou málo". Ale ty, co vydržely zhubly, váhu si drží, neřeší když si dají zákusek, rozměry se jim nijak nehýbou a zmizely jim i problémy např s vlasy, pletí, nehty)

   Všeobecně- bílkoviny 1-1,2g/kg (pokud ovšem neposiluješ s velkými vahami)
   sacharidy 3-3,5g/kg
   tuky +- 0,8-0,9g/kg
   Takže konkrétně pro tebe 70-84g bílkovin, 210-245g sacharidů (zejména ale u sacharidů je nutné si hlídat, aby to byly sacharidy kvalitní a ne cukry), 56-63g tuků.

   Osobně bych na hubnutí možná ještě přidala- na 8000kJ minimálně. Ono se řekne 300kJ, ale v důsledku těch 300kJ může být superdůležitou hranicí mezi dostatečným hubnoucím jídelníčkem a jídelníčkem nedostatečným a podvyživujícím a metabolismus zpomalujícím.

   Já při 60kg/168cm hubnu i při příjmu 9tis kJ (nechci ;-) )! Paradoxně pokud budeš jíst méně než je ti doporučeno, tak nemusíš hubnout, ale můžeš i přibírat, protože tělo přepíná na šetřící režim, co přijme v potravě uloží a energii si bere např ze svalů. Hodně taky záleží na tom, z jakých zdrojů živiny čerpáš- pokud z kvalitních, můžeš si dovoli hodně navýšit příjem aniž by jsi porušila hubnutí. Pokud z nekvalitních, tak hubnutí stopneš. (příklad- můžeš přijmout 8000kJ ve formě čokolád, bílého pečiva, sušenek a tučného masa a přibereš, ale když budeš 8000kJ přijímat ve formě vloček, mléčných výrobků, libového masa, luštěnin a ovoce - zelenina se do příjmu nepočítá- budeš parádně hubnout.


   Ale já o hubnutí a výživě vlastně ani po X letech nevím ;-)

   Smazat
  2. kdybych ti měla poradit já, podle toho, co mám napsáno v sešitě a brala 1,3g bílkovin při intenzivním tréninku, dělá to 91g bílkovin na tvou váhu. při střední fyzické zátěži dokonce "jen" 70g. Takže dle mě jsou bílkoviny vyšší, než by měly být. sacharidy všude čtu, že by měly jít při hubnutí dolů na úkor právě zvýšené dávky bílkovin.někdo tvrdí, že ne, já myslím, že ano, ale vzhledem k diskuzi výše, si netroufám říct, kolik přesně, protože de facto je stejně důležitý výsledný kalorický příjem. A od něj se to všechno odvíjí. Při tvém kalorické příjmu, který vypočítal STOB bys hubnout měla. Ono záleží také na konkrétním výdeji při cvičení jaký máš, takže se s tím příjmem v kaloriích dá různě manipulovat.

   Podle toho, co psaly holky výše a budem se toho držet, tak hranice 55% u sacharidů činí cca 250g a tuky jsou 56g. Myslím, že ve STOBu právě stáhli sacharidy na úkor bílkovin, ale těch je tam podle mého názoru už nad limit. U sacharidů bych zůstala někde mezi.

   Pokud to říkám špatně, ať mě kdokoli opraví.

   Smazat
  3. No, takže než jsem ti odpověděla, tak Jana odpověděla :D Hodinu jsem to totiž psala a počítala ti to, abych neudělala "náhodou chybu" :D

   Smazat
  4. Ta poslední věta nebyla nutná Jani, nikdo to tady o tobě neřekl ;))) hm?

   Smazat
  5. Holky, moc Vám děkuju za Váš názor. Jano , jak píšeš o zdrojích živin, tak ano, opravdu se snažím čerpat z těch kvalitních, od té doby co se snažím se svou váhou něco udělat, ale až STOB mi dal konkrétnější představu,jak by to mělo vypadat. Řekla bych, že předtím jsem měla nadbytek (ač kvalitních) sacharidů a nedostatek bílkovin, neuvědomovala jsem si jejich význam. Za nějaké dva týdny zapisování si jídelníčku mi to tzv. přešlo do krve a už vím "kolik a čeho" můžu (?). Ono aby byl člověk zasycený kvalitně na celý den v určitých kJ, tak si ani nedovedu představit stravovat se nekvalitními potravinami... JEN právě ten poměr bílkovin mi tam neseděl, trošku jsem měla pocit, že pro mě jídlo přestává být radostí, ale honbou za bílkovinami... Tudíž mě těší, že se s Nikki shodujete, na těch bílkovinách uberu. No, člověk se pořád učí, nedávno jsem si říkala, že teda vlítnu do čočky, jako superzdroji bílkovin a pak mě teda překvapilo, kolik má ještě k tomu sacharidů..:) Nikki, ten výdej při cvičení jsem si chtěla hezky počítat, ale bohužel už mám třetí tepovky a na mě prostě nefungujou! Nebo fungujou, ale nesmím se u toho hýbat, pak neměřej :D Jsem se na to tak těšila a ono ne...

   Smazat
  6. Ok, ta poslední věta byla možná trochu moc, ale stejně si za ní stojím. Není to myšleno přímo na tebe, ale např na slečnu Verunku na fcb (zakomplexovaná baba me pobavila ;-) - proč musí být všichni, kdo nesouhlasí s autorkou, hned zakomplexovaní ).

   Těch 40% S a 40% B je fitness strava v přípravě na soutěž, dieta trvá 3 měsíce a je zakončena sacharidovými vlnami. Ano, zhubne se po takové stravě rychle, jenže ... Viděla jsi, co se s tělem fitnessek a fitnessáků stane po skončení soutěže? Ano, opět navýší S na podstatně vyšší čísla a naberou tuk zpět. Většina soutěžících se svěřuje s tím, že právě v dietě jsou dost vzteklí, protože mozek bere energii právě ze sacharidů a když jich má málo nepracuje efektivně a je vzteklý. Nemluvě o tom, že S jsou právě tím stavebním prvkem svalů ;-) (ano, svaly rostou po sacharidech, bílkoviny pouze chrání již narostlé svaly při zátěži).

   Porucha ledvin se projeví po pár letech nadužívání bílkovin- u někoho je to 5 let, u někoho 10. Ale jsou i jiné projevy nadmíry bílkovin- zapáchající střevní plyny, průjmovitá stolice, vady na pokožce (akné, suchá/mastná pokožka, znížená kvalita vlasů a nehtů - vše to souvisí s tím, že se ve střevě nevstřebají důležité živiny)

   Anonymní- čočka je superzdrojem bílkovin pouze pokud k ní sníš kousek pečiva ;-) Jinak je to převážně sacharidová potravina a tělo nezvládně ty bílkoviny využít.

   Smazat
  7. Jojo, to o těch sacharidech vím, proto to do sebe kulturisté cpou horem dolem. A o těch bílkovinách, to je takový "strašák", že po něm narostou svaly, protože funknce bílkovin je přesně jak říkáš. já to psala i kamsi do článku, a několikrát, bílkoviny jen napravují, udržují, aby byly svaly prostě "krásné" a stále "jako nové".

   O plynatosti s nadmírou ledvin, teda bílkovin :D vím též, v tom mém sešitě, o kterém pořád mluvím, přesně tyhle poznatky mám napsané, dokonce je tam napsáno, že pro nejlepší vstřebatelnost se hodí kombinovat bílkoviny se zeleninou, například jsou naprosto nevhodné tuky. Mám toho vytisklé a opsané opravdu strašlivá kvanta, chápu, že toho člověk za 7 měsíců nenačte tolik, co za několik let, to ani nejde, ale už také (občas) poznám, kde na netu se píší bludy. Když jsem začínala, věřila jsem, jak hrozně nedělám dobře, když kdesi bylo napsáno, že je normální držet se 1000kcal za den. Naštěstí jsem hodně rychle (cca 4 dny) procitla a pochopila, že tudy cesta nevede. Je to systematické učení, jedna věc se nabaluje na druhou a člověk se dozvídá nové a nové věci. Je ještě spousta odborných detailů, ve kterých se neorientuji, ale nad těmi bohužel prozatím musím mávnout rukou, na to přijde čas později - prostě postupně, aby mi z toho hlava nebouchla. A hlavně, abych to fakt pochopila. Nejde mi o to ,se něco naučit, ale taky , abych chápala proč a byla v tom logika. Víš jak, občas něco čteš a nevíš absolutně vo co jde :D takže o tom mluvím.

   S těmi poměry živin, které původně byly v článku od autora - co k tomu říct, asi se řídil tím, v čem se opravdu pohyboval a to je fitness, já si koneckonců myslím, že člověk by si přeci jen měl hlídat kalorický příjem (z kvalitních živin). Protože upřímně, si nedovedu představit jet při hubnutí při 65% sacharidů, jak bylo zmíněno výše v komentářích (těch tvých 55% už zní mému uchu daleko lépe), ještě musím prozkoumat onu věčně zmiňovanou formulku "stáhnout sacharidy na úkor bílkovin" - pod tím si člověk může představit rozdílné věci...

   No, co ještě, to je asi všechno... jen dotaz, pokud víš o nějakých dobrých zdrojích na prostudování oné problematiky živin, tak mi jej prosím pošli na email, kontakty jsou výše, některé články jsou zavádějící a nedá se jim věřit, což chápeš, některé jsou na mě (zatím) dost odborné a prostě v tom postrádám logiku. Já se po něčem podívám, ale kdybys ty měla svůj zdroj, který uznáváš za kvalitní, tak se prosím poděl, abys mi ulehčila hledání, dala bych to nějak do kupy a když už o tom tady byla taková debata, tak to dám dohromady jako příspěvek na blog, protože některé lidí to určitě zajímá, sama bych se k tomu asi neodhodlala, vše zlé je pro něco dobré :P . A mně by nevadilo se dozvědět zase něco víc. Za hranice toho, co už vím. Díky.

   Smazat
 16. Nehodlám tu psát, jak jsem při čtení všech komentů, a že jsem si dala tu práci a pročetla je, kroutila hlavou, jakože holky co proboha blbnete??? Copak jsme tu na nějakých profi stránkách?? Copak nejde o to cítit se dobře, hýbat se, nepřežírat se a upravit stravu, ale prostě hlavně to tak příšerně nehrotit??? Ježišmarjá...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marki, to víš že jo :) jenže víš jak :D kašlat na to ... :D já si teda sama nedokážu představit chodit s tužkou a papírkem a počítat si to :D ale snažím se odhadovat, jak na tom asi jsem, protože jasný, bílkoviny jsou potřeba a ty sacharidy taky ... ale myslím, že se to tady zbytečně vyhrotilo... fakticky zbytečně...

   Smazat
  2. Já si zapisuju, co za den sním, jednou za čas si ty kalorie spočítám, zjistím co a jak a jedu dál... A prostě už to tak zhruba odhadnu... Já se nejdřív ozvat vůbec nechtěla, ale prostě mě toto strašně štve :( :( a kvůli Tobě i mrzí, protože na těch stránkách makáš, motivuješ mě a ostatní a pak se tady začnou řešit takový věci, co sem skoro ani nepatří, co se zbytečně moc vyhrotily, no a ...... už radši končím a jdu radši do sprchy, jsem ještě rozjetá po cvičení... :-/

   Smazat
  3. Já vím Marki :( Občas se něco takového stane, i když teď to byl asi zbytečný extrém bych i řekla. Ale počkej, ještě připravuju pokračování :D Možná ještě bude sranda :D Co jsi cvičila?

   Smazat
  4. Hej Nikki, dneska zabijárna :D No more trouble zone :D ale i po dvou a půl měsících jsem sračka, klepala jsem se na konci jak ratlík, no totálně grogy!! Ale teda jako totálně... Teď jsem přes týden střídala 6week6pack level 1 a Cardio Kickbox, který mě oboje hodně baví. A dneska jsem si řekla, že teda si dám trochu víc... No mazec, asi potřebuju ještě mnohem víc tréninku, aby mě to takhle neodrovnalo, nejsem skoro schopná psát na pc :D
   Ještěže mi chlap odešel do posilky, protože by si mohl myslet, že mě asi bude muset křísit :D

   P.S. na pokračování se těšííííím :) jsem pro každou špatnost :-P

   Smazat
  5. A jdu si dát proteiňák, můžu???? :D

   Smazat
  6. :D můžeš... NMTZ už jsem dlouho nedělala, musím napravit, tak hezký večer :)))

   Smazat
 17. Za sebe musím rict,ze sem taky patrila k tem co jedli malo(nechala sem se taky ovivnit tím vseobecnym hubnout-5-6tis kj víc ne) nakonec mi to nedalo nechala sem si to spocitat na bodystatu a Jen sem zirala,netvrdim, ze sem svuj prijem navysila ze dne na den ale postupne sem z tech cca 6tis zvedla na 8tis(kupodivu se nic nestalo krome toho ze se cítim lip,cvici se mi lip atd) takze ja proste postupne navysuju o cca 400kj a sledujú co to se mnou udela. Nechci tu vubec polemizovat jestli nikki ji dost nebo ne to si musí kazdej posoudit sam a vyzkouset to na sobe. Jeste dotaz na janu jakej prijem zivin by jste odporučila zene 34let,178cm,65kg,5-6x tydne hiit trening(zuzka,bodyrock)v praci denne stojim(Kadernice) a bazal.metabolismus(spocitano na bodystatu je 6900kj).mym cilem neni hubnout ale udrzet se a pridat na svalech. Predem diky jana

  OdpovědětSmazat

Instagram