pondělí 11. května 2015

Bob Harper: Bodyweight Tabata (Black Fire Review)


Bob Harper je zpátky na scéně. Sice už nevydává cvičební DVD, jelikož společnost WIN, pro kterou dlouhodobě svá videa nahrával, skončila, ale stal se součástí virtuální tělocvičny DailyBurn

DailyBurn je vlastně domovem hned několika trenérů. Jsou zde ucelené sestavené programy - můžete si zde zacvičit jógu, je zde program pro těhotné maminky, stejně tak si na své přijdou ti, kteří mají rádi pilates, je zde několik programů věnovaných kardio cvičení, HIIT tréninky, core tréninky, speciály s kettlebellem, na své si přijdou začínající, mírně pokročilí, ale i atleti. V neposlední řadě přispěl svou troškou do mlýna i  hlavní tahoun celého projektu Bob Harper. Ten zde má dvouměsíční program pod názvem Black Fire, který je nastaven na "advanced" úroveň.

TRAILER


Workouty Bobova programu trvají kolem půl hodiny s tím, že čistý čas tréninků je kolem dvaceti minut. No, když jsem ale shlédla, jak vypadají jeho warm-up rutiny, směle je lze brát jako půl hodinové. Celý program Black Fire se mi hodně líbí, ale má to své plusy a mínusy. 

PLUSY
+ Nepokrytě jsem nadšena z toho, jak své tréninky Bob připravil, všechno je to na naprosto profesionální úrovni, vysoce kvalitní videa přes celou obrazovku, připravenost, tréninkový plán na celou onu dobu programu, jde vidět, že si s tím dali práci, že si s tím vyhráli a myslím, že musí být s výsledkem velmi spokojeni. Líbí se mi komunita lidí. Jakmile si jednou zaplatíte členství, u každého workoutu je možnost psát si vlastní skóre, porovnávat si ho s ostatními, ale také si jej zapisovat v rámci dvou měsíčního programu a sledovat tak svůj vývoj úspěšnosti na jakémsi grafu.


Moc krásně je zpracovaná také sekce receptů, kde si můžete vybrat recepty nejen podle denní doby, ale také podle počtu kalorií, podle délky přípravy nebo podle toho, jaký druh proteinu v jídle zrovna preferujete. Receptů s kvalitními fotografiemi je zde opravdu velká spousta. Kdo si potrpí na rozpis makroživin, přijde si na své.


Také se mi líbí představa, že je zde za měsíční poplatek na výběr z více trenérů, že pokud zrovna nechcete Boba a zalíbí se vám někdo jiný, můžete si zacvičit s kýmkoli. Celá navigace skrz Daily Burn je opravdu dobře udělaná, snadná v manipulaci, přehledná, jak já bych řekla, spousta nápověd pro blbý :-)

MINUSY
- Během týdne jsem si Black Fire testovala a kromě tří věcí nepřišla na nic, co by mi vadilo. Jednou z věcí, která se mi moc nelíbila je to, že zrovna Bobův program je hostovaný a čtyři workouty z celkových 12 jsou předcvičovány trenérkou jménem Anja Garcia. Je sice milá a evidentně trénovaná a já proti ní osobně nemám vůbec nic, ale pokud si jde člověk zaplatit nemalou částku za program s Bobem Harperem, očekával by, že tréninkový program s Bobem Harperem bude čistě a jen s ním. Odpustila bych to jen v případě Jillian ☺ Každopádně tohle je jedna z těch menších bolístek.

Co mi vadilo mnohem více je cena. Asi bude záležet na kurzu měny, ale nečekejte, že se dostanete níže než na částku 350 korun za měsíc. Sice měsíční poplatek slibuje cenu od necelých 13 dolarů, účtuje se však, bůhví proč, dolarů 16. Přitom není nikde napsáno, že by se ještě měly navíc platit nějaké taxy nebo jiné poplatky. Proč tomu tak tedy je... na to jsem nepřišla. Já osobně se domnívám, že je to docela dost. Předpokládejme, že fyzické DVD s programem by vám zůstalo na pořád, tento online nikoli (pokud se nerozhodnete zůstat platícím členem natrvalo). Nezbyde vám nic jiného, než si znění workoutů prostě napsat na papír nebo bločků a spokojit se s tímto. Abych ale nekritizovala právě cenu za členství - jakmile se po měsíci rozhodnete odejít, bude vám nabídnuta možnost využít dalšího měsíce s 50% slevou. To už vypadá lépe :-) Jestli je však tato nabídka opakující se, to netuším.

Poslední věc, která mi dost vadila, je trochu spojena s bodem předešlým a tím je znemožněna možnost nám "hackerům" stáhnout si videa do počítače skrz různé programy :-) Jakmile si jednou workout spustíte, nejde jej shlédnout jinak, než ve full-screen verzi, tedy přes celou obrazovku. Zmenšením videa se video vytratí a nelze jej shlédnout. Tímto je naprosto znemožněno udělat si jakousi zálohu pro pozdější potřeby, jako to jde u jiných virtuálních tělocvičen. Tohle je prostě nemilá rána pod pás :-) No, co už :-)

***

BODYWEIGHT TABATAAbyste věděli, jak jeden takový trénink z programu vypadá, připravila jsem jej pro vás. Snad mne za tuto reprodukci nezavřou... :-D Ale jak jinak získat dojem z toho, jak tréninky vypadají, že jo :-)
Musím říct, že tento je ještě jedním z těch snadnějších, ale na druhou stranu, i když jsem nebyla tak zpocená, jako u jiných HIIT, nohy i ruce se mi třásly solidně. Nutno podotknout, že Bob má v týmu opravdu kvalitní lidi, co ti tam házeli za čísla... no... 

Bodyweight Tabata: tak se jmenuje trénink, který si můžete zkusit odcvičit. Pravidla jsou jednoduchá. Jsou 4 cviky, každý z nich se dělá klasicky 4 minuty stylem 20 vteřin pro cvičení, 10 vteřin pauza. Po každých 4 minutách, tedy mezi každou tabatou, následuje 1 minuta pauzy. Celý trénink vypadá následovně.

1. kolo - Tabata 4 minuty (20/10) - Air Squats (video)
1 minuta pauza
2. kolo - Tabata 4 minuty (20/10) - Hand Release Push Ups (video)
1 minuta pauza
3. kolo - Tabata 4 minuty (20/10) - Up & Over (video)
1 minuta pauza
4. kolo - Tabata 4 minuty (20/10) - Competition Burpees (video)

Vašim cílem je samozřejmě odcvičit během intervalů co nejvíce opakování každého cviku, ale pozor!!! - zapisuje se jen ten nejmenší počet cviků odcvičených u každé tabaty.
Tedy, každá tabata má osm kol. Pokud z osmi kol u "air squats" bude vaše nejmenší číslo odcvičených cviků například 15, napíšete si 15. To samé u dalších cviků. Celkem tak dostanete čtyři čísla, která na konci tréninku sečtete a od tohoto výsledku se máte při dalším opakování tréninku odrazit a zvládnout víc opakování pro každý interval. Pro lepší pochopení jsem sestavila vlastní tabulku podle skutečně odcvičeného tréninku :-)


1
2
3
4
5
6
7
8
Air Squats
15
15
16
16
15
15
15
15
HR Push Ups
9
8
7
5
6
6
5
5
Up & Over
16
18
16
17
17
21
19
20
Comp. Burpees
5
5
4
4
3
4
4
4
Celkem 39

***

To je k této recenzi s náhledem na jeden z workoutů vše. Budu ráda, když mi řeknete své zkušenosti, zda máte s tímto programem. Nebo jak se vám podle ukázek z traileru program zamlouvá. Jak jsem už řekla, mně se líbí velmi (s pár výhradami). Osobně však nemám v plánu zdržovat se déle než měsíc. Bohužel. 

Také budu ráda, když si vyzkoušíte tento trénink a řeknete mi, jak se vám líbil nebo prozradíte zase svoje skóre :-) Mně osobně se zamlouval a to dost, rozhodně si dám někdy v blízké době repete!!!

K. ♥


Všechny fotky jsou z archivu dailyburn.com.
All pictures courtesy dailyburn.com


Vaše názory:

9 komentářů:

 1. Vypadá to skvěle, ale mě by stejně jako tebe odradila ta měsíční částka. Když si to vezmu, že bych do toho za rok dala třeba 3000 i s nějakou slevou třeba, pak předplatné ukončila a nic z toho neměla.. No to si radši pořídím nějaký pdf plán nebo video, ale které budu mít doma napořád :) Ale možná to na měsíc zkusím. Načerpám inspiraci, udělám si nějaké poznámky o těch workoutech atd. Takže díky za tip :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jojo Tery, mám to v plánu úplně stejně. Ta částka je nepřiměřená. Budu si holt tréninky přepisovat na papír (i od jiných, nejen od Boba, je tam více skvělých tréninků) a později se k nim holt vracet takto :)

   Vymazat
 2. ta cena je hodně vysoká, když si to nemůžeš stáhnout nebo zálohovat :o( leda si to pustit a natočit zvenku na kameru, ale to holt není moc kvalita :oP jinak z toho workoutu bych zvládla možná tak ty dřepy, dřepy mi jdou, ten zbytek jde mimo mně :oD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mimochodem, používáš tu bedýnku, se kterou se cvičí, nebo něco místo toho? často to ve workoutech bývá, ale jsou příšerně drahé a nějak mě nenapadá, na co skákat místo toho, normální bedna by se mi asi rozpadla pod nohama...

   Vymazat
  2. Zlati, bedýnku nemám, i když by se mi strašně líbila :))) ta jejich je skvělá. Ale mám tady něco jako podstavec, malý stoleček , asi na květináče, nevím :D každopádně je vysoký tipuju stejně jako jejich bedýnka, a docela dost pevná, sešroubovaná, tak tu jsem měla. a dřív jsem používala židličku dřevěnou od dětí :D

   Vymazat
 3. ...abych řekla pravdu, mám v plánu odcvičit spoustu workoutů od "našich" oblíbených tenérů, které mám stažené nebo na koupených DVD (prostě sem tam si koupím originálku, taky dostávám za práci zaplaceno, takže solidarita :) ), nebo jsou dostupné na youtube, že platit nějaké členství (byť to vypadá moderně a hezky) teda určitě nechci :) .... a cvičit Boba bez Boba? ...to néééé :)

  OdpovědětVymazat
 4. Lákavé cvičenie, no cena odrádza.
  Hlavne ak si to cvičenie po vypršaní členstva nebudem môcť kedykoľvek zacvičiť.
  Skúsim aspoň podľa tvojho článku jedno cvičenie. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Vypadá to teda lákavě, ale ta cena... Pro mě, chudého studenta s pouhopouhou brigádou zatím nemožné :D

  OdpovědětVymazat
 6. No já teď začala Killer body od Jill, dlouho jsem s ní necvicila, tak u ní chvilku zůstanu :) chyběla mi! Čekala jsem, že to bude víc náročnější, ale co už, výsledky má ona vždy :)

  OdpovědětVymazat