Vytvořte si vlastní pravidla pro (zdravý) život.


Dlouho se mi nestalo, aby mne něčí článek donutil popřemýšlet. Až nyní, jelikož se téma dotýkalo mne blízkému spojení dvou slov - zdraví vs. život, a napsala jej Bára na své stránce s názvem příspěvku Nechci žít jen proto, abych žila zdravě

Vsadím se, že je mezi námi spousta lidí, kteří by velmi rádi oponovali a argumentovali. Například tím, že pokud člověk rád žije a chce žít dlouho, je zdravý přístup to nejlepší, co může udělat. Svým způsobem s vámi budu souhlasit, i když na druhou stranu, ačkoli jsem velký příznivec zdravého stravování, ze zkušenosti z kontaktů se stovkami lidí musím říci, že ne všechny dělá zdravý životní styl šťastnějšími. Nedělá. Drtí je to. Psychicky a následně i fyzicky. A pak je zde tedy otázka, co je pro člověka lepší? Být uštvaný "zdravý" člověk závislý na omezování se? Nebo spokojený člověk, který nevnímá trendy a nejnovější metody stravování a řídí se rčením "žijeme jen jednou"?

Ano, ani já nejsem zastánce a vyznavač 100% zdravého přístupu v životě. Ano, miluju to. Zbožňuji zkoušet nové zdravé recepty, zdravé jídlo mi dokonce fakticky moc chutná, vyhledávám ho, cítím se po něm skvěle nejen fyzicky, ale také psychicky. Zdravé stravování, každodenní cvičení a všechno to kolem mne vážně baví a naplňuje mě to, tudíž mne to dělá šťastnou. Skutečně. Ale stejně tak díky tomu všemu si bez výčitek upeču koláč nebo sním čokoládu. Nebo si vyjedeme na výlet s přítelem a dětmi a dám si v restauraci nějakou prasárnu. A víte, i tohle mě dělá šťastnou. Nemám výčitky právě proto, protože vím, že můj život v tomto směru je vyvážený a po takových dnech se nehroutí. Vytvořila jsem si v životě vlastní pravidla toho, jak to chci.

Říkám to proto, protože jsem díky blogování poznala různé skupiny lidí a mezi nimi jsou i tací, kteří zdravý životní styl lámou přes koleno. Prakticky už ráno začínají s pochybami o sobě samých a táhne se to s nimi celý den. Ze stresu se jim nedaří zhubnout, nedaří se jim vnímat tyto změny v životě pozitivně a nechápou, proč a pro koho to vůbec vlastně dělají. A takhle to netrvá pár dní, ale spousta lidí tímto způsobem sebetrýznění prožijí podstatnou část svého života a prožijí ho nešťastní. 

Nemusí to tak být. Opravdu nemusí. Moje cíle a moje nadšení z kvalitního jídla se vůbec nemusí shodovat s cíli a stravovací politikou jiného člověka. Nejsme všichni naladěni stejně. Nemusíte se účastnit tady toho "extra special zdravého boomu", který se na vás ze všech stran poslední dobou valí. Nemusíte jít s davem, pokud to tak necítíte a nechcete to. K takovým činům musíte beztak dospět sami. Až to budete chtít, tak to teprve dokážete. Až přijdete s vlastními pravidly a vlastním tempem, jakým si možné nové a zdravější stravovací a jiné návyky, budete osvojovat. 

Já jím zdravě, protože to dělám ráda a navíc mám k tomu i důvod... naprosto bezpochyby věřím, že se mi to vrátí ve stáří. Že budu co možná nejdéle zdravá a čiperná babička. A když ne... přijdu vám o tom napsat :-)

K. ♥

21 komentářů:

 1. Super článek, naprosto souhlasím s tvým názorem a mám to podobě. Zdravě a vyváženě ano, ale ne na úkor sám sebe a lidí, co máme rádi. Tohle je strašně důležité proto, aby člověk mohl být spokojený a tím pádem i správně fungovat.

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně toto mi v hlavě šrotuje už nějaký měsíc :D Je to rok a půl, kdy jsem se přestala doslova a do písmene přecpávat nezdravostmi, přišla na chuť lepšímu stravování (zj. pravidelnému) a také cvičení. Nějakou dobu to bylo ok, ale pak se stal nějaký skok jinam, cvičení mě přestávalo těšit, stravu jsem si už nedokázala tolik hlídat a vyčítala si každé sousto, Nedostatky v jídelníčku jsem se snažila kompenzovat HIIT tréninky, což mě jediný následek - po dvou dnech intenzivního 45 min. HIITu jsem další 2 - 3 dny nebyla schopna cvičit vůbec nic :D Svaly byly úplně zesláblé, i když mě fyzicky nic nebolelo. Od ledna se snažím si hlídat 80 - 70 % zdravých potravin v denním jídelníčku, o víkendu si zahřeším chalvou nebo čokoládou a HIIT prokládám volnějšími tréninky a hlavně jógou. Progres sice jde velice pomalu, ale po psychické stránce je obrovský. Takže abych shrnula mé vykecávání: jsem moc ráda, že je více lidí, kteří to vnímají jako já a "nehrotí" tolik ten zdravý živtní styl, za kterým se dnes schovává už všelicos.

  OdpovědětSmazat
 3. Ten původní článek jsem teda nečetla jo, to se přiznám, ale ten tvůj je fajn :) Souhlasím s ním a ty sama víš, během našich konverzací, jak to se mnou je :) takže tak..

  OdpovědětSmazat
 4. To je nejdůležitější chovat se tak, aby nám bylo dobře :)

  OdpovědětSmazat
 5. Tohle je skvělý článek, děkuji Ti za něj. :)

  OdpovědětSmazat
 6. svatá pravda, já sama se řídím tím, že mám ráda zdravé jídlo, al neznamená to, že bychom si nedopřáli pizzu, hranolky nebo čokoládu...za mě platí "všeho s mírou" :)

  OdpovědětSmazat
 7. svatá pravda, já sama se řídím tím, že mám ráda zdravé jídlo, al neznamená to, že bychom si nedopřáli pizzu, hranolky nebo čokoládu...za mě platí "všeho s mírou" :)

  OdpovědětSmazat
 8. Supr článek! :-)
  Já až teď, když jsem se začala stravovat podle IIFYM, pochopila, že život není jen o tom jíst ultra zdravě a nehřešit. Vlastně už jsem byla tak zblblá, že jsem si ani neuvědomovala, co to ten hřích v jídle je. Sladké ovoce, které do kulturistické diety nepatří? Nebo olivový olej, protože to je tuk, a v rámci odtučňovacích diet se nepřipouští?
  Teď si jím tak 80:20, kdy si každý den něco malého dopřeju, a vůbec mě to netrápí. :-) Neuvěřitelně se mi zlepšila psychika, když nemám žádné zákazy a vím, že si můžu v rámci možností dát cokoliv, nač mám chuť. :-)
  A ten výrok je bezva, s tím se ztotožňuju.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byla jsem na tom jednu dobu stejně. Hodně za to mohlo i blogování, respektive pocit, že se ode mne neočekávaly žádné výkyvy. I když on to nebyl jen pocit, když si zpětně vzpomínám... furt se někomu něco nelíbilo :D Udělala jsem tomu přítrž v momentě, kdy jsem stála u snídaně a přemýšlela, zda si dám jednu nebo dvě lžičky arašídového másla na ovoce... to byl moment, kdy jsem si řekla "do prdele, co to tady dělám?"... v tu chvíli jsem se učila, opravdu učila (jako ty) čas od času zhřešit, abych pochopila, že mi plátek čokolády fakt NIC neudělá. Jakože vůbec NIC. Teď jak vidíš, občas i peču normální buchty a stejně to s váhou nic nedělá, protože většinu času se o sebe starám, a dělám to právě proto (kromě jiného), abych si tady ty laskominy mohla bez výčitek dát :)) A je to prima :D

   Smazat
 9. Pod tohle bych se mohla podepsat. Mně zdravý jídlo chutná a baví mě, ale prostě občas si dám čokoládu nebo chipsy a třeba na dovolené nebo na návštěvách a oslavách ot neřeším vůbec, prostě vůbec. Ani výčitky nemám. Každej se mě ptá, jestli se nebojím, že zase přiberu, ale prostě stejně jako pár dny zdravé stravy nezhubneš, tak pár dny "prasení" nepřibereš. A to je super! :)

  OdpovědětSmazat
 10. zrovna nedávno jsem někde četla, že posedlost zdravým jídlem se jmenuje orthorexia nervosa a řadí se mezi poruchy příjmu potravy.. takže je to vlastně nemoc a ta ke zdravému životnímu stylu nepatří, takže hřešit se musí i kdyby člověk nechtěl ;o)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to ráda slyším :D ono vlastně jakákoli posedlost je nemoc. Jsem ráda, že sjem normální :D

   Smazat
 11. Tenhle článek mi mluví z duše :-) Už chvíli jsem přemýšlela, že napíšu něco podobného. Hrozně mě k tomu hecoval fakt, že se mi jedna moje známá posmívala, že cvičím a že o tom píšu blog a její řeči typu "Bych chtěla vidět, jak tam budeš psát, žes měla o víkendu pizzu a pak jsi nic nedělala a koukala na filmy celý odpoledne..." mě v tom jenom utvrdili (musím podotknout, že ona má sice fyzicky náročné zaměstnání, ale jinak nedělá prakticky nic a ani o zdravé stravě se u ní opravdu ani zdaleka mluvit nedá). Takový lidi (nazývala je prostě "haters"; a o to víc mrzí, když je to někdo z Vašeho blízkého prostředí) prostě nepochopí, že "život" jde se "zdravím" skloubit a to nejlépe podle vlastních pravidel, přesně tak, jak jsi to nahoře krásně shrnula. Pokud se někdo stravuje opravdu zdravě a má i dost pohybu, tak si pak může čas od času dovolit dát si (absolutně bez výčitek) třeba tu čokoládu, pizzu nebo oběd s rodinou v restauraci :)

  http://adushe89.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To chápu, že to mrzí, takový lidi hrozně ráda potkávám... fakt ... mně stačí trošku hnout nervem na tom "správném" místě a mám té druhé osobě co říct :D :D :D

   Ber to tak, že ten kdo se posmívá, nebo zesměšňuje, vlastně zakrývá vlastní pocity nasranosti sám na sebe, protože si tajně přeje tohle taky dělat ale nemá na to :)   Smazat
 12. Já také musím něčím přispět :D Mám pocit, ani nevím proč, že v tom období, kdy jsi úplně přestala s blogováním na mojetelo (na tom původním), tak jsem pak tak trochu sjela ze své cesty, kdy jsem naprosto oddaně milovala fitness a zdravé jídlo a naplňovalo mě to. Tím samozřejmě nemyslím, že za to můžeš :D Ale myslím, že jsem v tobě a ostatních měla jakousi pomyslnout komunitu, tak to šlo lépe. Teď už si zacvičím tak 2x do týdne, spíše z povinnosti a ze zvyku, abych se necítila tak provinile, jím tak půl na půl (zdravé, nezdravé). Jo, základ tam pořád je. Ale dříve jsem fakt dbala na to, abych měla všechno eňo ňuňo promyšlené, skladbu celého dne a tak. Hodně jsem se tím zabývala, v podstatě nejvíc ze všeho. Asi to tak nešlo napořád. Teď už se jen udržuji, abych nezačala nabírat a neztratila svalovou hmotu, kterou jsem nabrala za ty poslední roky. Příjde mi teď nějak těžší "ne"držet krok s lidmi kolem mě, kteří žijí ve stylu gaučing a jung food. Ani nevím, jestli mě ta moje předchozí zapálenost naplňovala více, každopádně, měla jsem ze sebe lepší pocit. Ačkoliv jsem na váze pořád stejná, na těle si příjdu jiná. Musím najít zlatý střed, kdy budu spokojená úplně :))

  OdpovědětSmazat
 13. Moc hezky napsáno. Věřím, že každý by se měl stravovat tak, jak to on sám cítí. Pokud má chuť na změnu, tak ať to udělá. Pokud ne, tak ať je ve svých zajetých kolejích. Každý jsme individuál a máme jiné potřeby. :-) http://zdraveahrave.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 14. Týno super článek... A ono si to tělo stejně dělá nějak co chce... teď jsem si stoupla po měsíci na váhu, neměla jsem moc energii cvičit po ranních od 4:30 ráno, jedla jsem co mě napadlo a najednou mám dole 2 kila??? Dala jsem si čokošku, víno, šáňo, zákusek... Čekala jsem, že budu mít 2 kg nahoře... Když jsem se fakt hlídala, tak váha stála...

  OdpovědětSmazat

Instagram