Insanity, pohled z druhé strany


Když jsem se dozvěděla ve svých počátcích o programu Insanity a stáhla si kompletní program, klepala jsem si na čelo, co za blázna bych musela být, abych podobný druh cvičení šla dělat. Pátek se s pátkem sešel a já si postupně odzkoušela asi čtyři různá videa. O tom, že se asi jedná o jedno z nejintenzivnějších a nejnáročnějších cvičebních programů vůbec, nemůže být ani řeč. Říkala jsem si, tohle je vážně mazec. Neskutečný, až kam se dá se svým tělem jít. Na samé hranice svých možností. 

Problém v mém názoru na tenhle program ale nastal v momentě, kdy mě po jednom z workoutů nehorázně bolelo koleno, kdy jsem byla neskutečně vyčerpaná (ne bolavá, ale vyčerpaná) a říkala si, zda je tohle vůbec pro tělo dobrý. Otevřela jsem internet a jelikož jsem taková povaha, udělala jsem průzkum. A docela jsem byla překvapená. Zatímco jedna polovina uživatelů si nemůže Insanity vynachválit, druhá polovina s programem musela seknout. Insanity opravdu není pro každého a my si hned vysvětlíme proč.

Shaun T. je člověk, který své práci rozumí. To je bez debat. Je to bývalý profesionální tanečník, atlet, a nyní trenér a fitness guru největšího fitness projektu vůbec - BeachBody. U této společnosti vydává své cvičební programy například Tony Hurton (P90X) nebo také Chalene Johnson (TurboFire). Shaun T. u BeachBody vydal nejeden program, ale ten nejznámější, který zahltil svět je právě INSANITY. Říká se, že kdo nezná Insanity, není snad z téhle planety. Až tak populární tento program je.

To, že vám program zaručí skvělé výsledky je dokázáno. Je opravdu funkční, líbivý, Shaun T. je sympaťák a za 60 dní s ním můžete mít luxusní postavičku. Nemusíte chodit do tělocvičny a pěkně v domácím prostředí bez jakéhokoli vybavení, si můžete každý den zacvičit a dosáhnout skvělých výsledků. Údajně existuje jen jediná možnost, že byste s tímto dvou měsíčním programem nedosáhli vytoužené postavy, a to v případě, že se budete přejídat a nebudete dodržovat zásady správného stravování. 

Zde však nastává problém číslo jedna. Je vědecky dokázáno, že při extrémním fyzickém vypětí, jakým Insanity rozhodně je, má člověk tendenci dohnat jídlem vynaloženou a chybějící energii. Při menší a kratší fyzické zátěži k takovým stavům naopak nedochází, protože i když dochází ke spálení kalorií, nemá tělo nutkání dohnat menší úbytek energie tak jako ten větší. 

Hlavním problémem však u tohoto programu jsou spíše zdravotní problémy. Pročetla jsem spoustu názorů a pak jsem narazila i na názory dvou nezávislých poradců firmy BeachBody, kteří sami upozorňují, že ...

 1. cvičení není v žádném případě vhodné pro začátečníky
 2. cvičení není vhodné pro lidi trpícími bolestmi kolen a kloubů
 3. před samotným programem Insanity musíte být v dobré fyzické kondici
 4. při cvičení byste měli používat boty se speciálně změkčeným povrchem nebo cvičit v tělocvičnách, kde povrch není tak příliš tvrdý a jemně pruží (proto se Insanity natáčelo v tělocvičně), nebo mít při cvičení měkčí podložku, jelikož zátěž na klouby a kolena je opravdu velká a může dojít ke zranění
 5. pokud jste začátečník, nemusí dojít vůbec k žádným změnám, jelikož cviky, zátěž i časovou dotaci na workout nezvládnete dělat naplno, navíc hrozí možnost zranění, jelikož začátečník neumí provádět cviky správně a nejdříve by se měl učit formu.
Další výtkou programu bývá to, že Shaun T. téměř vůbec nenabízí v programu žádnou alternativu cviků, modifikaci apod. Zběhlejší cvičící si sice poradí, jelikož o různých úpravách cviků už vědí, ale co ti ostatní? 

Pracovníci webové stránky Common Health hovořili také s lékaři z Connecticutské univerzity, kde se ptali na názor tohoto tréninkové programu. Insanity patří mezi tzv. HIIT cvičení. Při takovém typu cvičení by měla být zachována kratší doba cvičení při maximální intenzitě. Insanity je však navrženo tak, aby vás dostalo v co nejkratší možné době k nějakému výsledku. Z toho důvodu je tento trénink extrémně náročný a některé tréninky trvají i hodinu. Hlavní problém vidí lékaři ale hlavně v tom, že při HIIT tréninku by mělo docházet k tzv. periodizaci, kdy střídáte extrémní zátěž s mírnější nebo velmi nízkou. Při Insanity se tohle neděje. A vy fungujete na maximum téměř po celou dobu. Při takových stavech se v těle začne produkovat stresový hormon kortizol. Pokud se kortizol uvolňuje často, tělu škodí. Při téměř každodenní zátěži v průběhu Insanity programu po dobu dvou měsíců nemá tělo při takové zátěži naprosto žádný čas na zotavení. Tělo se nedokáže adaptovat a dochází k "noční můře" mnoha cvičících - katabolismus = ztráta svalstva, jednoduše řečeno. Při cvičení takového programu sice shodíte kilogramy, hlavně mladí lidé vypadají  po takovém druhu cvičení dobře, jelikož to jejich tělo svým způsobem "toleruje". Ve skutečnosti je u nich však míra katabolismu až 4x větší než normálně. 

Víte, mým cílem nebylo a není odrazovat vás od programu Insanity. Já sama pro něj byla nadšená a Shaun T. stále patří mezi čtveřici mých oblíbených trenérů. Insanity je řekla bych jedním z nejvíce prodávaných fitness setů ve světě, má skvělou reklamu a nejvíce se o něm hovoří. Jak jsem již podotkla na samém začátku, program někomu sedne, někomu vůbec. Uživatelé z celého světa se dělí na dvě poloviny.
 • ti, kteří na program nedají dopustit, kteří si Insanity zamilovali, dosahují s ním vysněných výsledků a každému by program doporučili
 • a ti, kteří program zavrhli kvůli zranění, bolesti kolenou, zad, kteří program vzdali, protože byl zkrátka náročný a nad možnosti, ti, kteří v program Insanity věřili a byli zklamáni - ať začínající nebo hodně pokročilí. 
Často se Insanity srovnává s programem P90X. Ačkoli nemá druhý zmiňovaný program tak důkladnou reklamní kampaň, v porovnání s Insanity se mu od většiny uživatelů obou těchto programů dává přednost. U obou programů sice spálíte tuk a budete štíhlejší, ale Insanity je hlavně kardio program, u P90X je navíc záruka budování svalové hmoty. Zběhlejší v oblasti fitness využívají benefitů obou cvičení a oba programy mezi sebou střídají. Koneckonců se ale vesměs všichni shodli na tom, a s tím souhlasím i já, že je nejlepší si Insanity program vyzkoušet a zjistit, jak na něj bude reagovat vaše tělo. Protože vaše tělo bude tím, kdo bude mít poslední slovo.

K.

25 komentářů:

 1. Děkuji za článek ohledně Insanity, bojím se toho :-D ale určitě přijde čas a zkusím si to zacvičit :-)zatím zůstávám věrná jillian, i když si kolikrát taky říkám ,že už by to chtělo změnu :-) Děkuji,hrozně ráda chodím na tvůj blog a vždycky jedním dechem přečtu tvé články!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. insanity mám odcvičeno, a jedu ho znovu Je to naprostá pecka a na tento program nedám dopustit Ano, člověk musí mít na začátku nějakou fyzičku a jsem ráda, že já ji ve 47 letech mám I další programy Shauna T jsou náročné ale fungují a to já od cvičení vyžaduji

   Smazat
 2. Začínám uvažovat s kterým programem začnu po Novém roku, přece jenom konečně budu moct jet naplno, žádné cukroví, návštěvy, Silvestr atd. Insanity je jeden z mých adeptů, takže díky za článek, zase jsem o něco chytřejší a můžu srovnávat do čeho se vrhnu.

  OdpovědětSmazat
 3. O Insanity slyším poprvé, takže asi nejsem z téhle planety :-D Ale osobně jedu už čtvrtý týden podle P90X, se kterým kupodivu nemám nijak velké problémy, a to i přesto, že jsem začínala absolutně bez kondice a s hodně velkou nadváhou. Nemůžu teda porovnávat, ale u Tonyho se mi líbí, že právě ukazuje různé varianty cviků a člověk si může zvolit váhu činek podle sebe, nebo cvičit úplně bez nich. Je to náročné a to i na čas, ale i když mě občas bolí nějaká část těla, většinou se cítím po cvičení nabitá energií. P90X mi vyhovuje víc než Jillian...neukamenujte mě prosím :-D

  OdpovědětSmazat
 4. Nikki, naprosto perfektní článek! Ty se prostě vyznáš :-) Insanity jsem cvičila dřív, ale pak jsem to hlavně díky slabé vůli vzdala... A taky jak píšeš, byla jsem začátečník, takže to s tím taky určitě souviselo. Teď plánuju, že si dám třeba jedno kolo na zahřátí před jiným cvičením a tak, všelijak to chci kombinovat :-) A co mě baví, je ten Fit test. Ten si občas chci dát a pozorovat, jak se lepším :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Tak já patřím ke skupině, která Insanity miluje a nedá na něj dopustit. přes léto jsem si s ním pěkně rozjela metabolismus :) Je fakt, že jsem měla problémy se zády, ale to je tím, že jsem cvik občas vědomě prováděla špatně, abych si ulevila. :)

  OdpovědětSmazat
 6. Asi před rokem jsem si řekla, že do Insanity půjdu. Vyhovovalo mi, že se to víc střídá, a taky Fit test byl dobrou motivací. Bouhužel po nějaké době mě začala docela bolet kolena a to byl taky jeden z důvodů, proč jsem asi po měsíci pravidelného cvičení přestala. Dalším byl čas, protože jsem po skončení zkouškového někdy tu hodinu denně prostě neměla.
  Každopádně, na Insanity jsem určitě nezanevřela, ale vím, že jako pravidelné cvičení to pro mě úplně vhodné není.

  OdpovědětSmazat
 7. Zatím teda nic pro mě :), ale jsem o něco chytřejší...

  OdpovědětSmazat
 8. Pro mě Insanity zatím nejvíc nejlepší. Nejprve dva měsíce JM, nyní jsem v šestém týdnu Insanity a je to sice mazec, ale zatím jsem nikdy necvičila nic lepšího.

  OdpovědětSmazat
 9. Já už Insanity zkoušela. Není to nic pro mě. Fakt mi nevyhovuje ta zátěž. Zkusím ještě ten P90x. Myslela jsem, že je to téměř to samé, ale spletla jsem se. Tak třeba mě bude bavit a bude vyhovující.

  OdpovědětSmazat
 10. Občas mě bolí kolena i u Jill, to by Insanity nebylo nic pro mě. P90X mě ale celkem láká, tak uvidím :)

  OdpovědětSmazat
 11. Plus Insanity je určitě ten, že nepotřebujete nic než oblečení, boty a hoodně vody. Nač činky, když můžete zvedat vlastní váhu, kvůli P90X bych si musela navíc pořídit hrazdu. Nač dělat něco na způsob lehosedů, když můžete posilovat břicho jinak. JM už mě nebolely namožené svaly, s Insanity si sahám na dno a nejen já,ale i jeho cvičenci. JM mě třeba nikdy nedonutila udělat tolik kliků a snažit se neustále zrychlovat, ale pravdou je,že první měsíc se moc neposiluje, dál ještě nevím...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Já si nejsem tak úplně jistá s tím posilováním. Já mám teď po 5ti týdnech insanity horní část břicha úplně kamennou, to jsem nikdy neměla a při běhu cítím, jak pracují břišní svaly. Podle mě posiluje hodně, ale je to dobře zakomponovaný do cardia. Je taky podle mě hodně důležitý, jak se ins. cvičí. Neustále Shaun upozorňuje na zpevnění středu těla a je fakt, že první týden jsem byla ráda, že jsem, teď už si na provedení dávám mnohem víc bacha :-).

   Smazat
  2. u p90x nutně hrazdu nepotrebuješ. já ji taky nechtěl kupovat a místo hrazdy dělám kliky. střídám tricepsové a bicepsové. Funguje to taky :)

   Smazat
  3. Tak určitě nechci tvrdit, že by P90X bez hrazdy na mě nemělo žádný efekt. Ale pročítala jsem si recenze a oni uváděli, že kliky fajn, ale hrazda to není. Navíc já jsem zastánce toho, že to má člověk provádět přesně, jak mu říkají. Když jsem na fb uveřejnila své pokroky s JM, spousta chtěla cvičit taky, zaplavili mě otázkami, jestli to bude fungovat, když tam to vynechají, to si přidají, budou cvičit jen 2x v týdnu apod. Buď to cvič pořádně, nebo se na to vykašli.

   Smazat
 12. nechapu to s tou periodizaci, kdyt v insanity se stridaji relaxacni/protahovaci chvilky...v celem cviceni byly tri myslim. Zpocfatku jsem si na to ani nemohla zvyknout, clovek maka maka a najednou protahuje :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tři protahovací chvilky za 40-60 minut HIIT cvičení je dle mého názoru málo. Periodizace se provádí v několika vteřinových intervalech, viz článek o HIIT cvičení.

   Smazat
  2. Ono je rozdíl, když takový náročný trénink do svého plánu zařadíme čas od času, v článku se mluví o kompletním 60 denním programu, kde takto člověk funguje téměř denně. Což o to, člověk to odcvičí :))) Ale stejně jako nesedne program Jillian někomu, nesedne někomu tohle. Já navíc věřím, že pokud se tohle cvičí opravdu denně, tělu to ubližuje.

   Smazat
  3. Zdravím Nikki, já si myslím, že je to strašně moc otázka osobního nastavení a vnímání sama sebe. Pokud začne insanity cvičit někdo, kdo je naprostý začátečník, je evidentní, že to je nebezpečný počin. Pokud je to trénovaný člověk, má nějakou kondici a chce si dát do těla, není 48 minut ani hodina, nijak závratný čas. Kortizol se začne více vylučovat až při několikahodinovém zápřahu. Je jasný, že je potřeba cítit sama sebe, a když tělo začne stávkovat, prostě vypauzovat. Ale to, že hodinové, sic intenzivní insanity by tělu škodilo, to mi přijde skoro silné. Jak v které situaci. Pokud si někdo vezme, jak píšeš v článku, tlumící boty, nebo minimálně podložku, má k dispozici vodu a řídí se tím, co říká ShaunT - jsou tam i ideálně vložené pauzy "the rest when needed", respektuje svou momentální kondici, nevidím v tom na 60 dní problém.

   A k uvolnovacím cvikům - ve 42 minutách tam nejsou dva nebo tři cviky, ale dva bloky, což znamená poprvé 6+ 1/2 minuty a na konci 4+1/2 minuty. Pro mě naopak toto velmi chybělo v Jillian, kde mi přišlo uvolňování mnohem méně zastoupené.

   Smazat
  4. Ale vždyť jo :) Proto jsem v posledním řádku psala úplně to samé, co píšeš ty. Vyzkoušet a člověk sám uvidí :))

   Někomu Insanity sedí, někomu ne. (viz komentáře tady). Někomu sedí Jillian, někomu ne.

   Nicméně, můj osobní postoj je nezlomný a dle mého to katabolické účinky má (a nemyslím si to jen já :))

   Smazat
 13. Je to asi hodně subjektivní. Mě třeba bolely kolena už u některých workoutů Zuzky na Bodyrocku a dokonce i po 2 levelu 6 weeks 6 pack.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to jak říkáš, každý si musí najít to, co mu vyhovuje. Já u Jill problém neměla, u Zuzky též ne, ale Insanity mi teda dalo zabrat.. bohužel. A myslím to vážně, to bohužel, protože mě Shaunovy workouty fakt zajímaly, ale vím, že jsem po jeho posledním tréninku musela 3 týdny čekat a šetřit koleno, abych ho při cvičení necítila. Kvůli jedinému tréninku.

   Já chápu, že někteří z vás budou Insanity bránit zuby nehty, to je ok, ale jsou tu i tací, kteří budou zuby nehty varovat, co se může při cvičení přihodit, protože to nejsou případy jen občasné, ale časté. Stačí si otevřít net, diskuze a člověku jen chodí oči kolem, kolik lidí má zdravotní problémy při tomhle typu cvičení. A tvrdí to i fyzioterapeuti, kteří se shodli na tom, že se jim pod rukama objevuje strašně moc lidí, co cvičili Insanity.

   Proto jsem v článku nijak neodrazovala, ale uvedla, co to dělalo se mnou a že nejsem sama. A že je nutno si cvičení vyzkoušet a pak člověk pozná, jak zareaguje jeho tělo. Nic víc, nic míň :) Prostě nebudu v článku lhát jak je to strašlivě super, když pro mne to super prostě nebylo :)

   Vidíš, ty jsi třeba první člověk, kterého bolely kolena u 6 packu :D (od kterého to vím) :) zajímavé :))

   Smazat
  2. Souhlasím s tebou. Je hloupost si u cvičení, které by mělo být prospěšné, ubližovat. Lidé kteří mají problémy s koleny by si to měli přiznat a prostě se takového druhu cvičení vzdát a hledat jiné workouty které by jim vyhovovaly. Myslím že je jen správné když někdo chce ostatní před něčím takovým varovat. Následmy můžou být doživotní.

   Smazat
 14. Ahoj Nikki, díky za skvělý článek. Zrovna jsem se nedávno na Insanity zamýšlela, zda zkusit či ne. Volím to druhé. Jednak HIIT v délce 60 min by mne asi zabil a zadruhé dělat to každý den, tak jsem mrtvá dvakrát :) Už z jiných zdrojů vím, že HIIT by se měl dělat max 4x týdně. Radši si dám nějaké cardio s posilováním, holt to bude trvat déle, než na sobě uvidím změnu, ale zase nebudu schvácená a přejedená z vyčerpání a demotivovaná, že to nezvládám...
  Měj se hezky, přeju krásný a klidný adventní čas!
  Lenka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. určitě Leni, kardio je fajn, ale vesměs žádnej trenér (si myslím) ti ho nedoporučí v takovém výši. Radši dej tu posilku, svaly jsou potřeba, však víš :))

   Taky přeji hezký advent :)

   Smazat

Instagram