Jak je to s tepovou frekvencí během cvičení při těhotenství

Koho by napadlo, tedy kterou těhotnou ženu by napadlo, že by měla během cvičení hlídat svoji tepovou frekvenci a nic nepřehánět. Třeba já jsem si říkala, že když mi to tělo dovolí, pojedu jak drak. Když jsem se poprvé o nutnosti snížit náročnost cvičení kvůli tepu dozvěděla na stránkách jedné z fitness webových stránek, kde osobní trenérka a specialistka přes výživu toto pravidlo, pro mne nově, zmínila, říkala jsem si, že si o tom musím vyhledat více informací. 

Je spousta žen, které nechtějí během těhotenství skončit se cvičením a dost dobře to čeká všechny z nás, minimálně jste o tom určitě přemýšlely ☺ Takže jak to je doopravdy? Čerpala jsem ze zahraničních stránek, jelikož tam zaručeně vždy najdu spolehlivé informace hned z několika zdrojů.

Pokud žena cvičila už před těhotenstvím, je to o důvod víc, proč se cvičením nepřestávat. Široká škála sportovních aktivit je vhodná během těhotenství - aerobik, chůze, plavání, tanec, jóga, posilování, jízda na kole a další. Nutné je si však uvědomit, že tak jako je každá žena jiná, je také každé těhotenství jiné a ke každému je nutno přistupovat individuálně. Já například při prvním těhotenství byla plná síly, netížily mne nevolnosti a do práce jsem bez problémů chodila až do nejzazšího termínu nutnosti odchodu na mateřskou dovolenou. S druhým těhotenstvím prožívám pravý opak. Činky jsem v prvním trimestru sotva potěžkala, spala dvanáct hodin denně, nevolnosti mě ničily od rána do večera. Čím více se moje těhotenství blíží ke konci prvního trimestru, tím více mám síly a jsem schopna opět uvažovat nad "opravdovým" cvičením. Čili ano, každé těhotenství je jiné a je k němu nutno přistupovat subjektivně. 

Ale teď pozor, žádná Zuzka Light žádné z nás nehrozí a nějaké šílené tempo, při kterém by nám tep skákal až téměř k maximálce také ne. Takže jak to tedy je?

Pokud jste před těhotenstvím byly aktivní, není důvod přestávat. A pokud jste nebyly, není důvod, proč s tím nezačít. Vesměs by si měla těhotná žena dát pozor, aby při cvičení nepřekročila 140 tepovou hranici. Na American College of Gynecology dokonce tuto poučku poupravili a říkají, že by tep neměl překračovat 70% z maximální tepové frekvenceCanadian Society for Exercise Physiology and Society of Obstetricians and Gynecologists of Canada vypracovali ještě přesnější tabulku pro jednotlivé věkové hranice žen.


Méně než 20 let     140-155
20-29 let               135-150
30-39 let               130-145
40 a starší             125-140

Další tipy:
  • Převážně po prvním trimestru by se žena měla vyvarovat cvičení na zádech. Váha bříška totiž znesnadňuje průtok krve směrem k plodu. 
  • Minimálně po každých 20 minutách cvičení by měla žena vypít sklenici vody.
  • S narůstajícím bříškem dochází k destabilizaci těla. Proto je při těhotenství více než vhodné trénovat rovnováhu, která zamezí ženám v pozdějším stádiu těhotenství možný pád.
  • Během cvičení se zahřívají svaly a s nimi se zvyšuje i teplota těla v oblasti bříška. Zvýšená teplota v těchto místech není vůbec vhodná pro plod, převážně v prvním trimestru. Doporučuje se proto necvičit v přehřátých místnostech, nebo tam, kde je vlhko. Proto je nejmoudřejší cvičit ráno nebo k večeru.
  • Při těhotenství se zvyšuje činnost srdce. Rychleji bije. Možná jste si toho již všimly. Je to z důvodu velkého nárůstu objemu krve, která koluje našim tělem, a kvůli zvýšené spotřebě kyslíku. Rychleji tlukoucí srdce je tak odrazem jakéhosi "vyrovnání se" s novými změnami. (klidový srdeční tep se u těhotných žen zvyšuje o 10 až 20 úderů za minutu, u mě činí nárůst momentálně o 12 úderů)
  • Během těhotenství tepová frekvence při cvičení roste rychleji, než-li je tomu u netěhotné ženy
  • Při těhotenství se nikdy nesmíte dostat během cvičení do stavu "bez dechu" a vyčerpání.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram