Z deníku: být fit a cítit se fajn #5

By neděle, května 24, 2015

Zdravím vás po týdnu :-) Byla to dlouhá odmlka, ale mělo to své opodstatnění. Přijel mi po šesti týdnech přítel z práce a veškerý můj volný čas tudíž patří jemu. Společně si čteme, vyrážíme na výlety, na procházky a děláme všechno, co nemůžeme, když jsme od sebe. 

Včera jsme oslavili moje 35. narozeniny (i když je mám až v červnu), a už jsem se "bála", že mi nezbude ani pár minutek na to, abych vám připravila tento týdenní projekt, do kterého jsem se pustila. Myslela jsem si, že u něj zůstanu jen chvilinku a pak jej čas od času obnovím, ale podle vašich zpráv a korespondence vidím, že vás to baví a že vás to popohání. Ostatně mě to baví taky :-)

Pro tento týden jsem si pro vás nepřipravila prakticky žádné fotky, ani jídel :-D Podařila se mi cvaknout jen jedna z mých snídaní. Je to proto, že většinu času jsme nejedli doma nebo prostě nebyla nálada fotit. Každopádně se mrkněte na pár receptů, které jsem dělala a které jsou na blogu a které by se vám mohly líbit a zamlouvat:)


TRÉNINKOVÝ PLÁN
Přestože jsem nefotila, tak jsem ale nevzdala cvičení a jela jsem poctivě. Proto přikládám tréninkový plán. Ve středu se možná prvně seznámíte s Chrisem Tye Walkerem. Prosím, nelekněte se jeho outfitu, tak jako já :-D Jeho trénink zaměřený čistě na nohy a zadeček je tak "sladký", že vám dojde síla jeho legínky jakkoli komentovat. Opravdu skvělá 12-minutovka. Vyzkoušejte si.
Také jsem si vyzkoušela zpětně trénink od Zuzky Light, který mne odrovnal, ale zároveň potěšil. Respektive mne potěšil výsledek. Myslela jsem, že se s ním budu trápit přes 20 minut, ale můj čas 15:48 mi udělal radost. Sice si výsledky nikam nepíšu, ale pro některé z vás jako inspirace je tu :-)
A poslední věc! Tréninky v tomto týdnu neobsahují žádné pauzy. To neznamená, že si je nesmíte udělat. Pamatujte na to, že není důležité být perfektní a lámat brutálně rekordy. Jde o to, abyste si zacvičili, něco udělali pro tělo. Pokud to má znamenat, že během tréninku desetkrát zastavíte, abyste nabrali dech, ať to tak je. Já to také přes koleno nelámala. Když jsem potřebovala, dala jsem si na pár vteřin pauzu. U Zwow 51 jakbysmet :-)

Pondělí - lehké kardio (zvolte plavání, svižnou procházku, jízdu na kole...) - 60 minut
Úterý - BODYROCK: Killer Fat Burn Workout 5 (3 kola)
Středa - BODYROCK: Chris Tye Walker - Week 2
Čtvrtek - odpočinek 
Pátek - ZUZKA LIGHT - Zwow 51
Sobota - odpočinek 
Neděle - MILLIONAIRE BOY - 20 Min. Interval Cardio Sweat Workout

***

Můj tip: 
Víc než kdy jindy se mne dotazujete na můj názor ohledně cvičení dvou HIIT tréninků po sobě. Ráda bych řekla, že tuto myšlenku podporuji, ale nemůžu. Mám k tomu hned tři důvody.
 1. Jelikož se svalstvo při HIIT rychle unaví, není možné, abyste ve druhém tréninku podali maximální výsledky. Raději doporučuji odcvičit 20 minut lehkého kardia, pokud se chcete něčím dorazit.
 2. Spálíte velké množství kalorií. Já vím, že hlavní náplní cvičení je přeci kalorie spalovat, ale jelikož při HIIT trénincích spalujete hlavně glykogen, velmi rychle o své energetické zásoby přijdete. To vede ke spalování vlastní svalové hmoty, což je spíše kontraproduktivní, než jakkoli výhodné.
 3. Spálíte velké množství kalorií (podruhé). Je vědecky dokázané, že jakmile tělo během krátké doby přijde o velké množství kalorií, má tendenci je vyžadovat zpátky a často ve větší míře, než samo spálilo. Pro tělo je stresová záležitost spalovat ohromné množství v krátké době a proto se takto chová. U tréninků, kde k nadměrnému spalování nedochází, tělo nemá nutkání dohánět kalorie skrz jídlo.
Pokud chcete a máte potřebu dát si dva tréninky HIIT v jeden den, vždy dopřejte tělu několikahodinový odstup. Každopádně bych toto nepraktikovala velmi často. Poslouchejte vaše tělo, vnímejte, jak se cítíte, zda nejste příliš unaveni, zda podáváte výsledky, nebo zda cvičení není pro vás spíše trápení v takovém zápřahu.

Můj tip II.  
Rýžové chlebíčky z jídelníčku vyřaďte. Častokrát se setkávám i po těch letech s lidmi, kteří v dobré víře začnou pojídat rýžové chlebíčky, protože věří, že po nich zhubnou. Tyto "zdravá" lákadla ale nejsou takovým skvostem, jakým se zdají. Rýže sama o sobě má vysoký glykemický index, pufovaná rýže, která se "vyrábí" za účelem těchto chlebíčků, ho má ještě vyšší. V praxi to znamená, že po konzumaci dojde k výraznému navýšení cukru v krvi, na to reaguje inzulin, který ve snaze udržet hladinu cukru v krvi v optimálu, vyplaví cukr z krve pryč a následuje rychlý návrat pocitu hladu a neuspokojení. Rýžové chlebíčky nemají téměř žádnou sytící schopnost. V kombinaci s různými polevami jde vyloženě o sladkost, která má ještě vyšší glykemický index než klasická čokoláda. Pokud si dáváte takové chlebíčky jednou za čas jako pamlsek, je to v pořádku, ale pokud je snídáte, svačíte a večeříte s úmyslem, že jsou lehké a dietní, je nutné si uvědomit, že mají také dost kalorií díky vysokému procentu obsahu sacharidů.
Asi před rokem jsem na jednom zahraničním webu četla článek, který se věnoval deseti potravinám nebo výrobkům, které by výživoví poradci nikdy nedoporučili. Mezi nimi byly jak rýžové, tak i kukuřičné chleby. 
S rýžovými chlebíčky se musí umět zacházet. Mohou být skvělým pomocníkem na doplnění energie, jako svačinka před tréninkem nebo jako svačina společně s bílkovinnou. Ale jako stálý společník v jídelníčku nikoli.

Řecký jogurt s rozmixovanými lesními plody, chia semínka, slunečnice a arašídové máslo. 

To je pro tento týden alles. :-)
Děkuji všem za milé komentáře, zprávy a emaily, které mi přichází, fakt si jich moc vážím a dělají mi radost a ti, kteří čekají na odpověď, prosím, vydržte ještě. Odepisuji všem! Ale jak jsem již psala, hodně času teď trávím s přítelem a na internet de facto nechodím. A je to bezva :-D

Krásný zbytek neděle a přeji hodně štěstí v čemkoli následující týden.

K. ♥

Mohlo by se vám líbit

8 Comments

 1. Opět skvělý článek! Už se těším na další :-D

  OdpovědětSmazat
 2. Já se stále odhodlávám k BodyRocku, ale zatím moc odvahy nemám... pokaždý když to vidím, tak si řeknu "radši zase Jillian" ... ale myslím, že brzy to risknu :D
  Nedávno jsem si taky na snídani rozmixovala jogurt s lesním ovocem, přidala semínka a máslíčko a byla to teda bomba! :) Chuťové pohárky zpívaly :D

  OdpovědětSmazat
 3. Jak se ti líbil workout od Millionaire Hoye? Já s ním cvičím už přes rok a jsem nadšená :) Jinak ty kalhoty ve videu Chrise na Bodyrocku jsou vtipné, taky jsem dost koukala, ale jeho série byla fajn, příjemná změna :)

  OdpovědětSmazat
 4. Ahoj Nikky,
  tak napíši taky takovou malou rekapitulaci uplynulého týdne. Jsem ráda, že jsi plna entuziasmu a přeji ti, aby jste si s přítelem tak drahocenné chvilky opravdu užili naplno a načerpala tak další energii.

  Ohledně naší pitné výzvy mohu s klidným svědomím napsat, že jsem ji zvládla, kupodivu bez nějakých velkých potíží. Takže mám radost, nebudu to držet striktně a občas si na chuť zase něco dám, ale budu se snažit mít vodu jako hlavní zdroj tekutin, protože se musím přiznat, že po tom týdnu "abstinence" vidím, že jsem ji opravdu moc nevypila.. Ohledně změn, přibrala jsem 0,10 :-D a mám +1cm na prsou, - 1cm na bokách, - 1cm na stehnách, jinak všechno stejné. Ale mnohem líp se mi usínalo a cítím se míň nafouknutá. Chtěla jsem si do toho tvého volnějšího týdne zakomponovat původně něco navíc, ale nakonec jsem ohledně hiit odcvičila totéž. Úterní, středeční a páteční tréninky byly pro mě jednoduše řečeno příjemné. Tak nevím, jestli byly jednodušší než ty z předešlého týdne nebo jestli jsem se trošku dostala do formy :-D :-D Čtvrtek a sobota byla odpočinková nakonec a dneska jsem 4 hodiny sekala trávu, že nemůžu ani chodit už, takže přidávat z těch prvních 2 týdnů budu někdy v budoucnu a nebo to nakonec udělám tak, že to budou prostě mé dva poslední týdny a bude :o)

  V pátek jsem měla hroznou krizi, prostě chuť na cukr, takže abych neporušila to pití, tak jsem si dala čokoládu, hned mi bylo líp.. ani mě to nijak neštvalo, že jsem ji "sežrala", protože to prostě bylo vědomě a řekla jsem si, že prostě nějaká změna neznamená, že si nikdy nic nedám. No a jeden den jsem si vyzkoušela spočítat, kolik jím Kj za den a bylo to skoro jen polovina toho, co bych měla. Což jsem dost čekala, protože mi bylo jasné, že prostě když vypiju minerálku ochucenou za den + ještě nějaké jiné pití, tak mi to ty Kj přidá....

  Takže moje vlastní výzva na další týden je, že budu jíst podle budíku cca 5x denně a přibližně počítat Kj, a pokusím se toho co nejvíc sníst dopoledne - tedy aspoň takový je můj plán. :-D /Uvidíme, jestli je to i proveditelné, ale tak týden by se to snad dalo zvládnout/ Samozřejmě, nejradši bych si hned dala předsevzetí - i co kdy jíst, ale to zatím dělat nebudu :-D Jako ovoce dopoledne, zelenina odpoledne... Ani snižovat porce asi zatím tedy nebudu. Spíš prostě přidám co nejvíc dopoledne a případně vyzkouším menší porce odpoledne. Zase to nechci překombinovat, aby to bylo proveditelné. :-D :-D Víš, jak...prostě nápadů hodně, ale když na to přijde, tak i něco na pohled primitivního je neuvěřitelně složitý. Ale předpokládám, že bych automaticky měla mít menší hlad. Tak nevím, zda se snažit korigovat i tu velikost, aby toho zase nakonec nebylo moc. Ale spíš mi jde zatím o tu pravidelnost, snad bych tím mohla nastartovat metabolismus. :o)

  Ohledně tvých tipů, chci se zeptat na jednu věc, na nějaký další týden bych si k tvému cvičebnímu plánu chtěla přidat ještě hodinové cardio - banish fat boost metabolism, případně jestli objevím i něco podobného. Tak jestli ti přijde vhodnější cardio dopoledne a hiit k večeru nebo obráceně?

  Pěkně si to s přítelem užijte
  a budu se těšit na další články

  OdpovědětSmazat
 5. Hned jsem si musela rozkliknout video BodyRock, abych se podívala na Chrisův outfit :D Trénink jsem zběžně proklikala a rozhodně si ho ukládám - na leg day je jak stvořený :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. taky tak! vyzerá to ako pekná makačka!

   Smazat
  2. ..taky jsem musela zkouknout toho Crise, respektive ty elesťáky :) ... proboha!!! :) ..ale ten workout vypadá dobře :)

   Smazat
 6. Ahoj Nikky,

  ja som taka stastna, ze zase pises, lebo si pre mna neuveritelnou inspiraciou a pohanas ma vpred! :) ty si asi jedina blogerka, ktora keby svoj blog spoplatni, tak by som ti za neho platila, len aby som ho mohla citat :D
  ale k teme, potrebujem radu alebo nazor alebo nieco.. lebo ja mam taky problem, ze ked cvicim HIIT je jedno ci JM alebo ZL alebo kohokolvek, ale ja sa pritom az tak moc neunavim, ako som unavena, ale niekdy nie tak ako pises ty alebo ostatní, ze sa trasu nohy alebo take nieco, ako ja som unavena ale nie az tak ako by som po HIIT treningu mala byt..a nie je to preto, ze mam super kondicku, lebo nemam, cvicim malo a vlastne len zacinam (uz zasa), ja si skor myslim, ze ja sa do toho neviem vlozit asi cela, ja ked proste uz nevladzem, tak si dam oddych a tym padom sa nikdy neunavim na smrt :D nemas nejaky tip ako dokazat neprestat aj ked uz nevladzem? lebo by som chcela zazit ten pocit, ze sa mi trasu nohy, ze mam pocit,ze skolabujem a uz by som dalsiu sekundu nevydrzala..ja viem tip je asi proste neprestat, ale tak ja som proste asi tak velmi pohodlna, ze nevladzem = oddych alebo spomalenie tempa..neviem sa vyburcovať na maximum..
  a inak este jedna otazka, na instagram budes dalej potom pridavat fotky, ze?:)

  OdpovědětSmazat