Zuzka Light: HIIT nejlepší trénink pro spalování tuku


(Aktualizováno z 30. prosince, 2012) Se svými vysoce intenzivními tréninky se zátěží vlastního těla jsem začala v roce 2009. Objevila jsem při těchto trénincích tolik výhod , že se přirozeně staly součástí mého každodenního života. Mé workouty mne udržují v kondici po celá ta léta a mým následovatelům pomohly dostat se do formy a ztratit kila. 

A proč jsou mé HIIT tréninky tak skvělé?

1. Šetří čas - moje workouty se obvykle pohybují mezi 10-15 minutami, zřídka přesahují 20 minut. Pokud máte hektický den, je vždy možné těch 15 minut někam vtěsnat. Po 20 minutovém tréninku se vždy cítím nabitá energií po zbytek dne, lépe se soustředím a moje mysl je bystřejší.

2. Rychleji se tvarujete - u HIIT tréninků bylo dokázáno, že patří mezi nejefektivnější způsob jak spalovat tuky. Aby k tomu docházelo a vy spalovali tuk a kalorie, musí dojít v těle k významným fyziologickým změnám, kterých dosáhnete při fungování na pokraji své maximální tepové frekvence. To znamená, tlačit se při cvičení do naprostého maxima, stejně jako to dělám já. 

Nebudete spalovat kalorie pouze při samotném cvičení, ale poměr spáleného tuku se značně zvýší během dalších 24 hodin v důsledku zvýšeného přísunu kyslíku, který tělo během cvičení postrádalo. Během tohoto procesu se uvolňují mastné kyseliny, které tělo využívá jako zdroj své energie. Tento efekt se neobjevuje u aerobního cvičení - jakým je například mírně rychlý poklus.


3. HIIT zlepší vaši VO2 Max - VO2 Max odráží vaši fitness a aerobní vytrvalost. Určuje také, kolik kyslíku jste schopni využít při vysoce intenzivním tréninku. Čím více kyslíku jste schopni využít, tím jste schopni vydat více energie. Záměrně chceme, aby VO2 Max bylo vysoké, protože to dovoluje vašemu tělu užívat tuk více a více jako zdroj své energie namísto cukru v krvi během tréninku.

4. HIIT se zátěží vlastního těla nebo s lehkou zátěží (třeba činky) stimuluje produkci růstového hormonu - růstový hormon je přímo zodpovědný za zpomalující proces stárnutí. Zrychluje metabolismus a spalování kalorií. Udržovat si svalovou hmotu cvičením je důležité z mnoha důvodů a obzvláště pro ty, kterým je 30 a více. A opět, tohoto nedosáhnete při nízko intenzivních workoutech, ani kdybyste byly hodiny na běžeckém pásu.


5. Krátké HIIT pomáhají jako prevence pro diabetes 2. typu. 

6. Nepotřebujete žádné speciální vybavení - můžete cvičit doma. Dělat v tělocvičně samotné posilování na bicepsy vám sice s velkou zátěží zajistí napumpovaný biceps, ale nenaučí to tělo fungovat, jako samostatnou jednotku. Tzn., jen proto, že má někdo velké svaly získané na strojích v tělocvičně, neznamená, že bude dostatečně silný ve skutečném světě. Výhodou mých HIIT tréninků je, že se svalová hmota navýší, ale přesto  děvčatům "neudělá" objem, pokud tedy nebudou své tělo sytit kaloriemi navíc.

7. Kdokoli může se mnou cvičit - pokud teprve začínáte, pravděpodobně nezvládnete všechna ta těžká cvičení a nebudete schopni dostat se ke své maximální tepové frekvenci. Nicméně, můžete začít s jednoduchými úpravami cviků a cvičit dle vlastního tempa. 10-15 minut cvičení denně udělá zázrak i s tím, kdo nebyl doposud na jakékoli cvičení navyklý. Dělejte si delší přestávky mezi cviky a svoji fitness úroveň budujte pomalu, ale postupně.


Nestane se, že byste byli stále na stejné úrovni, jelikož cílem těchto workoutů je vždy překonat svůj osobní rekord. Z tohoto důvodu byste si měli poznačovat pokroky ve svých výkonech, vždy jednou za čas si odcvičit starší trénink a snažit se překonat svůj čas či výsledný počet opakování. Z tohoto důvodu se tak cvičení stává i jakousi zábavou, necvičíte už pouze proto, že chcete zhubnout či se vytvarovat, ale také proto, že chcete být silnější a rychlejší s každým dalším workoutem. Tohle vám určitě zvedne sebevědomí víc, než bezmyšlenkovité 40 minutové lekce na elipticalu. 

Moje tréninky rozhodně nejsou jednoduché. Mým cílem je udělat funkční bodyweight trénink, při kterém vydáváte téměř nebo úplně své maximální úsilí. Není snadné přecházet od jednoho cviku k druhému s minimální přestávkou bez odpočinku a se sotva popadajícím dechem, ale přesně tohle vás udělá silnější a přinese vám to všechny výhody HIIT tréninků.

MILUJI SVÉ WORKOUTY!!! A miluji, když se s vámi o ně můžu podělit a vidět vaše pokroky.

Zuzka.

7 komentářů:

 1. Dobrý den, chtěla jsem vám napsat už dávno, ale nevěděla jsem přesně, jak to zformulovat. Řeknu to proto jednoduše a od srdce :)
  Chci vám poděkovat, protože jste pro mě velká inspirace... Prvně jsem viděla video na youtube o vaší změně, a to byl začátek i mého snažení. Tehdy jsem trpěla nadváhou, nízkým seběvědomím a příšerným životním stylem. V tu dobu se ale něco změnilo, přesněji všechno :) a nejlepší na tom je, že k lepšímu. Nejenže se mi podařilo zhubnout (30 kilo), ale zároveň jsem i začala cvičit (na mě výkon, opravdu :D), vařit, vytvářet nové věci a užívat si každého dne. Váš blog pro mě nejen byl, ale i je skvělé počtení, plné inspirace, receptů i praktických rad. Líbí se mi nejen styl vašeho psaní, ale také to, o čem píšete! Seznámila jste mě se zdravým životním stylem i novými možnostmi. Ještě jednou moc děkuji, Kačka :)
  P.S.: Co bych dala za takovou učitelku, jako jste vy ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kačko, moc Vám děkuji, takové zprávy mne velmi těší a mám z nich radost :) 30 kilo je úžasná změna, moc gratuluji :-) A děkuji, že mne čtete.

   Smazat
 2. Super článek! Zuzku mám moc ráda!
  Zvu tě na soutěž, která u mě na blogu probíhá do 23.4. :) Beauty by K.

  OdpovědětSmazat
 3. Ahojky Kristi. Podla coho sa cvici ZWOW? Vcera som skusila cislo 1, ale 2ka sa mi zda nie moc vhodna pre mna :) Zaujmalo by ma ci jednotlive casti na seba nadvezuju ako nejaky program, alebo je to fuk? :) Podla coho si ty vyberas ktory si zacvicis? :) Pekny den tebe aj tvojej rodinke

  OdpovědětSmazat
 4. Ahoj. Rada bych se zeptala na Vas nazor jestli je vhodne cvicit hiit pri kojeni?...mam 5ti mesicni holcicku. Nejradsi bych zaradila rychlou chuzi, ale u nas jsou silnice v hroznem stavu to bych z ni vyklepala dusicku :-D diky za nazor Petula

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Peti, při kojení je samozřejmě možné cvičit naprosto cokoli. Mrkněte na články, jsou zde na blogu, určitě vám na vaši otázku odpoví lépe, než tady narychlo já v komentářích :) http://www.kristinacechova.cz/search/label/fit-v-tehotenstvi-a-po-nem

   Smazat

Instagram