Rotoped, orbitrek, eliptical ... jsou k něčemu?

By středa, května 13, 2015


(13. května 2015) Dnes jsem dostala jednu velmi zajímavou otázku od čtenářky Andrejky, která se mne ptala, jak to vidím já, jestli používání orbitreku či elipticalu má nějaký smysl a zda s člověkem něco udělá, bude-li na něm třeba 40 minut jezdit. 

Ze všeho nejdřív je asi nutno říct, že kolem tady těchto věciček pro trénink existuje spousta zmatků a nepochopení. Já osobně si myslím, že neexistuje vybavení, které je k ničemu a které by nepomohlo. Ať už jsou to činky, bradla, bosu, kettlebelly, steppery nebo různé trenažéry, všechny tyhle věci jsou pro cvičení fajn. Problém vidím spíše úplně někde jinde a to v tom, že je lidé neumí efektivně využívat.

Ženy se mne často ptají, proč nehubnou nebo nehubnou tak rychle. Já se jich zeptám na jídelníček a také na to, co cvičí. Jakmile mi řeknou, že tráví denně hodinu u televize na rotopedu, vidím problém. Proč? 

Člověk si tyhle věci domů pořídí s tím nejlepším úmyslem. Ne pro zábavu nebo proto, že by neměl co dělat ve volném čase (i když, bůhví), ale převážně proto, že chce nějakým způsobem začít cvičit, zhubnout, zpevnit tělo a vidět změny, nejlépe velmi brzy. Jenže se to ve valné většině neděje. Používáním rotopedu, orbitreku, elipticalu sice zlepšíte svoji kondici na lepší úroveň než byla, ale jediným opakujícím se stereotypním pohybem na žádném takovém vybavení maximálních výsledků nedosáhnete. Respektive nedosáhnete toho s žádným vybavením. Představte si, že byste 40 minut denně vykonávali jeden jediný pohyb s činkou. Že byste vykonávali 40 minut denně jeden jediný cvik na bradlech. Je jasné, že tudy cesta nevede. Tělo se rychle na takový pohyb adaptuje a i když z počátku výsledky zaznamenáte, brzy se objevíte na mrtvém bodě. Pokroky se zpomalí až téměř zastaví a vy to vzdáte. Nehledě na to, že jeden jediný pohyb vám celou postavu nevytvaruje.  

Co kdybych vám ale řekla, že všechno tohle vybavení, ať už je to rotoped nebo orbitrek, můžete efektivně využít pro svůj trénink za polovinu času a s lepšími výsledky?

Budu to říkat pořád a budu to radit pořád, ale intenzivní intervalový trénink (HIIT) je nejlepší způsob, jak dosáhnout výborných výsledků s malou časovou dotací za kratší dobu. Dokonce i za využití těch strojů, které máte doma. Cílem je vytvořit trénink, který bude kombinovaný, multifunkční, u kterého budete střídat intenzitu zátěže, aby ve svalech docházelo k takovým kontrakcím, že vás to za pár minut vyčerpá. To je smyslem těchto tréninků, takto dochází k (rychlým) pokrokům. Nač vyčerpávat svalstvo 40 minut, když to můžete stihnout za 15-20?

Moji pomocníci
Intervalové tréninky nejsou jen pro pokročilé, jak občas čtu a vidím. Začínající si na ně nevěří, přitom jde jen o to, že každý máme svou kondiční úroveň a tu je potřeba posouvat dál. Věřte si. Tělo je úžasný nástroj a velmi rychle je schopno dělat pokroky, pokud mu to umožníte. Půjdete-li na to pomalu, pokroky budou pomalé. Půjdete-li na to intenzivně, tělo se vám bude měnit doslova před očima.

Zkuste si rozvrhnout, za použití vašeho orbitreku/elipticalu/rotopedu, trénink takto. Věnujte mu 15-20 minut a vytvořte si intervaly:

 • Pro začátečníka 30 vteřin pro cvik / 30 vteřin pro pauzu
 • Pro mírně pokročilé 40 vteřin pro cvik / 20 vteřin pro pauza
 • Pro velmi pokročilé 50 vteřin pro cvik / 10 vteřin pro pauzu
Střídejte pro každý interval cviky - NÁVOD TRÉNINKU JE PRO ZAČÍNAJÍCÍ, zkušenější si vytvoří sami třeba i v kombinaci s jinými pomůckami (kettlebell, činky, ...) ☺:

 1. Angličáky
 2. Eliptical
 3. Kliky
 4. Eliptical
 5. Jumping Jacks
 6. Eliptical
Zopakujte celý proces 3x, abyste dostali 18 minutový trénink. Pokud vám přijde trénink snadný, prodlužte interval ze 30 na 40 vteřin nebo i více. Na eliptical si nechoďte odpočinout, ale nastavte přiměřenou zátěž a celý interval cvičte. 

Další možnost tréninku jak využít čistě vašeho stroje je taková, že budete, např. na rotopedu, během intervalů měnit zátěž. Dejme tomu 40 vteřin velmi těžká, 20 vteřin mírná. Dá se to takto praktikovat například i u běhu venku. Každopádně bych ale tento přístup nedoporučovala denně, ale spíše měnit druhy cvičení a kombinovat je, aby tělo nemělo možnost si na zátěž zvykat a cvičení pro něj bylo neustálou výzvou. 

Co se týče samotného mírného kardio cvičení, jako je již zmiňovaných 40 minut běhání nebo jízdy na kole, nebraňte se tomu. Ale zařaďte si takový druh tréninku jen jednou do týdne, nejlépe uprostřed vašeho tréninkového plánu, pokud už to tedy musí být :-)

Závěrem: Někdo mi položil otázku, já na ni odpovídám. Tohle je můj názor. Netvrdím tedy, že cvičení na jakémkoli stroji je špatné, jen osobně nevidím dostatečný smysl toho, proč věnovat takovou soustu času jednotvárnému cvičení, když existují efektivnější možnosti za polovinu času. 

K. ♥ 


Mohlo by se vám líbit

44 Comments

 1. Já se jdu ještě většinou po nějakém HIITu nebo posilování "dodělat" na půl hodinky na ten eliptical nebo pás... Asi pro dobrý pocit :D
  Dobrý článek :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je fajn, pokud se chce člověk jít "dorazit" nějakým mírným tempem a spálit ještě nějaké kalorie. Ale samotný HIIT stačí, během něj se vyčerpá dost glykogenu, tak ať to pak neodnese svalová hmota ;)

   Smazat
 2. Máte pravdu! Obecně bych ještě dodala, že pokud má někdo vybavení doma, je dejme tomu škoda jej nevyužít, ale cíleně bych nepořizovala (+ ještě nezřízená poruchovost vybavení, ať už stepperů, rotopedů atd. v nízké, až střední cenové). Intervalový trénink lze v pohodě vykonávat zadarmo bez strojů, jak víme. Já mám spíš někdy pocit, že ta dlouhá kardio cvičení jsou takovou berličkou. Lidé mají pocit, že něco dělají a nestojí je to tolik námahy, jako třeba HIIT, který ale i když se neodcvičí na 100%, zaručuje mnohem rychlejší pokroky. Ale bolí :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano Klárko ... je to tak. Já vybavení - rotoped - mám doma, podědila jsem ho :D Ale záměrně bych jej nikdy nepořizovala.
   Původně jsem ještě chtěla zmínit (a pak to smazala), že někteří mají pocit, že čím více peněz do těchto strojů vrazí, tím lepší výsledky pro ně. I na to narážím, bohužel :( Ale nechtěla jsem se nikoho dotknout, tak jsem to vypustila. :)

   Smazat
 3. Supr, jezdím na elipticalu, 40min jsem na něm nevydržela nikdy.. :D Tak těch 15 - 20min a jezdím intervalově, tedy nějaký čas do toho šlapu co můžu a pak bez držení jen prošlapávám (což je supr i na balanc a core)... :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výborně :) Ono ty intervaly vážně udělají hodně... a pravda, bez držení je to na core jak dělané :)

   Smazat
 4. Moje mamina (58 let) má pocit, že když bude jezdit denně na rotopedu u televize (nejlíp), tak si pomůže ... je teda fakt, že ona to dělá, aby aspoň něco dělala a nejde jí o nějaké zlepší nebo tak..spíš o ten pohyb (místo normálního pohybu)....a tudíž se jí aspoň trochu zlepší hodnota cukru v krvi...ale pak mi řekne, že když nedá u dřepu paty na zem, že to je genetické a někdo to tak prostě neudělá....lidé si myslí zajímavé věci :o) a když už něco domů pořídí, tak se jim na to chytá stejně nejčastěji prach a navalují se jim na to záhadné kopy oblečení :o))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak abych se maminky zastala, tak jen přidám informací, že takově 40-minutové ježdění na rotopedu u televize na nějakou příjemnou zátěž je dobré na lymfatický systém :) - a to je doporučení doktorky u které se léčím (i když mě to prostě nebaví :D )

   Smazat
  2. Ano, pokud jde "jen" o pohyb, o nějaké spalování kalorií, je to fajn. jako je to pohyb, je to činnost, co si budeme říkat, takže je to v pořádku, třeba když se člověk chce jen udržet v kondici na nějaké úrovni nehrotit to. ALe! jak jsi sama naznačila, pokud by se chtěl člověk zlepšovat, tímto moc daleko nedojde. to ani nejde :)) Proto těm maminkám a slečnám píšu, ať trénink zkrátí o polovinu a dělají ho intervalově. Nejenže je to víc baví, ale jsou po těch 20 minutách víc vyřízené než po tři čtvrtě hodině. A tudy vede cesta a rychlejší změny, pak je to i motivuje, když nemusí na změnu tak dlouho čekat.
   Nicméně, maminku chápu, moje maminka by mi na HIIT asi taky kašlala :D (A to jsem řekla slušně :D)

   Smazat
  3. :o))) Jojo, jí to právě vyhovuje a zřejmě jí to fakt pomáhá...jakože je diabetička 2.typu a cukr jí aspoň tak nevyskočí...i když prostě jen šlape lehce :-)Lepší něco než nic v tomto případě :-)

   Smazat
 5. A co když cvičím dvakrát denně a rotoped zařazuju ráno, většinou 50 minut ve stejném tempu... odpoledne buď běhám (začínám, takže zatím střídám s chůzí) nebo cvičím podle nejrůznějších videí (Jill, XHIT, blogilates). Mam ráno taky raději zkusit kratší intervalový trénink nebo se na to vykašlat úplně? :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Andy, to záleží na tobě...
   Určitě tento článek neříká, že jezdit na rotopedu hodinu je špatně, ty kalorie spálíš, ne že ne, ale pokud někdo chce výsledky ve změně těla, je zbytečné tomu tolik věnovat. Naopak se mi víc líbí to tvé odpolední běhání, že střídáš běh s chůzí! To je intervalový trénink a bude určitě účinný!!!! Za mne si spíše myslím, že by sis intervalový trénink měla udělat i ráno, ale je to jen tip, ne rada, tip, abys ušetřila čas a energii. Střídat ty zátěže na rotopedu. Pokud ti však nejde o nic jiného, než se držet v kondici, kterou již máš, nebo tě baví jen prostě spalovat kalorie a máš už v tom režim, klidně to tak ponech.
   Další věc co mne napadla je to, zda ráno cvičíš na lačno či nikoli. nebráním se cvičení na lačno, ale v tom případě bych i ten rotoped z 50 minut stáhla tak na 20. Pokud bys potřebovala vysvětlit proč, klidně se ptej.

   určitě je každý pohyb navíc pro tělo přínosem. jen je zbytečné tomu věnovat tolik času, když jde využít lépe a efektivněji. Například po rotopedu, kde dlouhou dobu jedeš v mírném tempu nedojde k takovému poškození svalových vláken (což je účel cvičení!!!). Tím pádem nedochází k takovému vylepšení svalstva, tónování,jako u střídání zátěže. Neříkám, že vůbec, ale říkám, že ne tolik! Ty rozdíly jsou tam fakt velké, proto spousta trenérů, ať už u nás nebo v zahraničí, tlačí do popředí a kladou důraz na HIIT - tedy na tréninky s intervalem a střídáním zátěže, protože to prostě je způsob, jak dosáhnout maximálně dobrých výsledků. SPolečně se silovým tréninkem. Málokterý trenér ti řekne, choďte jen běhat, jezděte jen na rotopedu. Naopak ti řekne, dejte si ho po HIIT tréninku třeba na 15 minut jako takové lehčí/mírné kardio. Nebo kldině tu hodinu v jeden samostatný den, ale denně... to vážně postrádá smysl v tom, pokud člověk chce změnu a chce výsledky a nebaví ho na tom sedět takovou dlouhou dobu :) Cože se ani nedivím. Snad jsem pokryla, co mne napadlo k tvému dotazu :)

   Smazat
  2. Nikki, ty jsi skvělá - děkuju za odpověď!

   Cvičení mě baví, ale samozřejmě - dělám to i proto, že chci dosáhnout určitých výsledků co se postavy týče - takže pokud bude HIIT po ránu efektivnější, určitě do toho půjdu! Ušetřený čas bude jako skvělý bonus k tomu!

   Ráno jsem doteď cvičila na lačno a mám trošku obavy, abych HIIT zvládla. Poradíš tedy ještě co se toho jídla týče? Kdyby to nešlo, jestli stačí třeba kousek ovoce a normální snídaně pak po cvičení? Děkuju!

   Smazat
  3. přesně tak, kousek ovoce před výkonem bude stačit, pak bych tu snídani ale nechala zase až tak 30 minut (minimálně) po výkonu. Aby jsi z toho intervalového tréninku vytřískala maximum, ono pak tělo po něm dál spaluje, i když necvičíš ;)

   A jak říkám, vyzkoušej to, určitě to nepoznáš za den nebo dva, ale za dva týdny už by to mělo být rozhodně poznat ;)

   Smazat
  4. To je jasná věc, všechno chce svůj čas :-) Moc děkuju za rady, vážím si jich! Ozvu se, jak mi to jde :-)

   Smazat
 6. Ty růžový bradla jsou božský :) Už dlouho o nich přemýšlím, ale pořád mě odrazuje naše 1+kk. Už tak mám všude věci na cvičení a ještě tohle..:) Ale stejně na ně jednou dojde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky Tery :) je fakt, že jsou neforemný a zabíraj místa dost :( nedaj se nikam schovat :(

   Smazat
 7. Ahoj Nikky,
  mohla bys mi jako začátečníkovi poradit nějaká HIIT cvičení?
  Díky moc
  Madla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Madlusko, určitě koukni na YouTube, tam je tolik tréninků pro začátečníky, že máš z čeho vybírat. Stačí napsat "HIIT FOR BEGINNERS" a vyjede ti toho spousta :) Lépe bych ani neporadila :)
   https://www.youtube.com/results?search_query=hiit+for+beginners

   Smazat
 8. Na druhou stranu běh je prakticky vzato taky rutinní pohyb a pomáhá vždycky :D Máš pravdu v tom že nejlepší je to kombinovat a střídat, to zabere vždycky se správným jídelníčkem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, běh je vlastně "to samé". Já nepsala, že nezabere, ani že nezabere jízda na rotopedu. určitě to spaluje kalorie a furt je to 100x lepší než sedět a nic nedělat. To definitivně. Jen to lze využít líp, za lepší čas... a jak říkáš, střídat to a kombinovat, tudy vede cesta. Každopádně, pokud někoho baví jezdit hodinu na kole, hodinu běhat vytrvalostně... každého věc, naprosto. Akorát jsou tady spíše lidi, které to nebaví a dělají si to zbytečně takto "složité" no :((

   Smazat
 9. Rotoped je super vec!!! V nasej rodine sluzi k docasnemu odkladaniu veci, ako napriklad k ususeniu zmoknutej bundy, alebo ked neostane miesto na klasickom susiaku, tak na nom susim uteraky pripadne postelne pradlo... moja 6 rocna dcera si na rotoped vesia detske kabelky...Takze u nas sa tento pristroj vyuziva denne!!!! :-) .....Teraz vazne, keby som vedela, ako bude zavadzat, nikdy by som to nekupila........ Po case pouzivania je to hrozna nuda!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. u nás na něm taky věčně něco visí :oD a děti si chodí točit pedálama, takže trnu, aby si něco neskříply.. teda manžel si dá občas dvacet minut, aby se trochu zpotil a měl změnu proti zvedání závaží.. ale hlavně je to věšák :o)))

   Smazat
 10. Jaky nejdelsi Interval se doporucuje pri behani? DIKY MOC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Micho, tam záleží na tom, jak dlouho vydržíš na maximum :) 50/10 ... to už jsem hard-core intervaly, když máš jet třeba 10. kolo na max a máš jen 10 vteřin pauzu. Udělej si to podle sebe. můžeš si s intervalem pohrát, klidně 40 vteřin na max, 15 vteřin mírný poklus nebo chůze, je důležité jet na max v tom intervalu pro cvik, ono rychle ubývají síly, tak si s tím pohrej podle vlastního uvážení a zkoušej :)

   Smazat
  2. na běhání to bude chtít do telefonu "tabata timer" ;) na doma to samé, najdeš přes Google :)

   Smazat
 11. Neraz som rozmýšľala nad kúpou podobnej mašinky. Ale ako sa poznám, slúžila by ako vešiak na oblečenie, kabelky a ako preliezka pre netere a synovcov. Takže by to pre mňa boli vyhodené peniaze.
  Ale inak súhlasím s tebou Nikki, je lepšie stroj zapojiť do iného cvičenia s posilňovaním a striedať tempá, záťaže ako monotónne a nudne robiť rovnaký pohyb.

  OdpovědětSmazat
 12. Rotoped je dominantou našeho obývacího pokoje a je o něj celkem boj :), máme ale opravdu kvalitní stroj, za který by se nemuseli stydět ani v posilovně - tzn. jednak měří tepovou frekvenci, druhak má možnost nastavení různých tras (délka, převýšení...)... takové zařízení, když se správně a pravidelně používá má určitě něco do sebe... já rotopedím zejména v zimě, abych udržela šlapací kondici na letní cyklovýlety.... je ale taky super na desetiminutové rozehřátí před jiným tréninkem.... kdybych měla dost místa a to bohužel nemám, investovala bych i do elipticalu nebo běžícího pásu.... no a samozřejmě mám doma od podložky přes všechny možné váhy činek, nastavitelného kettlebellu ala Jill, závěsného systému, posilovacích gum, rotany, stepperu, hulahoop obruče....až k různým cvičebním DVD :).... a na podložku jsem si nalepila barevnými lepicími páskami žebřík na Asylum :) ...... cvičím denně, nemám čas chodit do posilovny a domácí cvičení je pro mne samozřejmostí přes 20 let! :)

  OdpovědětSmazat
 13. Kristi, a proč myslíš, že všechny ty fitnessky a fitnessáci jezdí ranní hodinové kardio, místo toho aby si dali 15-ti minutový HIIT, který by udělal stejně nebo dokonce i víc práce...?
  Děkuji :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byla bych opatrná se slovem "všichni". Dále bych byla opatrná srovnávat maminku s dětmi nebo normální holku/ženu studující/pracující k fitnesskám a fitnessákům, protože jejich životy a režim a cíle a možnost stravovat a rvát do sebe doplňky stravy jsou naprosto rozdílné (a ne že ne ;)).
   A třetí věc, nikde nikomu jsem neřekla "nedělejte to", jen říkám, že je možné tyhle stroje využít daleko efektivněji za kratší dobu a lépe. Fitnessky a fitnessáci také nejezdí jen na kole... nemám pravdu? Ale kombinují tréninky s posilkou a právě HIIT tréninky. Pozor na to, co se ve článku píše a nepíše. Pevnou postavu na hodinovém kardiu nezískáš. štíhlejší jo, nikde jsem nenapsala že ne. I když i to je otázka do ringu, protože jak je možné, že po HIIT mají maminky lepší výsledky než po hodinovém rotopedu, na kterém se dřely? Tuhle informaci jsem si nevycucala z prstu :))) Mrkni na ostatní trenéry po světě a jejich rady. NIKDO z nich neřekne, dělejte každé ráno hodinu kardio. NIKDO. Protože to se neslučuje s cílem, jaký každý člověk, co chce být fit a zpevnit tělo, má. Neříkám, že jen HIIT tréninky k tomu člověka dostanou, ale pokud jim věřím a vidím, jak mně jako matce šetří čas a vykonají daleko více než to hodinové kardio, tak tu myšlenku budu cpát i ostatním :)
   kardio je skvělé na výdrž a spalování kalorií. Ale křivky, o kterých běžná ženská sní, s ním nezískáš. tělo se musí zpevnit. A v tom a nejen v tom je nejlepší silový trénink a HIIT. Dokonce znám trenéry, kteří ti řeknou, že nic jiného nepotřebuješ. Kdybych byla trenér, radím to taky. Kdybych trénovala fitnessku, švihal bych ho na kolo a je´d. protože ten má úplně jiné cíle a vizi.

   :)) Není zač.

   Smazat
  2. Ale děkuji za otázku. nebo za námět zase k odpovědi z té druhé strany. I to je potřeba :)

   Smazat
  3. Nemělo to být žádné rýpání, jen mě to jako obyčejného člověka zajímalo a nemohla jsem si vysvětlit, proč tolik dřou, když je i jiná a mnohdy lepší cesta...
   Omlouvám se, jen mě to zajímalo.

   Smazat
  4. jej, to není potřeba se omlouvat :) Jak jsem psala, je dobře, že ses ptala, aby se to vysvětlilo i v porovnání s fitness soutěžícími... ti mají skutečně jiný režim než 99% populace :) Spíše jsem měla takový dojem, že třeba byl článek mylně pochopen, jakože je to úplně na nic... víš jak :) žádný pohyb není na nic. to nikdy. Vždycky je lepší dělat cokoli. Ale pokud jsi právě ten "obyčejný" člověk, kterého tohle kardio zmáhá a myslíš si, že to dělat musíš hodinu denně, pak ne, nemusíš. Je možnost, jak veškeré tyhle stroje využít jinak a efektivněji, jak cvičebně, tak časově... vždyť já sama to mám doma :D Sice není můj, podědila jsem ho, ale využívám ten rotoped právě na HIIT a je to fajn ;) Prima den :)

   Smazat
  5. Mimochodem, oni takto dřou jen před soutěžemi. To jedou opravdu přísně i s dietami. Přes rok by se na to vy.... víš co :D

   Smazat
 14. A to jsem si myslela, jak je jízda na rotopedu skvělá věc :(

  OdpovědětSmazat
 15. Mám ještě jednu otázku, HIIT asi není vhodný pro nás, co máme problémy s vysokým tlakem a jsme naprosto netrénovaní, že? Mám 117 kilo, těžkou obezitu, vysoký tlak i cholesterol a cvičit začínám raději pomalu a nerada bych si nějak ublížila... Už při chůzi 5km/h mívám tep kolem 150. Takže pro mě HIIT zatím asi ne, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. aHojky, on existuje i HIIT pro začátečníky, kde ty výkvy tepu nejsou tak drastické, to přijde skutečně až v momentě, kdy budeš trénovaná a najdeš si tréninky, které ti neublíží. Já osobně jsem zdravá, ale do těch náročných se po dlouhé pauze také nehrnu, raději pomalinku a jistě s těmi, které slibují menší zátěž. Určitě mrkni třeba na Zuzku Light, na YT kanále dělá HIIT pro začínající pod názvem Bunny Slope Workouts. Hodně štěstí :)

   Smazat
 16. pamatuji, že když jsem chtěla konečně začít cvičit, koupila jsem si stepper. neskutečně nudný stroj. asi po roce jsem ho vyhodila a za sest tisic si koupila eliptical. na tom mě to ze začátku strašně bavilo. jezdila jsem vždy hodinu denně a jeden čas jsem i zhubla. ale vydrželo mi to vždy ma pár týdnů a vždy jsem se musela nutit. pak se na něj jen prášilo a nakonec jsem ho prodala. teď cvičím čtyři měsíce jen doma s jillian michaels a výsledky jsou úžasné, šest kilo dole a nic mě to nestojí :-)

  OdpovědětSmazat
 17. Tak já mám trochu jiný problém s
  HIIT. Vím, že to na mem funguje, ale po porodu (8mesicu) mám stále trochu problémy s pánevnim dnem. Všechny hiit co jsme našla jsou bohužel s poskakováním. Neměla by jsi nějaký nápad, jak docílit podobného cvičení, ale bez toho skákání? Moc děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ivanko, cvičení se nevzdávej, jen nahrazuj cviky, které ti vadí a dej si jiné, svoje, u kterých nehrozí žádná "nehoda". Mimoto posiluj pánevní dno. Já to dělala hodně dlouho po porodu, jeden jednoduchý cvik. Kdykoli si vzpomeneš, jakoby zatni pánev, jako bys chtěla zadržet moč. Vydrž tak 5-10 vteřin, Opakuj kdykoli si vzpomeneš. Časem se to fakt zlepší :) Vím, jak je to nepříjemné. Strašně mne to omezovalo a rozčilovalo, ale tenhle jediný cvik pomohl. Plus ještě most :) http://assets1.tribesports.com/system/challenges/images/000/043/515/original/20130519115851-the-bridge-exercise-3-sets-of-15.jpeg u toho se tam to pánevní svasltvo také "zatíná" a pomáhá. :)

   Smazat