Pití proteinu v těhotenství. Pro češky tabu?

Dříve než se pustím do této úvahy, dovolte mi, abych vás stručně seznámila s tím, proč vlastně takový příspěvek vznikl. Předtím, než jsem oznámila své těhotenství, mí čtenáři věděli, že si čas od času dávám proteinový nápoj. V momentě, kdy jsem veřejně o svém miminku promluvila, tak kromě gratulací se také snesly desítky a desítky mejlů a zpráv, jestli vůbec vím, že bych teď neměla pít protein? Já se držela svého a protein nadále pila (ne denně, ale když bylo potřeba). Mnohým se to nelíbilo a já téma "protein v těhotenství" nechala vyšumět a přestala na něj reagovat, situace se zklidnila a dnes se k tomuto opětovně vracím . Byla bych ráda, kdyby bylo pochopeno, že nejde o návod, jak co dělat a nedělat, ale pouze o moji úvahu, abyste viděli, jaký mám na tuto věc názor a co si vlastně o tom všem myslím. Tak jdeme na to ☺

Věřte, nevěřte, v momentě, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem usedla za počítač a několik dní vyhledávala informace o užívání proteinu v těhotenství. Zdůrazňuji několik dní, aby bylo zřetelné, že jsem se nechytla první informace, která se mi na internetu nabídla, ale opravdu jsem důkladně studovala. Byly to desítky hodin a desítky různých článků, převážně ze zahraničí, jelikož u těch českých se tomu moc nevěnujeme. Jediné co jsem u nás na stránkách přečetla, byly informace, že by se nemělo v těhotenství protein pít. Nemělo by se. Ne nesmělo. Ač jsem hledala jak jsem hledala, ani na jedné stránce u nás se mi nedostalo ani laického vysvětlení, proč ne. Přesto jsem u nás hledala dál a asi mi to nebudete věřit, ale našla jsem také články specializované právě pro těhotné, které užívání proteinu nezakazují, dokonce říkají, že je to v pořádku. Respektive, pokud matka užívala protein již dříve před těhotenstvím, může v tom tak pokračovat, pokud dodržuje úměrnou dávku čili dávkování. Pak jsem narazila na další stránku, kde své stavy v těhotenství popisovala i jedna z našich předních specialistek na výživu a fitness trenérka (nebudu jmenovat). Světe div se, ano, i tahle žena během těhotenství, v první trimestru, pila proteinový nápoj. Proč? Naprosto jsem ji rozuměla. Stejně jako já v prvních týdnech těhotenství byla ráda, že mohla při každodenních nevolnostech pozřít alespoň něco a tím něco byl "zatracovaný" protein. A přesně tak se dělo i u mne, bylo to to jediné, co jsem byla schopna udržet v žaludku a po čem se mi ulevilo a měla opět malinko síly na rozdávání (obrazně řečeno ☺).

Zde mé studie na českých stránkách skončily, jelikož jsem se vlastně nic nového nedověděla. A tak jsem začala courat po stránkách zahraničních a byla jsem opravdu překvapena, jak přední webové portály věnující se zdraví, dokonce bych řekla "nabádají" maminky a neodrazují v pití proteinu. Jak známo, při těhotenství se musí obsah proteinů ve stravě značně zvýšit, a odtud pramení onen zájem maminek pít protein během těhotenství. Hledala jsem dál, a záměrně vyhledávala články negativní, které by mi daly jasnou odpověď na to, že pití proteinu je přísně zakázané, nežádoucí a že se to nesmí. Bohužel, nebo možná zcela zajímavá věc stala, žádný takový jsem nenašla. Navštívila jsem desítky diskuzí, kde se maminky o pití proteinu bavily a sdělovaly si své informace. Pití proteinu v zahraničí u maminek na mě z diskuzí vyvolávalo dojem, že je to normální věc. Ano, samozřejmě, padaly zde dotazy, proč je protein maminkami bumbán, když mnohé z nich mají na sobě jasně napsané doporučení "nepít v těhotenství a při kojení". Přesto jsem se dozvěděla z různých zdrojů jediný důvod, proč tyhle proteiny tyhle etikety a štítky mají. Nikdo ještě totiž nezjistil, zda je pití proteinu pro plod nebezpečný a tohle je vlastně jakási ochrana společností "kdyby náhodou". Některé proteiny toto označení mají, jiné ne. Vesměs se všichni v diskuzích i na webových portálech shodli, že jde víceméně o to, že některé proteinové produkty obsahují barviva nebo jsou uměle doslazovány. Čili v těchto dvou slovech někteří vidí chemii. Ano, uznávám, je to pravda. Ale pak by se neměly těhotným ženám podávat ani párky v rohlíku, hotdogy, hranolky ve fastfoodech, a v obchodech s potravinami by si nemohly koupit ani slazený jogurt nebo cokoli jiného. Kolik konzervantů a sladidel do sebe průměrná žena při těhotenství dostane? Snad chápete, co tím chci říct a snad chápete, jak se tedy na onu věc dívám já. 

Vesměs se všichni shodli na tom, že když pít protein, vybírat opravdu z kvalitních značkových proteinů a bez diskuze si za kvalitu připlatit. Rovněž padlo několik názorů, že jde čistě o osobní přístup k celé věci, kdy každý z nás to má nastavené prostě jinak.

Ačkoli už v těchto dnech protein nepotřebuji, jelikož jsem už v pořádku a chvála bohu mohu zase jíst jako člověk, byl mi protein velkým pomocníkem, kdy jsem bez pořádného jídla, které jsem nebyla schopna pozřít, byla neskutečně vyčerpaná, unavená, bez síly a věčně oslabená. 

Touto úvahou nikoho nenabádám k pití proteinu během těhotenství, a pokud se tak rozhodne jakákoli maminka, zcela jistě by to měla konzultovat s lékařem. Tohle je můj stručný osobní pohled na věc s tím, co jsem se dověděla a přečetla si. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram