Úvaha: Počítání a nepočítání kalorií

Jak je to s počítáním kalorií. Ano či ne? Všímám si, že se pod příspěvky a články různých blogerek, které kalorie nepočítají, vyjadřuje pravidelně hodně děvčat, které počítání kalorií nebaví a tudíž v plném znění s příspěvky v tomto duchu souhlasí. Pak jsou zde tací, kteří se určitě začnou "drbat na kebuli" a říkají si, "zda je to tedy dobře, když to dělám?". Člověk by se až cítil vinen ☺ V první řadě - je to čistě každého věc, protože já třeba znám spoustu dívek a žen, kterým se ta čísílka prostě líbí a jsou strašlivě nadšené z toho, mít tyhlety věci pod kontrolou. ☺ V druhé řadě - vy moc dobře víte, že já jsem si na samém počátku kalorie počítala. Už to dlouho nedělám a současný stav mi říká, abych šířila to, že počítání kalorií nutné není. Ale ono je to trochu složitější. Nelze popřít, že vše, co děláme, má určitý smysl.

Počítání kalorií
Určitě by měla platit zásada POUŽÍVEJ ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM. Ale něco vám povím. Nedovedu si představit, zda bych dosáhla svého úspěchu právě bez počítání kalorií s mým původním "zdravým selským rozumem". Rozhodně to není jedna z nejúžasnějších věcí na světě, počítat si "džauly", a spousta hubnoucích to nebaví a otravuje. Jenže, kdo začíná hubnout, stejně jako kdysi já, pravděpodobně nemá vůbec přehled o tom, jaká potravina má kolik kalorií, nebo-li jak jsou jídla či potraviny energeticky vydatná, kolik si může vlastně dovolit sníst, a to si myslím, je dobré vědět. Já si v rámci prvních dnů udělala "odlehčovací" den, pamatuji si na to, jako by to bylo včera, kdy jsem jedla méně než obvykle, zdravěji než obvykle a počítala si kalorie. Večer jsem s pýchou a pocitem bravurně zvládnutého dne sedla nad notýsek a počítala, kolik jsem tedy čeho snědla a převáděla jídlo na kalorická čísla. A světe div se, napočítala jsem téměř 2500 kcal... v momentě mi vyschlo v krku, všechno jsem ještě asi dvakrát přepočítala, zda jsem se nespletla a bohužel s hlavou v dlaních pochopila, že jsem úplně mimo obraz a potřebuji se toho hodně naučit. A právě tohle je přesně ten moment, kdy si myslím, že je nezbytně nutné vědět a naučit se znát hodnoty potravin a jídel, protože ačkoli budete jíst podvědomě zdravě a méně, stále to nemusí stačit a vy se po veškeré té "snaze" nehnete z místa, přestože budete věřit, kolik práce jste již pro sebe udělali (a bohužel neudělali). 

Nepočítání kalorií
A nyní tedy druhý pohled, proč nepočítat kalorie. Protože je prostě pravda, že styl "počítám si kalorie" nejde dělat donekonečna, ani nijak extra dlouhodobě. Proto i dnes já mohu říci, že si kalorie nepočítám. Ale nedělám to proto, že bych nechtěla, ale proto, že už to mám jaksi "v oku", hodně jsem se kdysi napočítala a tím se hodně naučila a mám přehled. Vím, jakou cenu "zaplatím" za čokoládu a pak se podvědomě dvakrát třikrát rozmýšlím, kolik a čeho a proč si něco dopřát. Stejně tak vím, že když si dopřeju výtečný oběd s trošku větší porcí, dokážu odhadnout, jak se zachovat třeba při večeři. Nic se nesmí přehánět, u jídla to platí dvojnásob. Počítání kalorií má pro vaši budoucnost jednu ohromně pozitivní věc. Já se díky neustálé kontrole výrobků naučila hodně číst štítky. Dnes už na ně nekoukám coby pronásledovatelka kilojoulů, ale koukám na složení výrobku, obsah cukru, podíl bílkovin, nenasycených tuků, kolik éček na mne vybafne, čím je výrobek slazen apod. Pokud si nechcete počítat kalorie, bude váš start při hubnutí mnohem složitější. V takovém případě však existují různé stránky, kde si můžete vést svůj deník a tyhle stránky díky chytrým programům dokážou počítat a hlídat zbaštěné jídlo za vás. 

A jak jste na tom vy? Počítáte? Nebo to máte v oku a hlídáte se? Značíte si do bločku? Nebo máte v hlavě pomyslnou kalkulačku, která pro vás dělá během dne mezisoučty?

K.

1 komentář:

  1. No zajímavé čtení...já osobně jsem si jednu dobu Kj počítala,ale teď pod kontrolou výž.poradkyně nepočítám (nevím,jestli bych zase pro jistotu neměla-aspoň na chvilku)...no mám dané kolik sacharidů,bílkovin a tak bych měla jíst a držím se jich...uvidíme na další návštěvě (schválně se jí na to zeptám :-) )

    OdpovědětSmazat

Instagram