Mýty a nepravdy o stravování a cvičení


Tři roky studování fitness otázek a praktikování na sobě samotné mi pomohly k tomu, abych dnes věděla, jaké názory jsou pravda a co je mýtus. Jelikož se na mne neustále noví a noví zájemci o zdravý životní styl obrací s dotazy, co je pravda a co ne, sepsala jsem příspěvek zahrnující 12 nejčastějších "problémových" přesvědčení o cvičení a stravě. Body jsem se snažila sepsat co nejvíce obecně, polopatě tak, aby vytvořily základní informace o tom, jak se co skutečně má.

1. Časté porce zrychlí váš metabolismus a zmírní ukládání tuku

Není to pravda. Ne nadarmo se ve fitness kruzích začíná čím dál častěji objevovat rčení jez často jako kráva a budeš vypadat jako kráva. Jak už bylo několikrát zmíněno, časté porce vycházejí z jídelníčku kulturistů, kteří mají jasný cíl, vypadat větší ve spojení se zvedáním těžkých vah v posilovně. Časté porce nemají nic do činění s urychlením vašeho metabolismu. Metabolismus se dá zrychlit pouze cvičením a budováním svalové hmoty. Stačí málo a váš metabolismus se začne zrychlovat, protože svalové buňky spalují více než tukové. Je ale pravdou, že jídlo zde také hraje svoji roli. Nikoli však počtem porcí za den, ale počtem celkových kalorií. Budete-li jíst málo - tedy málo kalorií, metabolismus se tomu bude muset přizpůsobit a logicky se zpomalí. Pokud vám vyhovuje konzumace častých a menších porcí, je to v pořádku. Na zrychlení metabolismu to však vliv nemá. K metodě častých porcí se většinou uchylujeme proto, že nás to naučí pravidelně konzumovat jídlo a vypěstujeme si nové návyky, pokud jsme předtím jedli například pouze večer stylem přejídáním se nevhodných potravin. Pokud tedy člověk potřebuje denně zhruba 2000 kcal, je jedno, zda tyto kalorie rozdělí do deseti porcí nebo je sní během čtyř hodin a po zbytek dne drží půst. Důležitým faktorem stále zůstává celkový počet kalorií za den a navíc ještě záleží na kvalitě dané kalorie. 

Co se týče ukládání tuků, je to spíše naopak. Tím, že člověk jí často a takřka pořád, neustále se mu do krve dostává cukr a na přítomnost cukrů reaguje inzulín. Pro tělo je tak téměř nemožné, aby využívalo jako zdroj energie uložené tuky, když má přístup k cukrům, které jsou pro něj snadněji zpracovatelné. Nemluvě o tom, že si neustálým trávením neodpočine náš zažívací systém.

2. Abychom zhubli, musíme vynechat pečivo a přílohy

Není to zcela pravda. Pečivo a přílohy - to vše jsou z velké části sacharidy. Vyloučením sacharidů ze stravy se skutečně začnou dít divy a tělo na absenci sacharidů reaguje tím, že si bere energii z tuků. Tato metoda stravování je ale velmi nevypočitatelná. Já osobně si stojím za tím, že člověk musí znát základy toho, jak funguje tělo bez sacharidů a přizpůsobit tomu kvalitu jídelníčku z jiných makroživin. Pak tento typ stravování mohu doporučit tehdy, pokud je člověk krátce před nějakou akcí a potřebuje rychle sundat například dvě kila - převážně však odvodněním. V tom případě ale musím podotknout, že omezení sacharidů je velmi náročná psychická záležitost, protože jde o omezení jedné z nejpotřebnějších makroživin v jídelníčku. Tak rychle, jako jdou kila po vyřazení sacharidů dolů, stejně tak rychle se zase při zařazení sacharidů zpět kila vrací - jednoduše, člověk nedokáže ukočírovat nežádoucí potřebu po sladkém, obvykle také dochází k přejídání, neohlídání "bezpečné" kalorické hodnoty a tím pádem celý proces vede k tloustnutí.

Chcete-li zhubnout a máte-li v plánu být štíhlí už trvale, omezení sacharidů není podmínkou. Naopak. Vědecké studie prokázaly, že ti, kteří omezili ve stravě sacharidy, měli po šesti měsících srovnatelné výsledky jako ti, kteří tak neučinili a jedli vyváženou stravou s obsahem všech makroživin (tedy sacharidy, bílkoviny a tuky). Omezení sacharidů ve stravě se tedy prokázalo jako účinnější pouze v krátkodobém horizontu.

3. Čím více budu cvičit, tím více zhubnu

Není to pravda. Vlastně se může stát (a stává se) pravý opak. Pokud chcete zhubnout, je prvořadé změnit jídelníček a upravit kalorický deficit stravou, nikoli cvičením. Cvičení by v žádném případě nemělo být primárním prostředkem pro spalování nadměrného počtu kalorií. Tělo se takovému stavu začne po čase bránit, protože každou takovou nadměrnou každodenní zátěž vyhodnotí jako stresovou situaci. Ne nadarmo se - hlavně ženy - často setkávají s tím, že kdykoli začnou cvičit, jejich organismus se oslabí a skončí na antibiotikách. Jakmile se uzdraví, opět divoce skočí do kolotoče trénování a za pár dní/týdnů jdou opět k lékaři nemocné.
Je zde i však jiný případ. Pokud člověk jí málo a neúměrně takové zátěži, nadměrné spalování kalorií fyzickou aktivitou pro něj není normální stav a začne si dělat tukové zásoby na ještě horší časy, než momentálně zažívá. Často se pak stává, že se ženy diví, proč ani po několika týdnech nehubnou, když tak hodně cvičí. A pak místo aby ve cvičení ubraly, ještě přidají. Přinejhorším jí ještě méně. A tohle je přesně výsledek. Tělo nadměrnou aktivitu zvládne pouze tehdy, pokud tomu odpovídá také stravování. Kdo chce hodně cvičit, musí také hodně jíst.

4. Kojím a mám strach, že si cvičením "vyskáču mlíko"

Neznám pojem "vyskákat si mlíko". Vlastně ani netuším, jakým způsobem a jakými pochody v těle by k takovému "vyskákání" mělo dojít. Tělo je úžasná mašina a v mateřství ještě úžasnější. Věřte, že tělo udělá vše proto, aby zabránilo tomu, aby vaše děťátko nemělo co baštit. Maminek, kterým nebylo přirozeně dáno své dítě kojit, je jen velmi málo. Žena je dokonce schopna vyvolat laktaci i přesto, že nikdy dříve těhotná nebyla. Aby žena nemohla nebo aby ztratila schopnost své děťátko kojit a přišla o mléko, musela by být podvyživená nebo by u ní musela nastat neobvyklá stresová situace.

Pokud jste tedy zdravá a svého mateřství si užíváte a správně se stravujete, není prakticky možné, abyste díky cvičení mohla o mléko přijít nebo si jej "vyskákat". Při kojení platí stejný princip jako u žen, které necvičí: tvorba mateřského mléka se bude odvíjet od "poptávky" vašeho děťátka a od toho, že dostatečně budete jíst a pít. (více na toto téma v rubrice Fit v těhotenství a po něm)

5. Včera jsem snědl půl kila burákového másla a dnes mám o půl kila méně

Tuhle větu a jí podobné jsem četla na diskuzích už mnohokrát a vždy mi vykouzlí úsměv na tváři. Hodně lidí si myslí, že když se přejedli čokolády, burákového másla, dortů nebo čehokoli velmi kalorického, musí se to druhý den projevit na váze. Není to tak a nefunguje to tak. Tělo neumí na základě jednoho dne dělat výsledky - ani v hubnutí, ani v přibírání. Všechno je to o tom, jak se k tělu "chováme" v delším časovém horizontu. Dali jste si v pondělí do nosu, pak celý týden jedli vzorově a v neděli na váze žádný úbytek? To je následek onoho pondělního řádění. Tělo neumí "vstřebat" kalorie okamžitě, potřebuje delší časový prostor k tomu, aby vědělo, jak má s nimi naložit. Proto, když jeden den sníte díky oslavě narozenin například 4000 kcal, může to vaši snahu zhubnout klidně o další týden zbrzdit. Lze tedy říci, že je rozumnější koukat na příjem jídla v delším časovém horizontu, než hodnotit jeden den. 

6. Čím víc budu pít, tím víc podpořím hubnutí

Není to pravda. Pravdou je, že pitný režim hraje svoji roli v tom, aby tělo nezadržovalo vodu. V tomto se tělo chová stejně, jako se stravovacím jo-jo efektem. Není však pravdou, že potřebujete pít několik litrů vody denně. Často vidím na internetu doslova přehnané odhady, kolik by lidé měli pít tekutin. Někdo skutečně potřebuje tři, čtyři i více litrů vody denně, ale někdo takto stavěný není. Nejlepším ukazatelem proto je pozorovat zbarvení vaší moče. Pokud je tmavě žlutá, je potřeba na pitném režimu přidat. Pokud je jemně žlutá až téměř průzračná, je to v pořádku. Navíc, nesmyslně navýšit pitný režim může vést i k poruchám spánku, pokud začnete lítat na toaletu i třikrát v noci, není to nic příjemného.

7. Když budu jíst zdravě, zhubnu

Ano, to je skutečně velmi dobrá volba a krok k tomu, abychom zhubli. Ale má to své ale. Ani zdravé stravování vám nemůže zaručit, že zhubnete. Zdravá strava neznamená strava bez kalorií. I v případě zdravého stravování je možné, že člověk rozvrhuje svá jídla špatně, jí stále moc nebo naopak velmi málo (viz první bod, zpomalení metabolismu). Je pravdou, že kvalitnější kalorie vám mohou zajistit, že toho můžete sníst více, ale pokud to nebude v rovnováze s tím, kolik energie tělo vydává, nemusí se vám podařit hned zhubnout.

Jen pro zajímavost: tmavý třtinový cukr či kokosový cukr jsou stejně kalorické jako bílý cukr. Celozrnné pečivo je stejně kalorické jako bílé pečivo. Bílá pšeničná mouka nemá víc kalorií než mouka špaldová nebo pohanková. Každopádně jsou zdravější díky živinám, minerálům, vláknině a jiným stopovým prvkům, které obsahují a volba takových potravin je krokem ke zdravějšímu tělu.

Další otázkou může být, že nezhubnete, protože si myslíte, že jíte zdravě. Zkuste se podívat do svého jídelníčku, zda své kalorie například nepijete v ochucených vodách, zda nekupujete nízkotučné výrobky, které jsou obohaceny o cukr, zda nejíte "zdravou" variantu tyčinek nebo čokolád.

8. Po páté večerní nesmím jíst

Ideální je jíst naposledy dvě hodiny před spánkem. Pokud tedy nechodíte spát po Večerníčku, je vcelku zbytečné trápit se po zbytek večera hlady. Samotný chvilkový hlad vám sice neuškodí, ale pokud jste po celý den jedli málo, není ideální se takto brzy omezovat. Navíc to může mít nemilé následky druhý den, kdy tělo bude chtít potřebnou energii dohnat. Šance, že nepodlehnete, jsou velmi malé.

9. Nezhubnu. Tloušťku mám v genech.

"Ano. To je pravda. S tím nic nenaděláš, jak to máš v genech, můžeš se snažit jak chceš." Tuhle hrůzu jsem si před pár dny přečetla na jedné z diskuzí. Je to lež! Všichni jsme nositeli genů. Dokonce všichni máme zhruba desetinásobek genů podporující přibírání než hubnutí. To vysvětluje, proč se tak snadno přibírá a hůř hubne. Údajně existuje několik tisíc různých genů ovlivňující tělesnou váhu. Někdo však skutečně může mít sklony k přibírání větší než druhý, je však nutné vědět, že až na vzácné případy genových mutací, geny sice ovlivňují tělesnou váhu, nezpůsobují však obezitu.

10. Na večeři už jen bílkoviny

Není zakázáno nedat si na večeři sacharidy. Věřte, že i já jsem na tuto "lež" skočila, ale když jsem po pár měsících zjistila, že i když si dám večer jídlo se sacharidy - domácí banánovou zmrzlinu, pečivo, rýži, ovoce - nemá to absolutně žádný vliv na moji postavu. Jak to? Protože ačkoli sice v noci spíme, naše tělo funguje dál a během odpočinku v něm dochází ke spoustě práce. Tělo pracuje i v noci. Každopádně tím neříkám, že si odteď můžete dát každý večer čokoládu nebo dort. Jako kdykoli jindy, i v tomto případě je třeba myslet na to, že je to stále o kaloriích. A o kvalitě těch daných kalorií. Budeme-li jíst víc a navíc nevhodně, šance na hubnutí jsou mizivé.

11. Když si koupím protein, pomůže mi, abych zhubla

Není to pravda. Ani protein, ani žádné koktejly... nic z toho není žádný zázračný lektvar, který spaluje kalorie a udělá práci za vás. Kdyby ano, nemuseli by existovat výživový poradci, trenéři a celý svět by netrápila obezita. Takhle to prostě nefunguje a není to vůbec o pití nějakých koktejlů nebo proteinů. Protein není nic jiného než doplněk stravy. I vitamíny, které kupujete v lékárně, jsou doplňkem stravy. Když nejíte dostatek ovoce a zeleniny, tak si spolknete vitamín a tělu dodáte to, co mu chybí. Stejně tak funguje i protein. Nemáte-li ve stravě dostatek bílkovin, je pití proteinu výborná volba.
Proteiny v hubnutí mají svůj úkol. Ochránit svalovou hmotu, která je pro udržení správného chodu metabolismu potřebná. Pokud nejíte dost masa, mléčných výrobků, luštěnin a dalších potravin bohatých na proteiny, pak vám protein tuto službu udělá. Výhodou je, že skvěle chutná, prodává se v různých příchutích, jen má někdy tu neřest, že se doslazuje umělými sladidly, které většině lidem "nevoní". Každopádně, i přestože - a možná právě proto - že mám zkušenost s proteiny různých značek, vím, že otázka bílkovin ve stravě se dost často zbytečně přehání a nadhodnocuje. Pokud není vašim cílem být profesionální sportovec a atlet, nebo není vašim cílem stát na soutěžních prknech ve fitness, pití proteinu nepokládám za nutné a spíše doporučím hledat, jak bílkoviny nebo vitamíny dostat do jídelníčku přirozenou cestou, namísto doplňků. I když chápu, že u žen je to reálnější přirozeně než u mužů, kteří mají potřebu vyšší a finanční náročnost na dostatek bílkovin ze stravy může být individuálně i neúnosná.

12. Cvičení ráno na lačno spálí více tuku

Ne tak rychle. Zde nemají v celkovém přístupu jasno ani vědci, tudíž je jasné, že si každý napíše článek tak, jak mu to vyhovuje. Je však pár věcí jistých a já vám je teď přiblížím. Záleží na tom, jaký druh cvičení člověk na lačno cvičí - je rozdíl, jestli se vrhne s prázdným žaludkem na jógu, na běh o mírně intenzitě nebo na HIIT (intervalový trénink o vysoké intenzitě).

Vesměs se věří, že pokud člověk dvě hodiny před spánkem naposledy jedl vyvážené jídlo, pak osm hodin spal, tak za těchto 10 hodin nevyčerpal veškeré zásoby glykogenu a ještě mu trošku k užití zbývá (zásoby glykogenu po posledním jídle zůstávají v těle 12-16 hodin). Glykogen (původně sacharid ze stravy a zdroj energie) se schovává na třech různých místech - v krvi, v játrech a ve svalech. Pokud člověk nemá v krvi po glykogenu památky, jde si tělo pro něj do jater a následně do svalů (což je velmi nežádoucí).

Při cvičení potřebujeme na spalování jak glykogen, tak tuk. A teď se pojďme podívat, jak se tělo chová při různém druhu cvičení.
 • Čím náročnější je cvičení (HIIT), tím víc glykogenu je potřeba. Tělo potřebuje pro jakoukoli aktivitu namíchat "koktejl" z rychlého zdroje energie (glykogenu) a tuku. Tím, že jde o velmi náročné cvičení, potřebuje glykogenu naráz hodně. Tělo neumí spalovat výhradně tuky, proto alespoň trošku glykogenu potřebuje někde najít. Jakmile mu dojdou zásoby, moc jich po nočním půstu nezbývá, nevyhnutelně se uchýlí k tomu, že začne spalovat samotný sval. Jakmile vyčerpáme zásoby glykogenu, stane se pak to, že se nám točí hlava, máme závratě, je nám špatně, jsme příliš rychle unaveni, buší nám srdce, dokonce máme pocit, že každou chvíli omdlíme. Cvičení na lačno při vysoké intenzitě není vůbec dobré. Navíc spalováním vlastní svalové hmoty postupně docílíme toho, že si zpomalíme metabolismus a tím obnovíme možnost těla ukládat více tuku. 
 • Cvičení při mírné intenzitě nebo velmi lehké intenzitě na lačno může mít něco do sebe (patří sem jóga, rekreační plavání, aerobní cvičení o nízké intenzitě, běh - ne sprint!, jízda na kole, apod). Stále vycházíme z toho, že po spánku nám zůstává v záloze trocha glykogenu. Tím, že tělo neprovádí žádnou náročnou činnost, jako je tomu u HIIT cvičení, nevyčerpá glykogenové zásoby tak rychle, ale pozvolna, a má vcelku prostor pro to, aby spalovalo tukové zásoby. Problémem je, že při mírné intenzitě nespálíte tolik kalorií a tak je třeba jej provádět delší dobu. 
A teď by bylo vhodné porovnat, jak se cvičení na lačno liší od cvičení po snídani nebo malé svačince. Zde se přišlo na to, že při mírné intenzitě cvičení skutečně spálíte více tuku právě při cvičení na lačno. Pak se ale zjistily další skutečnosti a tím je fakt, že z dlouhodobého hlediska je to právě naopak a při cvičení o vysoké intenzitě po jídle dosáhnete díky "post-spalovacímu efektu" vyššího poměru spalování tuku. Z toho se odvozuje, že pokud cvičíte po jídle, máte tudíž více energie, více síly, podáte lepší výkon, podporujete svalovou hmotu, která po zbytek dne dokáže nadále spalovat více kalorií i když sedíte, než kdybyste cvičili na lačno. 

Závěrem už lze říci ke cvičení na lačno nebo po jídle pouze to, že hodně záleží také na preferencích samotného člověka. Někomu cvičení na lačno vyhovuje, někdo si neumí představit cvičit nebo si jít ráno zaběhat bez snídaně. Ať patříte do skupiny té či oné, věří se, že tak jako tak dosáhnete cvičením viditelných změn.

39 komentářů:

 1. Skvělý článek! Máš výbornou schopnost podat nejdůležitější info příjemnou a čtivou formou. Díky za něj:)

  OdpovědětSmazat
 2. Super napisane! Konecne chapem tie zavraty po rannom cviceni (preferujem to poobedne/vecerne, mam daleko viac energie)

  OdpovědětSmazat
 3. super článek, je vidět, že se o problematiku skutečně zajímáš a podkládáš ji ověřenými informacemi a to je super!

  OdpovědětSmazat
 4. Super článek :-)
  Nikki, prosím tě, a jak je to s jídlem po cvičení? Já ob týden, když má přítel odpolední, cvičím večer, tak v 8. Hoďku před cvičením si většinou vezmu půlku banánu a pak jím po cvičení zeleninu - cca 400g mix okurky, papriky, rajčat. Četla jsem, že by se nemělo jíst aspoň hodinu po cvičení, ale já to většinou vydržím tak max. půl hodiny.
  Je to špatně? Ubírá to pak cvičení na významu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Peti, ty ono to už večer, dle mého, zase takovou roli nehraje. Já věřím tomu, že za celý den má v sobě tělo dostatek živin na to, aby se o svaly postaralo. Samozřejmě by se mnou kulturisté nesouhlasili, ale ženy v 99% případů žádnými kulturistkami nechtěj být :) ono je ideální po cvičení tak hodinu nejíst. Protože právě dochází k tomu post-spalovacímu efektu, kdy tělo využívá hojně zdroje tukové a vlastně tím jídlem se to spalování překazí a tělo zase začne čerpat z jídla, respektive ze sacharidů, které v jídle najde. Což najde i v tom zeleninovém salátu, ale podle mého je to ok.. pokud cvičíš kvůli příteli občas v jinou dobu dne, pak je ideální zařadit kromě trochy sacharidů i bílkoviny. Jinak upřímně, já jsem o tomto stylu svačina před a po cvičení ze začátku nic nevěděla, a stejně jsem zhubla a cvičení mi postavu zformovalo. A od jednoho poradce, kterému dost věřím a který se cvičení a stravování věnuje taky pár let jsem dokonce přečetla, že je zbytečné si něčím takovým vůbec dělat hlavu. pokud člověk nechce stát na soutěžních prknech a jeho cíle je jen zhubnout a celkově se cítit fit, zas tak extrémně důležitou roli tady tyhle svačinky nehrají. Snad ti tohle pomohlo :)

   Smazat
  2. Super díky :-) Mě začal vyhovovat tvůj (minulý?) systém jídla, 4x4. Přítel střídá ranní a odpolední, když má ranní, tak cvičím hoďku po obědě a pak jím až ty 2,5 hodiny po cvičení, takže je to vpohodě.
   Jen když má odpolední, tak cvičím večer a na tu zeleninu mám takovou chuť, že to hodinu nevydržím :-D Nějak to zkusím :-)

   Smazat
  3. Já bych ani neřekla, že jde o minulý systém :) Držím se ho stále, nejvíc mi vyhovuje :) Ať se ti daří :)

   Smazat
  4. Já si neumím představit jíst až 2,5 hodiny po cvičení, mám hlad chvíli po docvičení, vzhledem k tomu, že před cvičením potřebuji čas na vytrávení min. 1h (lépe 1,5h), pak hodinu cvičím, a k tomu další 2,5h, to bych byla 5 h bez jídla:( nebo to lze provozovat jen když člověk cvičí kratší dobu a mám předtím menší svačinu, takže nepotřebuje tak dlouho trávit? díky za tip. Ann

   Smazat
 5. Skvěle napsáno! :-) Poslední dobou jsem na tyto mýty a nepravdy taky došla. :-) A vystihla jsi to naprosto dobře :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Nikky, jak to děláš, že tvé články mají šmrnc a jsou neskutečně srozumitelné a pravdivé. :D I když se v tom stále plácám, jak ve stravě tak ve cvičení, tak se stále snažím a tvé články mě vždy postrčí zase o kousek dále. :D

  OdpovědětSmazat
 7. a je zajímavé, kolik těch mýtů o jídle se pořád učí v kurzu pro výživové poradce :o/ můj muž si udělal kurz před rokem a každou chvíli se s ním dohaduju, že opravdu nepotřebuju jíst 6x denně a pokud jsem přes den jedla hodně, tak opravdu nepotřebuju k večeři víc, než salát :oD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by mě zajímalo, kdo ty kurzy vede a kdy a kde k těm informacím přišli zase oni :/ Oni to možná mají zafixované s tím, že časté porce mohou pomoci naučit lidi jíst - naučit je pravidelnosti, ale jinak je to opravdu jedno.

   Smazat
  2. no jak jsem koukala, tak jim nejspíš vystačí na několik let jedna skripta a jedna učitelka, která na jiné informace kašle :oP ale nechci jim křivdit, snad to není všude stejné a snad si občas taky obmění znalosti :o)

   Smazat
 8. Moc moc děkuji za tenhle článek.Je to supr, takhle rozumně a na jednom místě.

  OdpovědětSmazat
 9. Děkuji za tak svělý článek!! Teď jsem dočetla knížku Jídlo na pvní místě a nevím ,co si o tom mám myslet jestli zkusit Whole30. Protože nevím jestli mám věřit tomu ,že tělo nepotřebuje sacharidy?! Mám pak obavy ,když měsíc vydržím se podle toho stravovat (vejce,maso,ryby,tuky,zelenin a ovoce) ,že pak ,,nakynu" zpátky vše :-D a proto ,když jsem si u tebe přečetla bod č.2 tak si říkám jestli by člověk němel opravdu jíst od všeho trochu nebo aspoň jen trochu ubrat sacharidy a víc jíst tuků ?! Jsem z toho tak trochu ze všeho zmatená a asi je to tím ,že je toho plný internet, každý teď moc řeší stravu ,cvičení atd. snad si mi trochu porozuměla ,co jsem tím myslela :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Míšo :) Já jela low-carb 9 týdnů a pak jsem všechny shozené kilogramy nabrala zpátky, jakmile jsem zařadila opět sacharidy. To je prostě buď a nebo. Buďto to tak budeš dodržovat pořád, nebo se na to po čase vykašleš. Znám dost lidí, kteří si low-carb skutečně vychválili (já mezi ně taky patřila), ale po delší době jsou ty chutě na sladké neuvěřitelné... to se nedá popsat, i ostatní vyznavači prostě podlehli a vyprdli se na to. Když si low-carb zařadíš čas od času, pro tělo to nebude takový šok, jako když mu to uděláš dlouho-době. Navíc on je každý člověk i jinačí co se týče citlivosti na cukry. Někdo jich k životu skutečně potřebuje málo a cpe se přirozeně nehoráznými dávkami bílkovin a tuků, pro někoho je to ale přesně naopak. Myslím, že se tomu říká rychlost oxidace sacharidů, kterou máme každý jinou. Každopádně, je 100%, že jakmile zařadíš striktní low-carb a pak se k sacharidům vrátíš, poleze to nahoru. Jiná cesta není.

   Smazat
  2. Chci říct, nikdo nikdy v těchto low-carb knihách nenapsal, že po zařazení sacharidů zase zpět všechno nabereš, protože se počítá s tím, že se budeš držet onoho "nového stravování" z knih. A když přibereš, jakože přibereš, tak to bude "aha, vidíte, my vám to říkali, musíte omezit sacharidy, jak radíme v knize". Není to tak jednostranné.

   Trošku mi uniklo, čeho se tvůj bod taky týká, vyřazení pečiva :)) Já ti nevím, já jím pečivo tak jeden kousek denně, nemyslím si, že by mi to nějak ztěžovalo život. Záleží na tobě. Co budeš ochotna vyloučit ze stravy a taky jak dlouho to vydržíš - viz můj předešlý komentář. A taky co všechno vyřadíš. Podle toho, co jsi vyjmenovala, to vypadá spíše na kompletní vyřazení sacharidů, kromě ovoce.

   Smazat
  3. Děkuji Ti za obsáhlou odpověď :) Jak jsem psala stále nad tím přemýšlím a dodržuji to 5 dnem je pravda ,že chutě žádné nejsou ,protože vše to doháním tukami ,ale pak si říkám a co pak?? Na žádný fitness soutěže se nechystám nemám to ani v plánu takže ,když člověk bude mít od každého trochu tak si myslím ,že budu v pohodě tak či tak :-) Možná to nejdřív byl záchvěv ,že to chci zkusit ,protože občas jsem měla záchvatové přejídaní. Ještě jednou díky Míša

   Smazat
 10. Ahoj Nikki , tvoje články sú zrozumiteľné a poučné zároveň . Je úžasné koľko ľudí dokážeš motivovat . Aj ja k nim patrím . Patrí Ti moje veľké Dakujem . Pozdravujem Ta zo stredného Slovenska . Prajem Ti pekný deň.

  OdpovědětSmazat
 11. Úplný opak toho co mi včera přes hodinu hustila trenérka do hlavy. Ale kdo ví, třeba pod jejím vedením nezhubnu a ještě víc přiberu nevím.... Teprve dnes jsem se začala řídit jejíma radama

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. záleží také na tom, co je vaším cílem, jak vypadáte a jaké "věci" s vámi trenérka smýšlí.. Určitě neradila opak všeho, co je tu psáno :)

   Smazat
 12. Děkuji Ti Nikky za skvěle sepsané informace.
  Byla bys tak laskavá a poradila mi ohledně užívání syrovátky? Koupila jsem si jí, aby se mi upravily mé dlouhodobé problémy se zažíváním, ale teď nevím, kdy a jak jí mám pít. Dva roky jedu podle tvého blogu, každodenně cvičím, střídavě 4x Jillian a 3x týdně běh cca 6 - 8 km. Hubnutí jde pomalu, ale mě funguje jaksi všechno pomalu (léčím se se štítnou žlázou), ale říkám si, hlavně, že to jde. Dodržuji IF okno 16/8 - skvěle mi to vyhovuje, ale právě teď nevím, jakým způsobem do tohoto stravovacího plánu zařadit syrovátku (první jídlo dne 11.30 hod, cvičení odpoledne). Byla by nejvhodnější místo odpolední svačiny? Po cvičení či před cvičením? Za odpověď Ti moc děkuji. H.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Hani. Jasný, chci se zeptat... říkáš syrovátku? Myslíš syrovátku z obchodu za 30-50 kč nebo syrovátkový protein za několik stovek korun? V tom je neskutečný rozdíl. A pak ještě, proč ji chceš používat? K.

   Smazat
  2. Myslím tu obyčejnou z obchodu. Chtěla bych jí užívat kvůli úpravě vyprazdňování...

   Smazat
  3. Ok. S tou bohužel nemám zkušenost, ale údajně je na vyprazdňování dobrá. Každopádně cítím povinnost tě upozornit na to, že obsahuje strašně moc sacharidů. Tzn. nezaruším, že po ní nepřibereš kila. Stát se to samozřejmě nemusí, ale byla bych opatrná. Některé ty krabičky píší, že je nízkokalorická. To opravdu těžko, protože co jsem koukala v obchodě, obsahuje 70-90% sacharidů... a to je docela nálož. Nevím, jaké máš na krabici dávkování... kolik se používá na jednu dávku a kolikrát denně.

   Pak ti řeknu, jak bych to třeba skloubila s tím oknem pro jídlo já.

   Smazat
  4. No jo!!! Teď to tady čtu!!! Na 100 g to má 68 g sacharidů!!! Tfuj tajxl!!! Už to nechci. Napatlam si to na obličej - prý je to dobré i jako pleťová maska.
   Děkuji ti moooc.

   Smazat
  5. Ale zase nemá tolik kalorii. Tuším, že jedna lžíce má cca 40 kcal a většinou se to užívá jako koktejl místo svačiny - dvě až tři lžíce do vody a vypít. Tak to by zase nemuselo být tak "moc fujtajxl". Jde také o ty prospěšné látky, které tím pádem do těla dostáváte. Někomu to funguje, že pak ani nemá hlad. Já když jsem to zkoušela, tak jsem měla ještě větší, ale já mám skoro pořád hlad. Teď si přidávám cca lžíci do ovesné kaše a zamíchám.

   Smazat
  6. Proto jsem se ptala na to dávkování :)) Pokud je to je jen o jedné lžíci jednou denně s vodou, tak bych to neřešila.

   Smazat
 13. Jitka Králová
  Super článek. Měla bych dotaz. Taky řeším ranní cvičení a jídlo. Cvičím Jillian Michaels a cvičím na lačno. Snídám většinou ovesnou kaši s nějakými semínky, nebo oříšky a pořádnou porcí tvarohu navrch. Jím tak do půl hodiny po cvičení. Pak už bych to nestíhala. Je to hodně špatně?

  OdpovědětSmazat
 14. I já děkuji za pěkný článek.Chtěla bych se zeptat,zda když cvicim Jill 30 days shred ráno,tak zda je chybou,že před cvičením vypijí 1-2dcl slazeného čaje a snídaně následuje 15-20 minut po cvičení. Bude to mít efekt i na hubnutí? Děkuji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak efekt na spalování tuku po cvičení to určitě mít bude, protože se tím spalování tuků zastaví, každopádně si myslím, že i tak dojdeš k výsledkům, protože buduješ svalovou hmotu a zrychluješ tím metabolismus, tak bych se zase příliš nebála. ;)

   Smazat
 15. som prekvapená ...dlho som si nič take poriadne už neprečítala ako toto...Tento článok je hodný do nejakého fitness časáku :)) pretože často krát tam píšu úplne blbosti..toto by to celkom napravilo :)

  OdpovědětSmazat
 16. Ahoj Nikky, chtěla bych se zeptat k tomu poslednímu mýtu. Když si dám ráno něco malého například půlku banánu, po jaké době bych měla jít cvičit ? Popřípadě po jaké době chodíš ty cvičit ? Děkuju za odpověď :)

  OdpovědětSmazat

Instagram