15 června 2015

Díky za vzpomínky (Cecelia Ahern)


Díky za vzpomínky je kniha. Kniha s velkým K. Jsem si docela jistá, že ačkoli jste od Cecelie Ahern nečetli jedinou knihu, její jméno znáte nebo je vám minimálně povědomé. Cecelia je autorkou už spousty knih a valná většina z nich vyšla i u nás. Neméně známá je například Kde končí duha, která vyšla také jako S láskou Rosie podle stejnojmenného filmu. Moje první zkušenost s touto autorkou byla u ale jiné knihy, velmi nenápadné a přitom tak skvělé. 


Díky za vzpomínky je příběh o třicátnici Joyce, která díky okolnostem skončí v nemocnici a záchranou jí je transfúze krve. Jak už to tak bývá v knihách, nepůjde jen o příběh Joyce, ale také onoho dárce, kterým není nikdo jiný než Justin. Rozvedený otec, který má strach jen z jediné věci, z injekčních jehel. Proč se rozhodne darovat krev? A co to bude mít za následky? ☺


Tuto knížku s nenápadnou obálkou lze koupit jak v pevné vazbě, tak i jako paperback. Jelikož jsou paperbacky mojí srdcovou záležitostí, v momentě, kdy jsem tuhle knihu uviděla za 99 Kč v opavském knihkupectví, musela jsem si ji koupit. Když srovnám kvalitu této knihy a to, co si z ní člověk odnese, připadá mi cena vlastně směšná. Kolikrát si člověk koupí knihu, která je tři až čtyřikrát dražší a neodnese si z ní takový zážitek, jako se stalo právě u titulu Díky za vzpomínky. 


Knížka má asi 350 stran a četla se doslova sama. Autorka vytvořila úplně nádherné vztahy mezi jednotlivými osobami. Jak mezi hlavní hrdinkou Joyce a jejím otcem, tak mezi jejími kamarádkami, dárcem Justinem a jeho bratrem a dalšími. Navíc celou knihu okořenila naprosto skvělou dávkou humoru, takže jsem se vážně dost často smála různým situacím, dialogům a vůbec... dokázala bych si tuto knihu představit jako film. Bylo to tak dobré! 


A přitom nešlo o červenou knihovnu, o plytkou zápletku a nepůsobivý zážitek. Tuhle knihu bych s sebou táhla na opuštěný ostrov, když by mi někdo dal na výběr. Jestli se rádi smějete, máte rádi lásku, u které se city projevují a prohlubují jen pozvolna, pokud chcete mít na chvíli pár pošahaných knižních kamarádek a být divákem nádherného vztahu mezi otcem a dcerou a pomalu v sobě nacházet zalíbení v bezvadném chlapovi, který se bojí injekčních jehel, pak se do téhle knížky určitě pusťte. A nezapomeňte na kapesník, na konci jej budete potřebovat :-)

K.