Úvaha: Počítání a nepočítání kalorií

Dnes, snad poprvé v životě, budu reagovat takto veřejně na článek napsaný jinou blogerkou. Aby hned na počátku nedošlo k nějakému omylu, blogerku Markétu, o které je řeč, velmi ráda čtu a většina jejich názorů se mi vážně zamlouvá, je vtipná, talentovaná a je jedna z mála, která mne psaním doopravdy baví a udrží mne číst její příspěvky od počátku do konce. No a tak jsem se rozhodla reagovat na jeden z jejich nejnovějších článků Proč nepočítám kalorie. Proč se k tomuto vyjadřuji, má své opodstatnění. Původně jsem psala pod příspěvek Markéty komentář, který nabral ale takových rozměrů, že by z toho byl další příspěvek ☺ A přesně proto tak činím. Kdo by chtěl reagovat zase na stávající můj příspěvek, nerada bych, aby vznikaly dohady, čili moc doporučuji si přečíst nejdříve slova autorky původního článku, ať víte, na co vlastně vůbec reaguji já sama ☺ A tímto děkuji Markétě za to, že jsem se dala do hlubšího rozmýšlení nad slovem "kalorie" ☺

Takže jak je to s počítáním kalorií. Ano či ne? Všimla jsem si, že se pod příspěvkem vyjádřilo hodně děvčat, vlastně skoro všechny, které počítání kalorií nebaví a tudíž v plném znění s příspěvkem Proč nepočítám kalorie souhlasí. Pak jsou zde tací, kteří se určitě začnou "drbat na kebuli" a říkají si, zda "je to tedy dobře, když to dělám?". Člověk by se až cítil vinen ☺ V první řadě - je to čistě každého věc, protože já třeba znám spoustu dívek a žen, kterým se ta čísilka prostě líbí a jsou strašlivě nadšené z toho, mít tyhlety věci pod kontrolou. ☺ V druhé řadě - vy moc dobře víte, že já jsem si na samém počátku kalorie počítala a přitom se - ironicky - s článkem v mnohém shodnu. ALE!!!! Mám pro to ještě hlubší vysvětlení, zda je dobré počítat kalorie či nikoli. A je to mířeno spíše pro ty, kteří v počítání kalorií moc koníček nevidí ☺

Počítání kalorií
Určitě by měla platit zásada POUŽÍVEJ ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM. Ale něco vám povím. Nedovedu si představit, zda bych dosáhla svého úspěchu právě bez počítání kalorií s mým původním "zdravým selským rozumem". Rozhodně to není jedna z nejúžasnějších věcí na světě, počítat si "džauly", a spousta hubnoucích to nebaví a otravuje. Jenže, kdo začíná hubnout, stejně jako kdysi já, pravděpodobně nemá vůbec přehled o tom, jaká potravina má kolik kalorií, nebo-li jak jsou jídla či potraviny energeticky vydatná, kolik si může vlastně dovolit sníst, a to si myslím, je dobré vědět. Já si v rámci prvních dnů udělala "odlehčovací" den, pamatuji si na to, jako by to bylo včera, kdy jsem jedla méně než obvykle, zdravěji než obvykle a počítala si kalorie. Večer jsem s pýchou a pocitem bravurně zvládnutého dne sedla nad notýsek a počítala, kolik jsem tedy čeho snědla a převáděla jídlo na kalorická čísla. A světe div se, napočítala jsem téměř 2500 kcal... v momentě mi vyschlo v krku, všechno jsem ještě asi dvakrát přepočítala, zda jsem se nespletla a bohužel s hlavou v dlaních pochopila, že jsem úplně mimo obraz a potřebuji se toho hodně naučit. A právě tohle je přesně ten moment, kdy si myslím, že je nezbytně nutné vědět a naučit se znát hodnoty potravin a jídel, protože ačkoli budete jíst podvědomě zdravě a méně, stále to nemusí stačit a vy se po veškeré té "snaze" nehnete z místa, přestože budete věřit, kolik práce jste již pro sebe udělali (a bohužel neudělali). 

(Nenechte se zmýlit, strava o 2500 kaloriích neublíží člověku, který je již fyzicky zdatný, vybudoval si svalovou hmotu a tudíž překopal tvrdou prací svůj metabolismus a donutil ho pracovat jinak, než je tomu u těch, kteří mají svalový náznak schovaný někde hluboko pod silnou vrstvou nahromaděného tuku. Strava o dejme tomu 1500 kaloriích (dle výpočtu vašeho bazálního metabolismu) vám ze začátku pomůže, ale v žádném případě se takového čísla nebudete držet v dalších letech, tedy pokud budete sportovat a budovat své svalové kámoše, určitě se ke kaloriím o hodnotě 2500 dokopete a dokonce tělu vůbec neublížíte, protože to svaly za vás dokážou spálit.)

Nepočítání kalorií
A teď.. proč jsem také napsala, že s článkem Markéty souhlasím. Protože je prostě pravda, že styl "počítám si kalorie" nejde dělat donekonečna, ani nijak extra dlouhodobě. Proto i dnes já mohu říci, že si kalorie nepočítám - stejně jako autorka. Ale nedělám to proto, že bych nechtěla, ale proto, že už to mám jaksi "v oku", hodně jsem se kdysi napočítala a tím se hodně naučila a mám přehled. Vím, jakou cenu "zaplatím" za čokoládu a pak se podvědomě dvakrát třikrát rozmýšlím, kolik a čeho a proč si něco dopřát. Stejně tak vím, že když si dopřeju výtečný oběd s trošku větší porcí, dokážu odhadnout, jak se zachovat třeba při večeři. Nic se nesmí přehánět, u jídla to platí dvojnásob. Počítání kalorií má pro vaši budoucnost jednu ohromně pozitivní věc. Já se díky neustálé kontrole výrobků naučila hodně číst štítky. Dnes už na ně nekoukám coby pronásledovatelka kilojoulů, ale koukám na složení výrobku, obsah cukru, podíl bílkovin, nenasycených tuků, kolik éček na mne vybafne, čím je výrobek slazen apod. Pokud si nechcete počítat kalorie, bude váš start při hubnutí mnohem složitější. V takovém případě však existují různé stránky, kde si můžete vést svůj deník a tyhle stránky díky chytrým programům dokážou počítat a hlídat zbaštěné jídlo za vás. 

A jak jste na tom vy? Počítáte? Nebo to máte v oku a hlídáte se? Značíte si do bločku? Nebo máte v hlavě pomyslnou kalkulačku, která pro vás dělá během dne mezisoučty?

K.
Share on Google Plus

♡ Kristina Cechova

    Komentáře čtenářů
    Facebook komentáře

1 komentářů :

  1. No zajímavé čtení...já osobně jsem si jednu dobu Kj počítala,ale teď pod kontrolou výž.poradkyně nepočítám (nevím,jestli bych zase pro jistotu neměla-aspoň na chvilku)...no mám dané kolik sacharidů,bílkovin a tak bych měla jíst a držím se jich...uvidíme na další návštěvě (schválně se jí na to zeptám :-) )

    OdpovědětVymazat