17 července 2016

Bulletproof Hot Chocolate Coffee


"Neprůstřelná" káva je již ve světě známá. Pije se buďto místo snídaně nebo jako skvělý nakopávač místo sladkého nápoje. O tomto druhu nápoje bylo napsáno už mnoho řádků a u mnoha lidí se těší obrovské oblibě. Existuje spousta verzí tohoto nápoje, já jsem si oblíbila právě tu, kterou vám dnes chci ukázat. Ale ještě předtím bych ráda trošku rozšířila ony výhody toho, proč je tento nápoj tak strašně populární.

Snídaně je důležitá. To vám poví každý výživový poradce, každý člověk, zabývající se zdravým životním stylem. U čeho se ale názory rozcházejí je to, jak by měla taková snídaně vypadat. Někteří tvrdí, že hned v počátku dne je dobré dát si snídani sacharidovou, jelikož nakopne metabolismus a hned po ránu máte spoustu energie. S tím musím souhlasit. Jenže existují také ti, kterým sacharidy ráno vůbec nevyhovují, cítí se sice na chvíli "nabušení", ale po pár hodinách přichází úbytek energie, který dotyčný pocítí, následně je nucen opět sáhnout po sacharidech a takto se to s ním táhne až do večerních hodin. Někteří prostě raději preferují snídaně slané, plné bílkovin a zdravých tuků bez zastoupení sacharidů. Takže se tak v současnosti na mnoha stránkách můžeme dočíst, proč si někteří myslí a šíří myšlenku, že ráno by člověk měl mít na talíři právě hlavně bílkoviny a tuky. A že je lepší si dát sacharidy až k večeru, dokonce před spánkem, jelikož během spánku se během těch mnoha hodin značná část sacharidů spálí... zajímavá myšlenka, i když jsem stále nenašla odpověď na to, jak moc to ovlivňuje uvolnění růstového hormonu, který je přímo zodpovědný za spalování tuků právě v noci, když odpočíváme.

Podtrženo sečteno, asi každý z nás bude volit tu cestu, u které se bude cítit příjemně a která mu bude vyhovovat. Jelikož jsem ale otevřená naprosto všemu a ráda na sobě zkouším nové věci, dopad různých metod na tělo, pak mi nemohlo ujít ani pití nápoje, který se skládá ze samých tuků.

O bulletproof coffee vím už řadu měsíců, no, dnes už jsou to možná i léta, ale až teď, v momentě, kdy jsem se konečně sžila s nízko-sacharidovým stravováním, jsem se plně otevřela i náhradě snídaně ve prospěch této kávy. Fakticky to bude fungovat? Na jak dlouho budu sytá? Nebude mi špatně? Nebudu unavená? Bez energie?

Moje motto dost často zní: "Když to nevyzkoušíš, nic nezjistíš." A tak jsem šla na to. Vyhledala jsem si informace, proč by měl být tento nápoj prospěšný a když jsem zjistila, že mne to nemá zabít, ale naopak mi to má po ránu

 • dodat spoustu energie,
• stimulovat nervový systém,
• probudit mozek,
• rozproudit trávící systém dřív, než se oficiálně ten den potká s jídlem,
• zmírnit onen drastický atak kofeinu v krevním řečišti,
• plně zasytit na dlouhou dobu,

pak jsem se docela dost nadšeně rozhodla to na sobě otestovat a zjistit, jak moc to na mne bude či nebude fungovat. Přeci jen všichni nejsme stejně naladěni a někomu tuk po ránu opravdu nemusí dělat dobře. To však nebyl můj případ, protože jsem sama pocítila, že ve všech bodech výše zmíněných to byla trefa do černého.

A dost právem je tento nápoj nazýván nápojem Bohů. Proč? O tom už tady psát nebudeme, protože se hned vrhneme na to, jak takové kafe poskládat, co je základem a čím si můžete svoji ranní kávu vylepšit, aniž byste udělali něco proti správné životosprávě.

Můj postup:

Do hrníčku dejte 1 lžičku  kafe (používám rozpustné, lze použít jakékoli)
Přidejte 1 velkou lžičku kakaa, 1/2 lžičky skořice a zhruba 20 g extra panenského kokosového oleje.
Zalijte vroucí vodou a chvíli šlehejte.

Můžete přidat máslo ve stejném množství jako olej.
Pokud jste vegan, je v pořádku vynechat máslo.
Můžete však klasické máslo nahradit máslem kokosovým. To bude mňamka :)
Část vody můžete nahradit mandlovým či kokosovým mlékem.
Sladit byste neměli, ale setkala jsem se u mnoha low-carb vyznavačů, že používají stévii.
Mně chutná takto bez kapky sladidla navíc. (Bod k dobru ☺)

Co vy a bulletproof coffee po ránu? Praktikujete?
Pokud ne, vyzkoušejte a napište, co vy na to.
Já jsem zatím po těch pár dnech (ránech) nadšená ☺