Vyhrajte boj o štíhlé tělo od Jillian Michaels

By sobota, listopadu 16, 2013 ,


Již třetí kniha Jillian Michaels v českém překladu se na vás chystá na konci listopadu a celkem druhá od nakladatelství Anag. Měla jsem jedinečnou možnost přečíst si knihu před samotným vydáním a podělit se s vámi o první pocity a dojmy z knihy této fitness ikony. Jaká tedy kniha je a co v ní můžete najít?

Musím se přiznat, že pro mne osobně je naprostou jedničkou kniha Ovládněte svůj metabolismus. A tahle kniha se jí nemůže rovnat a jen těžko ji překoná. Má to jeden hodně velký důvod. Kniha Vyhrajte boj o štíhlé tělo mi přijde spíše jak pro začínající a pro ty, kteří se neustále dokola snaží zhubnout, nedaří se jim to, vyhledávají špatné informace, od kamarádek poslouchají nesmyslné rady, drží se špatných zásad, přestože si myslí, jak pro své tělo konají dobro a dělají pro něj to nejlepší. Já jsem s vědomostmi o těle, o tom jak pracuje a co potřebuje už trošku jinde, hodně jsem se toho naučila a tudíž mi kniha až příliš nového neprozradila. Přistupovala jsem k ní však bez předsudků a naprosto férově! Pokud hledáte pořádné BUM!, které vám pomůže ze života a vašich návyků odstranit to špatné, rozhodně se do této knihy pusťte, protože obsahuje kvantum materiálu s nímž Jillian objasňuje všechny polopravdy a mýty, o kterých jste si doposud mysleli své. Možná, že právě tyto zavádějící informace pochytané různě z webů a blogů vedou k vašim neúspěchům a neustálým bojům o štíhlé tělo.

Kniha není nijak dlouhá, všeho všudy asi 200 stran čistého textu, velmi dobře členěný a příjemně se čte. Nenajdete zde žádné přemrštěné přeplácané odstavce, protože celá kniha je vedena v jakýchsi pomyslných bodech, které fungují po celou dobu čtení i jako jakýsi test pro vás. Co tím myslím? Všechny tipy v knize jsou totiž pro vás ohodnoceny body 1 až 3. Za každý tip, který dodržujete už nyní si v závěru kapitoly a následně i celé knihy dáte příslušné bodové hodnocení. Stejně tak si přičtete i body v rámci toho, jaké tipy od Jillian ještě využijete v životě a které rozhodně vyzkoušíte. Poslední kapitola je právě těmto bodům věnována a díky součtu se od Jillian dozvíte, jak dobře na tom jste a co vás čeká za práci v dosažení vašich cílů.

Celá kniha je rozdělena do osmi kapitol. Pojďme se ve zkratce podívat na to, co se v jednotlivých kapitolách dozvíte a čím si rozšíříte své obzory.

1. kapitola - je vesměs stručná a zkrácená verze knihy Ovládněte svůj metabolismus. Nenechte se zmýlit a nespokojte se pouze s informacemi obsaženými v této kapitole. Kupte si a přečtěte také knihu o metabolismu. Nemohla napsat dvě stejné knihy, samozřejmě, čili to zde vzala opravdu hopem, ale jsem si jistá, že se vám první kapitola hodně zalíbí a zjistíte, jak vaše tělo, hormony a strava dohromady funguje. Nebo taky nefunguje. Jillian vám ukáže kalkulačku kalorií, kterou používá pro své soutěžící v The Biggest Loseru, kterou vytvořili vědci a vsadím se, že jste nic podobného ještě neviděli. Tahle kalkulačka umí věci!! Ale o tom už vám poví Jillian.

2. kapitola - je celá o pohybu. O tom, jak cvičit, jak si rozčlenit tréninky během týdne, dozvíte se hodně o svalech, zátěžích, o tom, jak využít pohyb a tím pádem spalování kalorií v jakékoli situaci, jak strašně je důležitý odpočinek, Jillian vám svým lidským jazykem vysvětlí, co za pochody se v těle odehrávají a dokonce vám objasní, proč při regeneraci (při odpočinku) spalujeme kalorie navíc. Moc se mi tato kapitola líbila a určitě bude i vám.
Co se mi líbilo méně, byl překlad. Nemyslím překlad knihy jako takový, ten je fajn, ale kdybych nevěděla to, co vím o různých metodách a cvičení dnes, absolutně bych nerozuměla, co se Jillian snaží říct. Paní překladatelce evidentně vyhovuje spíše překlad typu strava a výživa. Tam předvádí práci výbornou, ale... Nechávala jsem určité pasáže přečíst i příteli a ten, přesně jak jsem předpokládala, některé věci pochopil jinak, než jaký byl jejich skutečný význam. Hodně (opravdu hodně) mi však vadilo počeštění zkratek, které ve světě prostě mají svou jedinečnou obdobu. Takže až začátečník půjde googlovat VIIT místo HIIT, bude asi hodně překvapen, že namísto intervalového tréninku vyhledá stránky o institutu informační technologie. Stejně tak i ostatní zkratky jako BMR se u nás zcela běžně užívají v anglické verzi. Proč ten překlad? Podle mne velká chyba! A pozor na "butt kicks", tenhle cvik opravdu nemá nic společného se cvikem s použitím "vysokých kolen". Jinak zde najdete pár skvělých informací i tipů, které vám nesmírně pomohou využít z pohybu a tréninků maximum!!! Já si některé rady četla i dvakrát (pravda, občas i proto, abych je pochopila ☺)

edit: Podle posledního emailu z nakladatelství Anag mám pro vás dobrou zprávu, počeštěné zkratky v textu budou paní redaktorkou upraveny :))

3. kapitola - dostanete několik tipů jak nakupovat, co nekupovat, co vyházet z lednice, jaké léky neužívat, na co se v obchodech zaměřit, jak vyzrát na etikety, kteří nám prodejci tak rádi na obalech cpou přímo do očí (100% přírodní ještě neznamená, že je produkt zdraví prospěšný), možná vám přijde vhod pár rad do kuchyně, Jillian vám doporučí své oblíbené značky z drogerie a kosmetiky (i když si budeme muset dost často vystačit s alternativami produktů nám dosažitelných).

4. kapitola - zde dostanete pár rad, jak se chovat, když se potřebujete stravovat venku, v restauraci, v práci, na cestách, vesměs vám dá Jillian své vlastní tipy ze svého života, jelikož ona tato čtyři místa neustále střídá a předá vám tak náhled i do svého soukromí, protože vám prozradí, jak to vlastně dělá sama. 

5. kapitola - to co nejvíce potřebujeme a co nás pohání je motivace. O tom je právě tato kapitola. Jillian je úžasnej motivátor a o tom se přesvědčíte zde. Bude vám připadat, že vlastně nikoho nepotřebujete, donutí vás k tomu, abyste motivovali a naučili se motivovat sami sebe. Krom toho vám dá pár rad, jak neztratit motivaci v případě, že s vámi nesdílí vaše nadšení do wellness stylu vaši přátelé, známí či vaše rodina. Musím říci, že Jillian je v tomto případě nekompromisní.

6. kapitola - je o nástrahách v našich každodenních životech. Máte nutkavé chutě? Neustále vás trápí "hlad"? Přejídáte se? Nebo máte problém se stresem a ten následně řešíte jídlem? Máte málo času? Ztrácíte motivaci proto, že se váha nechce pohnout z místa? O tom všem vám svoje poví Jillian. Vším si prošla ☺

7. kapitola - je de facto poslední a mně osobně velmi zajímala a líbila se, i když pro ni nemám jednotné slovíčko pro nějaké shrnutí. Jillian zde rozdává poslední důležité rady do hubnutí, pohybu, změny životního stylu a dokonce tipy, jak se oblékat. Nebojte, nebude se vůbec snažit změnit váš šatník, ale i styl oblékaní může psychicky napomoci a Jillian vám předá různé rady od odborníků, jejichž rukama ona sama prošla a jejichž tipy využívá.

8. kapitola - a jsme na konci knihy. Pokud jste si po každé kapitole do knihy zaznamenávali body, zde dostanete návod, co s nimi a jak se domoci výsledku. Sama tuhle krátkou kapitolu nazvala Závěrečné zúčtování, a to mluví za vše ☺

Kniha to je příjemná, čtivá, je to sbírka neskutečného množství - řekla bych stovek - rad, tipů a návodů, ale přeci jen se nedá srovnat se svým jiným bestsellerem a to předchůdcem o metabolismu.
Jsem zároveň ráda, že nakladatelství od původního názvu Štíhlí pro život upustilo, mně osobně smysl moc nedávalo, takže zde máte tedy další poklad od Jillian Michaels pod názvem Vyhrajte boj o štíhlé tělo.
Chtěla bych tuto knihu doporučit...
  • všem fanouškům, protože nemít v knihovničce knihu od Jillian je jako... jako... nemít v knihovničce knihu od Jillian :D
  • určitě všem začínajícím, kteří neví, kde a jakých informací se při cestě za štíhlým tělem chytnout
  • také všem pokročilejším, kteří stále ještě cítí jakousi mezeru ve vzdělání vůči stravě, pohybu a životosprávě
  • a taky všem, kteří už mají plné zuby všech možných rozdílných informací na internetu a chtějí mít jednoduchá tajemství na jednom místě, a kdykoli a kdekoli se o nich přesvědčit při své cestě za štíhlým tělem. Není nic lepšího než to mít černé na bílém.
K.

Mohlo by se vám líbit

0 Comments