Bob Harper: Yoga For The Warrior


To jsem si takhle jednoho krásného dne řekla, že se nebudu ničit u klasického cvičení s činkami, že nemám náladu na kliky a dřepy a žádné kardio, a že si zasloužím něco "klidnějšího". Nechtěla jsem si dávat den volna a tak jsem se rozhodovala, co za cvičení by bylo pro mne v ten den nejpřínosnější. Pak jsem si vzpomněla, že jeden z mých oblíbených trenérů nacvičil se svými cvičenci program pod názvem Yoga For The Warrior. Trošku mě odrazovala ta hodinová dotace, ale nakonec jsem mávla rukou a měla za to, že se prostě tu hodinku příjemně protáhnu, vždyť on samotný strečink je také ku prospěchu, že to bude takové příjemné cvičeníčko, žádná náročnost... jak hluboce jsem se spletla. Bob Harper mne svým hodinovým jóga tréninkem naprosto vyvedl z omylu, že tento typ cvičení je jen jakési protahovací lážo plážo. V jednom momentě jsem si nadávala, jak jen si můžu myslet, že jóga mi nedá zabrat, v druhém momentě jsem byla neskutečně šťastná, že jsem se do takového cvičení dala a říkala si, proč jen tohle nedělám častěji.


Jógu jako takovou jsem zkoušela už když mi bylo asi osmnáct. Dokonce se mi to tak líbilo, že jsem si koupila knihu, ve které byl jogínský jídelníček, krásně popsaná pravidla správného jogína, všechny cviky pečlivě a dokonale vysvětlené, a vůbec byla kniha tak skvěle zpracovaná, že jsem józe na dlouhou dobu propadla. No, ono to tehdy nakonec žádná závratná doba nebyla ☺, ale ty pocity, jaké mi tenkrát jóga dodávala a také "ona" kniha, na ty asi nikdy nezapomenu. Bohužel, jsem trošku akčnější člověk, a i když jsem na jógu nikdy nezanevřela a určitě se jí nebráním ani teď, nemohla bych ji dělat každý den. Jsem opravdu ten typ člověka, co musí míč činky v rukou a makat a dřít a... však to znáte ☺ Jenže, ono i při takových náročných typech cvičení jako je zvedání činek a kardio přijde den, kdy na to, co milujete, absolutně nemáte náladu. A když navíc cítíte různé neidentifikovatelné tlaky v zádech a za krkem, které sice nebolí, ale jsou nepříjemné, jóga by měla být přesně tím typem cvičení, který by vám měl pomoci.

Abych to zbytečně nenatahovala, půjdu rovnou k samotnému programu Boba. Bob je fakt dost pěknej chlap a hrozně dobře se na něj kouká. Nicméně o tuto slast budete ochuzeni po celou dobu cvičení, jelikož na obrazovku se budete koukat vesměs strašlivě málo. Budete se točit různými směry, hlavu v předklonu apod. Velkou chybu jsem udělala na samém počátku, že jsem dostatečně neprozkoumala celé video předem. Během cvičení jsem tak neustále otáčela hlavou na video, zda to, co dělám je správné. Později jsem si na různé příkazy už navykla a díky mé angličtině vlastně už jen poslouchala Boba, co jak dělat, kam dát nohu, co s rukama, a tak dál. Kdo ale v angličtině není zběhlý, bude mít problém, stejně jako já na začátku, než jsem se pořádně rozkoukala. Takže určitě se na video nejdříve podívejte. 


Další věc, kterou bych moc ráda vyzdvihla je právě samotný Bob a jeho pokyny, které během cvičení dává. Jde z tréninku vycítit, že Bob je v józe opravdu zběhlý a ví, co dělá, jelikož tak dokonalou průpravu během cvičení jsem u něj neviděla snad v žádném jiném programu, ani u nikoho jiného. Opravdu důkladně všechno popisuje, ukazuje, na postu začínajícího zde má černocha Roberta, kterého neustále povzbuzuje a často se k němu obrací právě proto, aby i začínající věděl, že když nevytočí nohu tam, kam pokročilí, vůbec to nevadí. Popis jednotlivých cviků tedy hodnotím na velkou jedničku.


Dalším bodem bych chtěla upozornit na to, že se při cvičení vůbec nebudete nudit, i když se jóga jako taková svým stylem tváří a vzbuzuje takový dojem. První půl hodinka se mi s Bobem sice vlekla, ale to jen proto, že jsem neočekávala takový zápřah a známky potu na svých zádech. Druhá polovina tréninku prosvištěla jakoby nic. Některé cviky se během hodinového cvičení sice opakují, ale jsou tak vhodně seskládané dohromady s ostatními, že vám to ani nepřijde. Celkově si skvěle zacvičíte, i když nemáte v rukách činky a na nohách tenisky. Během cvičení posílíte jak ruce, ramena, břišní svaly, koordinaci a další svalové skupiny, nejraději bych upozornila hlavně na fakt, že se nádherně "srovnáte". Tím mám na mysli moje slastné lupání v zádech, kterými se první polovina tréninku jen hemžila. Když říkám slastné, tak tím myslím doopravdy slastné. Bylo to naprosto příjemné a věřte nevěřte, po hodinové józe se ona moje  tupá bolest za krkem naprosto vytratila. Proto, pokud máte problémy se zády, naprosto důrazně bych vám chtěla doporučit jógu. Nemusí to být zrovna tahle, ale prostě jógu.


Na závěr vás musím varovat. Bob jógu cvičí při rockové muzice ☺ Ano, zdá se to zvláštní, ale musím říct, že jsem si toho všimla vlastně až v samotném závěru, když se z rockové muziky najednou staly ony známé relaxační tóny. Teprve tehdy jsem si všimla, že jsem při józe jela na něčem tvrdším ☺ Musím vám však říct, že mi to ani trošku nevadilo, protože celé cvičení bylo tak fantasticky zpracované, že jsem celý hodinový workout ukončila přesně s těmi pocity, s jakými jsem tento workout chtěla ukončit. Byla jsem sice docela příjemně unavená, protože to zas taková sranda fakt nebyla, ale byla jsem také jako znovuzrozená, svým způsobem "odpočatá" a cítila jsem se prostě báječně. Nejen na těle, ale i na duši. A to si myslím, by měla jóga splňovat.


Za mne tedy veliká spokojenost. Pokud jste se ještě stále nerozhodli "jógu pro bojovníky" vyzkoušet, možná vás přemluví ještě speciální 15 minutový bonus k tomuto tréninku, který je zaměřený jen na břišní svalstvo. 

PS: Možná je to dáno pravidelným cvičením všeobecně, ale konečně jsem byla poprvé schopna sednout si do polohy jak opravdový jogín ☺ A pokud si myslíte, že druhý den nepocítíte bolení svalstva z tohoto cvičení, nespoléhala bych se na to ☺ A do třetice, tohle bylo o velký chlup lepší než Yoga Meltdown od Jillian Michaels ☺

K.

17 komentářů

 1. přesně takhle jsem se dostala k józe od Jillian - chtěla jsem něco odpočinkového, a nakonec jsem si stejně pořádně zamakala, zas takový odpočinek to nebyl:D
  Přiznám se, že s Bobem jsem ještě necvičila, ale už dlouho se na to chystám, dneska jsem si dala poprvé NO More trouble zones od Jill a jsem nadšená!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to je jedno z jejich nej!!! řekla bych :))

   Vymazat
  2. Aj ja som dnes cvičila NMTZ prvykrát a bolo to príjemné, čakala som väčší masaker ale učite si to ešte dám znova. A jógu vyskúšam tiež, vďaka za tip :)
   Klára

   Vymazat
 2. jednou jsem zkoušela s Jillian, moc mě to nebavilo, asi po 5 minutých jsem skončila, tak to zkusím s Bobem, třeba to bzde lepší :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to s Jill odcvičila, ale bylo to prostě takové normální. Ona tu svoji jógu totiž přizpůsobila svým klasickým cviků, takže je to taková "domrvená jóga" :D ale tady tohle bylo fakt moc dobré :))

   Vymazat
 3. Jógu mám taky ráda, ale musím přiznat, že už jsem ji pěkných několik týdnů necvičila! Vždycky se po ní cítím tak skvěle, ale těžko se k ní dokopávám :D Ale teď jsi mě navnadila. Tu od Boba bych chtěla vyzkoušet, zní to skvěle. Tak třeba ji zařadím do poklidného vánočního období :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak jsem se nadchla, jak to hned zkusim...než jsem dočetla na konec, že se to tu nedá sehnat:(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dá se sehnat přes torrent. proto to tam je :)

   Vymazat
  2. A to je právě ten problém :) protože torrent je pro mě španělská vesnice, nevim ja to funguje ani kde se to hledá. Takže nic... mě zachraňuje český servr na u.....

   Vymazat
  3. A co takhle se zeptat jak to funguje a kde se to hledá? :)) nahoře mám kontakt, stačí se zeptat.

   Vymazat
 5. Zrovna včera jsem si tuhle jogu dávala a taky jsem byla velmi spokojená :)

  OdpovědětVymazat
 6. Nebyla ta kniha kdysi od Andre van Lysebetha, nakladatelství Olympia myslím? Mně bylo 14 (je mi 39, tedy jsem o 7 let starší:-) a naprosto mě to dostalo, první kontakt s východním myšlením vůbec... mlela jsem si na kafemlýnku vločky a ráno pozdravy slunci... bylo to hrozně fajn, a i když jsem u toho naplno dlouho nevydržela, něco mi z té doby, té nálady zůstalo dodnes jako ideál sebepoznání, sebekázně a vůbec... no, nostalgie, dnes chodím na jógu jen "instantně" do fitka, doma na to moc blázinec:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D hehe, mám to naprosto stejně jako ty :D Ale tu knihu jsem šla kvůli tobě najít a je to tato :))) http://www.pknihy.cz/knihy/017987/Kniha-o-joze-kompletni-pruvodce.html

   Vymazat
 7. achjo nemáte někdo moc prosím přesný odkaz na tu jogu z toho tarrentu jsem blbec na ajinu takže to nemužu najít byli by jste moc moc hodné =) Jinak ja cvičím jen Jillian ale přemejšlím že bych mohla ještě přidat jogu...celá se na ni třepu a těším se o Bob je važně fešák =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Niko, napiš mi. Vlevo nebo nahoře je kontakt. A rovnou mi napiš, zda máš stáhlý ten program na torrent.

   Vymazat
 8. Ahoj, tak jsem se dlouho rozhodovala zda na něco reagovat a po tomto článku jsem už neodolala. Cvičím s Jill už 3 měsíce, nějaké pokroky mám a hlavně jsem na tom cvičení celkem závislá. Už se snažím i brzdit a o víkendu odpočívat, ale někdy to nejde a musím si něco zacvičit a s jógou o Jill to je super, ale s Bobem bych to chtěla taky zkusit, bohužel jako nika mě to nejde stáhnou. Můžu taky poprosit o pomoc? Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, já to cvičení našla na u....to. S torrenty neumím. Lenka

   Vymazat

Děkuji za komentář :-)