Řešit váhu je občas psychologický 'zločin'


Je to, jako by se většina žen v republice předem domluvila a v v určitých momentech mi přichází desítky mejlů a proseb, ať vám tu či onu tématiku vysvětlím. V těchto dnech a týdnech to je téměř všechno o tom, že stále nechápeme, jak vlastně naše vlastní tělo funguje a proč (krucinál), hubneme na centimetrech a ne na kilech. Když vám řeknu, že tyhle emaily jsou jako přes kopírák, nebudu daleko od pravdy. Takže se pojďme podívat na to, co vlastně od těla chceme.

Vím, že spousta z vás, když se rozhodne hubnout, má v hlavě jediný cíl. Zhubnout tolik a tolik kilo. Tyhle představy jsou sice velmi krásné, ale věřte, že právě v tento moment začíná váš vlastní útok na psychiku. Pokud se chcete tomuto vyhnout, radím vám jinou věc.

  1. Vezměte krejčovský metr, změřte se poctivě na různých místech a čísla si zapište.
  2. Určete si jeden kus oblečení, který vám bude dostatečným stimulátorem pro hubnutí
  3. Vyfoťte se (jo, přesně tak trapně před zrcadlem, jako to děláme všichni :))
A teď vás zřejmě napadne otázka, kde je v onom seznamu váha? Není. Tělo funguje tak, že pro něj váha nehraje absolutně žádnou roli. Ale hraje velkou roli vrstva tuku, kterou na sobě každý z nás má a kterou tělo pokrývá. Od této vrstvy tuku se odvíjí pravý význam slova "hubnutí". 

Představte si své tělo jako prázdnou láhev. Nalijte do ní tuk a zvažte ji. Pak do ní nacpěte svalovou hmotu a znovu ji zvažte. Která láhev bude těžší? Výborně. Ta druhá. A teď osobní otázka. Kterou z těch láhví byste chtěli být vy? 

Píši to neustále a říkám to pořád, ale jedině na objemu poznáme, že tělo hubne. Vsadím se, že už jste se určitě setkali s někým, kdo vám řekl: "Zhubl jsem 8 kilo!!!" A přesto to nebylo na něm vidět. Proč? Je to jednoduché. Tělo totiž nehublo tuky, ale převážně svalovou hmotu. Bez svalové hmoty klesá metabolismus, tělo nemá nutkání spalovat, naopak i z toho mála, které pozřeme, si schová energii k ostatním zásobám - do tuku. Takto tělo funguje. Jak pak tělo může na pohled vypadat? Určitě ne pěkně. Tělo je stále obalené vrstvou tuku, která se může dokonce i navyšovat, ale při ztrátě svalové hmoty nám jde váha dolů. Takto může dopadnout vaše hubnutí. Ale nemusí...

Nemusí v tom případě, pokud pochopíte, že váha vás může psychicky "zničit" (beze srandy) a vy v touze za nižším číslem děláte jednu chybu za druhou a divíte se, proč se do těch menších kalhot zkrátka nevlezete. Ale můžete se vlézt, pokud pochopíte, že tělo musí fungovat obráceně. Čili zachovat svalovou hmotu (ne-li budovat další), aby tělo mělo jakýsi "motor", který bude spalovat onen tuk = přicházet o tukové zásoby v těle. Výsledek to má takový, že s odcházejícím tukem tělo hubne objemově, určitě zaznamenáte pokles naměřených centimetrů, ale na úkor svalové hmoty, která zcela jistě správným přístupem k hubnutí mohla i nabrat trošku hmoty navíc. V tomto případě se proto může stát, že se tělo na váze projeví tak, jak se projeví. Svalstvo je těžší než stejné množství tuku. A tudíž tělo vykáže menší váhový úbytek, než byste si přáli, nebo dokonce žádný, ve vzácných případech dokonce i kilo dvě navíc (záleží na poměru rychlosti spalování tuků a budování svalů).

A pak je úplně jedno, že vám centimetry ukazují, že se zbavujete tuku, že se objemově zmenšujete, že i v tom zrcadle se sami sobě líbíte a zaznamenáváte změny, protože pokud váha neukazuje číslo, jaké očekáváte, všechno máte chuť hodit za hlavu, vykašlat se na to, a neuchlácholí vás nic, abyste si připustili, že jste na správné cestě. A vykašlat se na to v momentě, kdy jste tělo nastartovali správným směrem je neskutečný omyl a příšerná škoda. 

Určitě si říkáte: "No jo, tobě se to říká, když si na začátku hubla na váze i na centimetry." Máte pravdu. Byla jsem asi jednou z těch "šťastných", kterým to šlo na počátku dobře v obou směrech. Ale vím přesně o čem mluvím, protože jsem se do této situace dostala o tři měsíce později po začátku mého hubnutí. Šest měsíců z devíti se mi váha nehnula ani o deko. Ani o ň. Přesto krejčovský metr stále vykazoval úbytky a v zrcadle a na fotkách bylo jasně vidět, že tělo neustále prochází změnou, o které jsem snila. Vlastně ne. Ani se mi o ni nezdálo, až tak daleko mé fantazie nedosahovaly :)

Mějte za to, že každé tělo je jiné. Někomu to jde lépe ze začátku, někomu se tělo doslova rozeběhne až po týdnech. Všichni jsme jiní. Každý z nás funguje jinak. I před hubnutím jsme měli rozdílné návyky, a tudíž se rozdílně bude každé tělo na změny připravovat a přizpůsobovat. Pokud jste zdraví, cvičíte, a nešidíte stravu, nevidím absolutně žádný důvod, proč by se vašemu tělu nový směr neměl zamlouvat a za který by se vám neodvděčil. Jen mu, prosím, nestrkejte pod nohy váhu jako ukazatel, jak se mu ve skutečnosti daří

K. ♥

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram