Přečetla jsem v dubnu 2015


V dubnu jsem přečetla pět knížek (jedna na obrázku chybí, jelikož byla z knihovny). Nemám příliš vyhraněný styl, vesměs mě baví vše kromě hororů a krimi, kde se objevuje spousta krve. Někdy tíhnu k vymyšlenému světu, někdy mne baví příběhy ze života, nadpřirozené věci, humor, apokalyptické thrillery, poslední dobou také příběhy z druhé světové války a to všechno střídá například literatura pro mládež z prostředí kampusů.

Knížky miluji. Odjakživa. Milovala jsem jejich vůni a vlastnit knihu mne obohacovalo. Přesto jsem se je nečetla. Obdivovala jsem obálky. A u toho zůstalo až do mých osmadvaceti, než jsem potkala svého současného přítele, který mi ukázal krásu těch tištěných příběhů a od té doby čtu. Četla jsem víc než dnes. Jako bych všechny ty roky chtěla dohnat. Dnes zvládnu pár knih za měsíc, dříve jich bylo třeba patnáct. Skvělé knihy se tisknou rychleji, než já stíhám číst :-)


★★★☆☆ Stoletý stařík je už pojem mezi čtenáři a vlastně neznám člověka, který by tuhle věc neznal. Knihu si koupil můj přítel, ale já ji četla první. Kniha je plná humoru, vtipných narážek, dialogů a vesměs se celý příběh nese v duchu odlehčit vážné věci v životě. Na mne toho humoru už v půlce knihy bylo nějak moc, začínala jsem se čím dál méně usmívat, protože jsem už vychytala, jak bude autor reagovat, jaký druh vtípku použije a musela jsem knihu odložit. Po asi dvou týdnech jsem se do ní pustila zase a dočetla ji. Byla to skvělá kniha, i když mi u ní "něco" chybělo. Přesto jsem si s odstupem na pár hlášek z knihy vzpomněla a uznávám, že mě ta kniha a nápad takto napsat život jednoho stoletého staříka, ohromně baví :-)


★★★☆☆ Zmrzlinové sedmé nebe je moc milá knížka se skvělou obálkou. Oddechovka, v níž se řeší rodinné záležitosti, ale především jedno malé dědictví po babičce dvou sester. Mají se postarat o zmrzlinový obchod, který  nikomu nic neříká, nikdo neví jak v něm podnikat, ale s úctou k babičce se do toho děvčata pustí. 

Je to moc milý příběh, knížka se velmi dobře čte, nikoho neurazí a na večery v obýváku ideální. Osobně mi kniha připomínala spíše rádce plného návodů a rad, jak si otevřít vlastní obchod, jak se potýkat s nástrahami businessu a jak nevzdat podnikání v prvních fázích nezdaru. Kniha v závěru obsahuje i recepty na domácí zmrzliny. Já měla po dočtení chuť na pořádnou vaničku broskvové :-)


★★★★☆ Počkám na tebe je jednou z těch knih pro mládež, která se mi moc líbila. Děj se odehrává na půdě univerzity a kampusu, řeší otázky nejen zamilovanosti, ale dávných tragédií, které ovlivňují rozhodování v životě mladých děvčat. Naprosto skvělé postavy, kterým zkrátka musíte fandit. Líbí se mi také to, že má kniha svého "sourozence". Důvěřuj mi je stejný příběh vyprávěný z pohledu hlavního hrdiny. Už ji mám doma a jsem na ni neskutečně zvědavá.


★★★★☆ Easy? je pro mne záhadou. Aneb stále mi nedošlo, proč zůstal název knihy bez překladu a cizí jméno naopak bylo počeštěno. Každopádně jde o další příběh ze žánru young-adult (pro mládež), opět odehrávající se v prostorách kampusu. Hlavním motivem celé knihy je znásilnění, pokus o znásilnění a následné vypořádání se s tímto otřesným zážitkem. Moc se mi líbilo převážně to, že je kniha jakýmsi rádce, jak se zachovat v případě přepadení. Co vše může dívka vykonat, aby získala možnost uniknout násilníkovi. Ne jej zneškodnit. Ale získat čas pro útěk.


Myslím, že by tato kniha neměla zůstat bez povšimnutí hlavně u mladých děvčat, aby získaly alespoň mizivou představu o tom, jak se bránit. Kromě jiného jsem si jistá, že může dodat notnou dávku sebevědomí, jak o problému napadení či znásilnění (pro)mluvit. Já sama knihu schovám svojí Elišce, až bude větší. A nebudu zastírat, že i pro mne byla přínosem. Doufám, že nebudu muset různé taktiky nikdy testovat v praxi.


Další přečtené knihy v tomto měsíci:

★★☆☆☆ Lovkyně snů III - Osudové rozhodnutí Četli jste některé z knih?
Jak se vám líbily?
Jakou jste přečetli v poslední době a která se vám hodně líbila?

Napište mi :-)

K. ♥

13 komentářů

 1. Zmrzlinove nebe jsem cetla a pekny. Starika jsem poslouchala v audio ale hodne me to zklamalo a vypnula sem to. Zkusim jeste papirovou vim jak to vsichni chvali. Lovkyni mam doma a este sem se k ni nedostala. A jestli chces neco doporucit co se zaujalo udelam ti seznam :D

  OdpovědětVymazat
 2. Zrovna jsem si z knihovny přinesla Stoletého staříka. A určitě se poohlédnu po Easy? :)

  OdpovědětVymazat
 3. nó, naposledy jsem přečetla leták z lidla a pár receptů :o( a to jsem dřív byla v knihovně pečená vařená... i když už asi dva měsíce se prokousávám čtyřhodinový tělem od timothyho ferrisse, tak aspoň něco :o)

  OdpovědětVymazat
 4. Před 14dny jsem dočetla knihu Mnich, který prodal své Ferrari. Sama bych na ni asi nenarazila, dostala jsem ji dárkem k narozeninám od kamarádky a jsem za to ráda. Easy? a Staříka bych si přečíst mohla, vypadá to dobře, díky za inspiraci :) Hezký večer.

  OdpovědětVymazat
 5. Jestli mohu přispět knižním tipem, doporučuji knihu Konečně se rozhodni, kterou napsala slovenská autorka Katarína Gillarová. O vztazích, o tom, jak umí být život krásný i hnusný. Sáhla jsem po ní v knihovně jen náhodou, ale velice mě chytila.

  OdpovědětVymazat
 6. Já doporučuju knihu Úterní ženy - Monika Peetz, a potom od Kate Atkinson Život za životem a V zákulisí muzea.

  OdpovědětVymazat
 7. Úterní ženy mám také ráda, všechny tři zatím vydané díly. Nedávno jsem s velkou radostí doslova zhltla ten třetí, Úterní ženy mezi bylinami a řepou. A omlouvám se, ver svém prvním komentáři jsem popletla jméno autorky. Správně se jmenuje Katarína Gillerová :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji holky za tipy :) Mrkla jsem na všechno. Úterní ženy mám doma asi dva roky a pořád jsem se k nim nedokopala. Vždycky dám přednost něčemu jinému nebo mi přítel vylosuje knihu jinou :D My občas hrajem takovou hru s přítelem a podle výběru partnera volíme knihu :D

  OdpovědětVymazat
 9. Musím začít více číst , ale nějak není čas -.-

  OdpovědětVymazat
 10. Kristi, děkuji za tipy. Já čtu úplně jiné knihy, teď především severské detektivky a válečné romány. Knihy pro mládež jsem nikdy nevyhledávala, ale po Tvých recenzích alespoň po jedné sáhnu.

  OdpovědětVymazat
 11. já naprosto ujíždim na jakýkoli knížce od Darrena Shana :D když je du do londýna a do dublinu okamžitě skupuju novinky :D doma mám už tři bichle v anglině do kterých se pustím hned po přímačkách :D

  OdpovědětVymazat
 12. Já jsem teď během víkendu naprosto zhltla Seznam splněných přání od Lori Nelson Spielmanové. Hlavní hrdinka čeká, že po mamince zdědí prosperující kosmetickou firmu, ale to nevyjde. A aby získala svůj díl dědictví musí do roka splnit deset životních cílů, které si jako čtrnáctiletá sepsala.
  Knížka mě neuvěřitelným způsobem zaujala, pohltila a strašně moc se mi líbila! Takže doporučuji ;-)

  OdpovědětVymazat
 13. Tak knihy jsou moje srdeční záležitost :-D Poslední dobou jsem se dala já románová čtenářka na sci-fi - Dokonalý pár - Dokonalý sen - Dokonalý svět, Hunger games série, Divergence - Rezistence, Aliance. Nejčtivější z nich bylo Hunger games. Potom jsem se navrátila k Lanczové, kterou jsem četla ve 14 letech :-D a překvapilo mě, jak mě stále baví - Lásky a nálezy a kupodivu kniha, kde hlavní hrdinky jsou ženy středního věku - Manželky, milenky, zoufalky. Kromě Skočného přílivu jsem nečetla nikdy detektivky, ale narazila jsem na úžasného spisovatele - Leonard (S.) Goldberg - všechny knihy od něj jsem z lékařského prostředí a fakt jedny z nejlepších, co jsem kdy četla. A že jsem toho přečetla hodně :-D Potom doporučuji vše od Kláry Janečkové. Tak to je vše z poslední doby, všechno se dá sehnat v knihovně, že nejde o aktuální novinky :o) Tak třeba někoho inspiruji, pokud něco z toho neznáte.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář :-)