Tepové frekvence - řídit se jimi či nikoli?


Určitě si nejeden z vás lámal hlavu s tím, jak je to vlastně s tepovými frekvencemi. Tam jste slyšeli, že je dobré cvičit na půl plynu, aby se spalovali hlavně tuky, pak slyšíte Jillian nebo Shauna, jak na vás křičí, že máte do cvičení dát maximum, ale to zase koliduje s tím, že se vám tep zvedá nebezpečně vysoko a vy tak máte pocit, že během cvičení nespalujete tuky a tak je veškerá vaše snaha nulová. Takže jak to tedy je? Je důležité cvičit v nižších tepových frekvencích a hlídat si onen tep anebo se na všechno vykašlat, nic o tepových frekvencích nevědět a prostě cvičit? Řeknu vám, jak to vidím já. Podle mne je pravda někde uprostřed.

Rozhodně bych všem doporučovala, aby jste o tepových frekvencích něco věděli. Už jen z toho důvodu, abyste pochopili, jak vaše tělo funguje při určitých zátěžích. Kde si bere zdroj své energie, když jede na 60% svého potenciálu a kde si bere šťávu, když jede téměř na doraz? Celkem vzato a ironicky je ale nejlepší nic nevědět a jet při trénincích na maximum toho, co vaše tělo dokáže. Nesoustřeďte se na nějaké optimální zóny, ale na množství celkem spálených kalorií.

Na samém počátku jsem ani já nic nevěděla o tepových frekvencích a jela jsem při každém tréninku na maximum. Výsledky? Fantastické. Pak jsem si koupila tepovky, dozvěděla jsem se, jak tepové frekvence fungují, nesmyslně jsem povolila v trénincích, tepovky se neustále ohlašovaly, že jsem překročila jakousi "povolenou" mez a já si bláhově vsugerovávala, že tím, že při překročení frekvence polevím a počkám si na "optimálku", tak dělám nejlíp, jak svedu. A ejhle... výsledky najednou vůbec nebyly tak skvělé, jako předtím. V momentě, kdy jsem tepovky začala používat čistě pro orientaci spálených kalorií a vykašlala se na nějaké zóny, se mé výsledky opět dostavily. Jak to? Jak je to možné?

Je známo, že při cvičení při nižší zátěži si bere tělo energii hlavně z tukových zásob. Když říkám hlavně, neznamená to, že pouze. Tělo si umí namíchat jakýsi energeťák, který v dané chvíli potřebuje. Pokud má čas na to, aby využívalo zdroje z tuku, tak toho využije. Takže pokud tělo až tak cvičením nemučíme, umí si svou energii namíchat hlavně z tuků. Jakmile však přidáváme na intenzitě a vzdalujeme se oněm příjemným zónam při cvičení, tělo už nemá dostatek času k tomu, aby si tvořilo energii z tuků a sahá tedy hlavně po cukrech, protože jsou tím nejsnadnějším zdrojem energie a v menší míře si pak přimíchává tuky. To, že při nižší zátěži spalujeme cca 70% kalorií z tukových zásob však neznamená, že je spáleného tuku v gramech ve finále víc, než kdybychom cvičili při vyšší zátěži. Právě naopak. Pokud vám jde o co největší podíl spáleného tuku v gramech při cvičení, měli byste dát do cvičení co nejvíce nasazení, protože díky vysokému nasazení spálíte celkově více kalorií a tedy i více tuku. Ukazuje to i následná tabulka.


V tabulce jsou popsány různá fakta. Levý sloupeček poukazuje na nižší intenzitu cvičení, pravý vysokou.
Nad zelenou čárou vidíte poměr spálených kalorií za minutu.
Modře zakroužkovaná čísla ukazují celkový počet spálených kalorií za 30 minut.
Červeně zakroužkovaná čísla ukazují kolik spálených kalorií je tvořeno z tuku.


Fakta jsou jasná. Pokud je vaším primárním cílem spálit co nejvíce tuku, není podstatné dívat se na zóny a přestat cvičit pokaždé, když vám tepovky zapípají signál, že jste mimo předepsanou zónu. Pokud chcete spálit co nejvíce tuku, nejlepším řešením je dát do cvičení maximum, abyste spálili co nejvíce celkových kalorií a tím i více tuku. Přestože je podíl v procentech nižší, ty nejlepší výsledky vám to přinese právě tímto způsobem.

K.

1 komentář:

  1. Díky moc za tenhle článek, dlouho jsem v tom neměla jasno. Taky si furt nevím rady s tím, jak se říká, že tělo spaluje tuk až po 20 minutých cvičení :(

    OdpovědětSmazat

Instagram