Snažíte se zhubnout? Nevažte se!!!

Je to tady. Rozhodli jste se, že jdete do toho! Upravíte jídelníček, budete jíst zdravě, dokonce jste začali cvičit a jste tak pozitivně nadupaní, že neexistuje nic, co by vám mohlo překazit vaše plány při cestě za hezčí a štíhlejší postavou. Uběhly první dva týdny, cítíte se skvěle, dokonce jste zjistili, že jsou vám přes pas kalhoty volnější, dokonce ten pásek na nich zapnete o jednu dírku blíž, tričko vám sedí lépe a přes stehna už vám vaše džíny nejsou tak hrozně narvané, jste na sebe nesmírně pyšni, radost kolem vás jenom září a cítíte se mnohem silnější, protože víte, že jste na dobré cestě, že jste to zvládli a že neexistuje nic, co by vám mohlo vaše další snažení pokazit... dokud... nestoupnete na váhu.

E-maily, zprávy, komentáře, vzkazy v diskuzích, všechny - na toto téma - jsou jako napsány přes kopírák. V momentě, kdy stoupnete na váhu, zděsíte se, že jste nic neubrali, ba dokonce kilo dvě přibrali. Je jedno, jakou euforii jste cítili při zkoušení vašich šatů, když jste pochopili a byli radostí bez sebe, že jsou vám větší a že tudíž (logicky) hubnete, vše změnilo jediné číslo na vaší váze, které se nezachovalo podle vašich představ. A pak vás napadne otázka - Tak se dřu a snažím, tak co, proboha, dělám špatně?

Opravdu věříte, že děláte něco špatně, když je evidentní, že se objemově zmenšujete? Že centimetry z těch zákeřných míst mizí? Copak vám na samém počátku o tohle právě nešlo? Vlézt se do šatů, které vám byly malé? Nebo oblíknout džíny, které jste nedopnuli? Opravdu je pro vás lepší hýbat s ručičkou na váze a ne s centimetry na svém těle? 

Není objem těla koneckonců to, co opravdu chceme změnit?
 Nejde nám hlavně o to?

Musíte se naučit, že prioritním měřítkem vašeho snažení není vaše váha, ale krejčovský metr. Ne nadarmo se říká, že nejlepším ukazatelem vašeho hubnutí a přibírání je vaše oblečení. To prostě neoblbnete. A já vím, že vy to víte. A vy víte, že to tak je. Víte to. Váha totiž umí být pěkně demotivující a číslo na ní pěkně odrazující od veškerého dalšího snažení. Obzvláště, když číslo na váze neukazuje to, co jste očekávali. 

Zhubla jsem jen dva cenťáky za měsíc? 
"Jen"? Vzpomeňte si zpětně, co všechno jste museli podstoupit, aby tam ty dva cenťáky byly po měsíci nenaměřené? Uvědomujete si to? Možná si říkáte, že jste se mohli snažit víc, no tak do toho!!! Možná vám však tento výsledek přijde nedostačující. Víte, něco vám povím. Nejsme stroje, které někdo vymyslel, tudíž nikdo z nás nefunguje stejně. Někomu se hubne snadněji, někomu méně. Někdo se tvaruje rychleji, někdo se fakt musí nadřít dvakrát víc. Někdo umí tančit, někdo ani náhodou. Někdo zvládne bez sebemenšího snažení překrásně malovat, někdo i kdyby prošel všemi kurzy světa, tak z žáby, kterou původně kreslil, se vyklube kráva (můj případ). Všichni máme dáno to, co máme dáno. Pokud to nepřijmeme a nesmíříme se s tím, a budeme se neustále pozastavovat nad tím, jak moc od sebe očekáváme a jak nejsme stejně dobří jako ti druzí, tak se sebou nemůžeme být NIKDY ani minimálně spokojeni. 

Proto to, co nemůžete změnit, neřešte. 

Vytřískejte ze všeho maximum a těšte se z toho. I to, co je pro vás málo, může pro druhého znamenat moc. Ano, teď už zase mluvíme o vašem hubnutí. Nevzdávejte to. Kašlete na váhu, která vám neříká spoustu důležitých věcí na které byste měli být hrdi (úbytek tuku, získání svalové hmoty), ale vezměte do rukou krejčovský metr, tkaničku, provázek či jakékoli jiné měřítko, které vám na 100% ukáže ten jediný pravý výsledek vašeho snažení! Pište si do notýsku vaše průběžné změny, abyste viděli, jak jste úspěšní. Tahle čísla jsou důležitá, ne ta na váze, která se mění během dne a týdne nesčetněkrát. 

Pokud se musíte vážit, čiňte tak jednou za 2-4 týdny. Každodenní vážení je nesmysl, buďme realisté, nečekáme, že se přes noc objeví na váze o kilo dvě méně, že ne? Navíc, váha neumí jednu velmi důležitou věc. Není naprosto žádným indikátorem vaší fitness úrovně. Krásně tvarovaný muž či žena je to, co lidské oko zaujme, pamatujte na to. Dál zůstaňte věrni cvičení, zdravému stravování. Když to vzdáte, bude to navždy. Když vydržíte, bude to na dlouho. Protože čím více změn na sobě budete pozorovat, tím bude vaše odhodlání vydržet větší a větší! Držím palce! ☺ 

19 komentářů:

 1. Ta Nikki se nám ale činí...:-) Skvělej článek a mohu potvrdit..už přes měsíc jedu podle STOBu jídelníček s nastaveným nejpomalejším hubnutím 0,5kg týdně. Váha lítá nahoru a dolů a všehovšudy jsem na kg neubyla. Říkala jsem si wtf? Ale v pase o 4 cenťáky míň a o to jde. Vypadat dobře, jedno s jakou hmotností. Skvělým příkladem je toho VeruŠ z dlouhodobé proměny!

  OdpovědětSmazat
 2. Děkuju moc, v poslední době když jsem hubla, tak jsem se sice objemově zmenšovala a pevnost těla byla taky jiná, ale hodněkrát jsem se pozastavovala nad neklesající váhou... ale prostě to musím hodit za hlavu :)

  OdpovědětSmazat
 3. Super článek! Já taky propaguji nevážení protože když bych lezla na váhu každý den, byla bych ve stresu. Protože jeden den shodím půl kila, druhý den čtvrt kila a další tři dny se to nehýbe a to už začínám vyšilovat a depkařit :D Takže momentálně netuším, kolik vážím, jen sleduji odraz v zrcadle a to, jak mi padnou kalhoty :) Sice nejím úplně vzorově (poslední dobou se docela dost přejídám), ale s postavou mi to nic nedělá:D (Každý den si v zrcadle pozoruji takové ty špíčky na zádech, které mi krásně zhubly a zatím se nezvětšily, ba naopak se možná ještě trošku smrskly :))
  Bára

  OdpovědětSmazat
 4. pěkný článek, moc pěkně a výstižně napsaný :) Kájušenka

  OdpovědětSmazat
 5. já váhu nemám, takže se ani nemám kde vážit. Ale jak je to s tlouštíkama(ne jen s těma ,kteří formují postavu)? co když má někdo např 100 kg,tak přece musí jít dolů i váha i cm,nebo se mýlím? já jsem začla před týdnem s Jill a už teĎ mám 2 cm dolů, přes to nekritičtější místo, moc mě to motivuje jít dál a vděčím za to jen Vám Nikki s pol tady :)
  Barča

  OdpovědětSmazat
 6. ta tvoje na boku před a po je velmi inspirativní!!! děkuju (:

  OdpovědětSmazat
 7. přesně tak, nechápu, proč někdo pořád řeší váhu, vždyť tu na čele napsanou nemáme:)

  OdpovědětSmazat
 8. Krásný motivační článek!

  OdpovědětSmazat
 9. Úžasně motivující a hlavně pravdivý článek, Nikki. Bohužel, dost žen, ale i mužů si toto neuvědomuje a stále se řídí dle váhy. Doufám, že tímhle pomůžeš otevřít mnoho zavřených očí :)

  OdpovědětSmazat
 10. Bezva článek Nikky !Nikdy jsem se moc nevážila, oblečení je fakt
  nelepší ukazatel.A teď v těhotenství vidím,jak číslo na váze může být deprimující....P.

  OdpovědětSmazat
 11. Ahoj, radím Ti - přidej k tomuhle článku ilustrační obrázek: třeba vatu a kostku olova, nebo - kostku olova a kostku cukru, protože já tohle prostě furt můžu opakovat dokola a je to prd platný. Kostka olova bude prostě vždycky těžší než pytel vaty a při tom bude menší, že ano ... Jde v podstatě o hustotu "tělesa" tj. našeho těla, svaly jsou hustější a těžší ...

  OdpovědětSmazat
 12. Hezky napsáno. Mám s číslem na váze dvě vtipné historky.
  Jedna byla taková, kdy mi jeden kluk ze školy vyprávěl, že holka by měla mít 50-53kg, všechno víc je tlustá. Tak jsem se ptala, jak by měla vypadat a on řekl, že moje postava je skvělá a že bych teda mohla ještě přibrat. Tak jsem se začala docela smát a vysvětlila jsem mu, že mám přes 60-61kg :-D Naštval se ;-)

  Druhá byla s doktorkou na preventivní prohlídce. Zeptala se mě na váhu, já řekla kolem 60kg a ona na mě začala ječet, ať si nevymýšlím, že mám rozhodně méně atd. Donutila mě se svléknout a vlézt na její váhu v ordinaci a tam svítilo 62kg (nalačno). Ten její škleb byl k nezaplacení :-)

  OdpovědětSmazat
 13. Souhlasím,super článek :) taky jsem to už zjistila :) Začít cvičit a hubnout chci od ledna,takové to předsevzetí :) Jak na nový rok tak po celý rok :D :o)

  OdpovědětSmazat
 14. super článek!!!!....opravdu nádherně a výstižně napsaný!!!:-)

  OdpovědětSmazat
 15. opravdu velice těžce se mi přijímá, že po 3 týdnech cvíčení a zdravého stravování se moje váha ani nehla. respektive, hla se dolů, ale teď se zase vrátila na původní číslo. bojím se, že ve výsledku budu mít ještě víc, než jsem měla na začátku hubnutí. ANO, já vím, že to není (asi) důležité tolik jako fyzická podtata toho jak vypadám, jak mi sedí oblečení a jak se cítím, ale prostě mně ta čísla ovlivňují psychiku, jsem na to už navyklá deset let čumět na čísla a hlídat je. a mimo to, často do ruky beru i metr a i na centimetrech mi přijde, že spíše přibývají. je mi z toho prostě zle .... cítím se ve svém těle sice asi lépe, ale míry ani čísla tomu neodpovídají. ale rozhodně se nevzdám, to zase ne ... třeba se to nakonec úplně otočí a půjde to jiným směrem.

  OdpovědětSmazat
 16. A proto jsem váhu "prohodila oknem" - nadneseně řečeno, nechce se mi platit skláře....

  OdpovědětSmazat
 17. já jsem zase na váze furt :D dokonce se i těším, až na ní vlezu, protože mě vždycky potěší to číslo, které na mě vyskočí :)

  OdpovědětSmazat

Instagram