Pro začátečníky: jak se správně vážit


Abych byla upřímná, nejraději bych vám řekla, zapomeňte na vážení. Vezměte do ruky krejčovský metr a změřte se. A pak hned vezměte do rukou foťák a vyfoťte se, protože dle mého názoru je nejdůležitější, co vidíte v zrcadle. Tak, jak uvidíte vy sami sebe, tak vás uvidí i druzí. Nechodíme na čele s číslem naší váhy. A je to jen dobře. Váha jako taková o nás neříká vůbec nic

Znám spoustu, spoustu příběhů, které jsou psány snad jak přes kopírák. Nehubnete. Po měsíci, po dvou, se ručička váhy nepohnula, čísla jsou pořád stejná. A přitom cm z vašeho obvodu mizí, někdy docela markantně, ale ty zatracené kilogramy ne a ne dolů. A vy nevíte, "co děláte špatně". Tak si to znovu shrneme - váš objem se menší a vy máte silný pocit, že děláte něco špatně? 

Občas si říkám, co my ženské to máme za povahu. Jde nám skutečně o to, abychom byly štíhlejší, menší v objemu nebo aby nám ego pohladilo číslo na váze? Chápu, nejlépe obojí :) Ale dost často to tak právě není. Pamatuji si na jedno své období, kdy jsem byla váhově beze změn přes půl roku a přesto se tělo měnilo a na pohled hublo. Jak je možné, že váha tu změnu nezaznamenala?

Dáme si příklad. Za určitou dobu spálíte 2 kg tuků. Za stejnou dobu ale získáte o 2 kg svalů navíc. Je pak logické, že váha tu změnu zaznamenat nedokáže. Ale krejčovský metr ano. Ten vám dá okamžitě jasnou informaci o tom, zda jste skutečně o několik cm v pase či stehnech štíhlejší. Je to proto, že sval je prostorově menší než tuk o stejné váze.

Ale dost možná tohle všechno víte, ale zdá se, že stoupnutí na váhu je pro mnohé z vás alfou a omegou. U některých žen hraje důležitou roli i několik deka. Jsou závislé na těch číslech, která jsou ve finále nepodstatná, protože jsou nevěrohodná a přestože skoro všechny víme, že se váze nedá přikládat důležitý význam, přesně to děláme. A úplně nejtragičtější je "odvaha" vážit se během menstruačního cyklu, kdy váha stoupá samovolně až o 2 kilogramy v důsledku zadržování vody (ne tuku!) a pro masakrální většinu žen, které nemají tu informaci o tom, jak se v tomto období tělo chová, je tohle naprosto tragické období a uchylují se ke špatným stravovacím návykům, protože to vzdají.

Pokud jste i vy mezi těmi, které váhu k uspokojení svého hubnutí potřebují, mám pro vás pár rad. I když bych byla nejraději, aby vám stoupání na váhu někdo zakázal :)


 1. Vážit se třikrát denně je nesmysl. Během dne váha logicky stoupá v důsledku pozření tekutin a jídla. Važte se pouze jednou týdně
 2. Mějte vlastní váhu doma a pouze na té se važte.
 3. Váha by při vážení neměla stát na koberci. Váha na měkkém povrchu váží méně a tudíž je výsledek "ošizený". Váha by měla stát na pevném povrchu.
 4. Když na váhu stoupnete, neměla by se "kymácet", ale opravdu pevně stát ve všech čtyřech rozích.
 5. Vyhlídněte si jedno jediné místo, kam váhu budete pokládat, když se budete vážit.
 6. Važte se ráno - opět opakuji jednou týdně, na lačno, hned po návštěvě toalety. Mějte na sobě minimum oblečení (nejlépe žádné ☺). 
 7. Na váze stůjte rovně, nešijte sebou, obě chodidla na povrchu váhy. (Různé naklánění, předklánění, postoj na špičkách či patách může váhu zkreslit, proč byste si takové věci dělali?)
 8. Nevažte se nikde jinde kromě té váhy, kterou máte doma. Každá váha váží trošku jinak. Spolehnout se tak můžete opravdu jen na tu vlastní :)
 9. Ženy by se neměly stresovat menším váhovým nárůstem před, během a krátce po menstruačním cyklu, jelikož tělo zadržuje mnohem více vody než obvykle. I voda něco váží.
 10. Nezapomeňte, že daleko důležitější než váha, je krejčovský metr. Celé týdny můžete vážit stejně, ale pokud vám kalhoty lépe padnou, jdete správným směrem ☺

Hodně štěstí všem.

Kristina

(aktualizováno z 3. června 2012)
photo: pixabay.com

2 komentáře:

 1. Díky za rady, fajn nápad na článek. :)
  Musím se přiznat, že i přes to, že tohle všechno vím s tím vážením taky bojuju, abych se nevážila každý den :/

  OdpovědětSmazat
 2. Skvělý článek. Tohle by si měl každý zapamatovat. Já se momentálně snažím po létě dostat zpátky do formy a rozbila se mi váha, takže mi ani nezbývá nic jiného než se spolehnout na pocit a odraz v zrcadle.
  Ale bohužel pravda je, že to číslo na váze je pro většinu žen velmi důležité.

  www.42stupnu.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat

Instagram