Pro začátečníky: Jíst 3x nebo 6x denně?


Jíst tři větší jídla denně nebo pět/šest menších? Tohle je jedna z nejčastějších otázek všech, kteří začínají. Já sama si přečetla nejeden mýtus, který kolem stravování koluje a když jste na samém startu, nemáte jak rozpoznat, které informace jsou pravdivé a které si doslova někdo vycucal z prstu. Takže jak to je? Co je pro tělo při hubnutí nejlepší?

PRAVDA O ČASTÝCH, ALE MENŠÍCH PORCÍCH

Určitě jste už také četli, že časté a menší porce jsou tím, co rozpohybuje metabolismus a tudíž se do (nejen) redukčního režimu nejvíce hodí. Musím vás zklamat, ale není to pravda. Časté porce ještě nikomu metabolismus neurychlily. Jak bychom si jinak vysvětlili, že mezi námi existují tací, kteří se stravují dvakrát či třikrát za den a metabolismus jim funguje na výbornou?

Odpověď je jednoznačná. NIKOLI POČET PORCÍ, ALE POČET CELKOVÝCH KALORIÍ ZA CELÝ DEN je to, co určuje, jak se nám bude dařit hubnout a jak se právě celkovým kaloriím bude metabolismus přizpůsobovat. (Nesmím opomenout také kvalitu kalorií.)
Použiji příklad na sobě samé. Na počátku hubnutí jsem byla spokojená se svým stravovacím režimem, jedla jsem 4x za den a měla výsledky. Pak přišel někdo, kdo mi řekl, že to dělám špatně. Já si obrazně řečeno podrbala čelo a hloupě (protože jsem byla začátečník) uvěřila, že asi jo a začala jíst 6x denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, druhá večeře). Veškerý proces a pokrok v hubnutí se zastavil a já netušila proč. Vždyť dělám pořád to samé. Cvičím, jím zdravě. Nebo ne? Pravda byla taková, že pro tělo se toho změnilo dost. Díky častým, ale malým porcím (klaďme důraz na slovo "malým") jsem ustavičně pociťovala náznaky hladu, jako bych nebyla pořádně nasycená a tělo ošidila. Neustále jsem myslela na jídlo a sledovala ručičku hodinek, kdy se o pracovní přestávce budu moci zase najíst. Pro někoho je nonstop myšlenka na jídlo možná fajn, ale já se cítila opačně. Byla jsem nervózní, imrvére rozrušená, nesoustředěná...

Co se s tělem v takovém případě děje? Díky hormonům v těle to velmi laicky řečeno funguje asi tak, že pokud si dáte něco menšího, žaludek nemůže vyslat mozku impuls plného nasycení a naopak ve vás zakotví "pocit", že byste si ještě něco dali. Jednou dvakrát to přejdete bez potíží, pokud ale tento stav trvá od rána do večera po dobu několika dnů až týdnů, může to mít vliv na vaši psychiku a jak už víme, pokud není tělo v psychické pohodě, jen těžko jej donutíme fyzicky fungovat. Naštěstí mi tohle došlo vcelku brzy a vrátila jsem se ke svým méně častým, ale za to bohatším porcím. Výsledky jsem na sobě opět začala pozorovat a vrátila tělo do rovnováhy. Aneb poučení pro příště: "Neopravuj, co funguje."

Pokud ani vám menší a časté porce nebudou dělat dobře a budete také pociťovat stavy výše popsané, nacpěte své kalorie do méně častých porcí s tím, že toho budete mít na talíři víc naráz. Jednoduchá finta, která prostě může fungovat i u vás a funguje také u mnoha jiných lidí.

Nicméně, úplně zatracovat časté a menší porce by nebylo správné, jelikož si zase myslím, že pro někoho, kdo je naprosto bez návyků, je taktika "menší porce víckrát za den" cestou ven z problémů. Může fungovat tak u těch z vás, kteří se potýkáte se špatnou životosprávou a přístupem k jídlu a tím bojkotujete hubnutí. Jde především o ty, kteří jí přes den velmi málo a neuspokojují tak potřeby bazálního metabolismu a jak už víme, funkční metabolismus je naprostou prioritou, pokud chceme zhubnout. Časté porce tak pomohou člověku "vybudovat si návyk" a přijmout tak přes den více kalorií k uspokojení metabolických potřeb.


PRAVDA O MÉNĚ ČASTÝCH VĚTŠÍCH PORCÍCH

Jak už bylo výše nastíněno, větší porce, ale méně často, mohou mít kladný efekt na vaše hubnutí a psychickou pohodu. Tělo se při větším množství jídla cítí nasyceno a nemá potřebu vám podvědomě dávat záminku, že je něco špatně. Vždyť právě dobře se nasytit háže do stavu pohody úplně všechny bytosti na této planetě. (Nemyslím teď vycpat si žaludek jídlem k prasknutí ツ )

Zcela jistě může být větší porce na talíři odpovědí na otázku, jak zvládat stravování v práci, kde člověk nemá možnost se najíst.

PRAVDA O PŘESKAKOVÁNÍ JÍDEL A O METABOLISMU 

Poslední výzkumy a vědecké teze z posledních let mluví jasně. S tvrzením výživových poradců, že bychom na tom byli metabolicky lépe při šesti jídlech denně, nelze souhlasit. Neexistují žádné přesvědčující údaje o tom, zda je efektivnější jíst třikrát denně nebo šestkrát. Hlavní důraz musí být kladen na celkovém přísunu kalorií. Ať je to více menších porcí nebo méně větších. Dokonce vědecký tým pracovníků sdělil časopisu Clinic Nutrition, že nezáleží na tom, kolikrát denně člověk přijímá potravu, nebo zda jí pravidelně. Důležitým faktorem pro úbytek váhy je energetický přísun (kalorie). 

Další studie z Amerického Institutu dokazují, že frekvence konzumace jídla nemá žádný efekt na rychlost metabolismu. Naopak je prokázáno, že čím častěji si musíte k jídlu sednout, tím více máte příležitostí se přejíst. Tohle se může pro lidi stát vážným problémem. Samozřejmě, že je tohle tvrzení individuální, každý jsme jiný, ale pokud jste jedním z těch, kteří mají problém jíst několikrát denně po menších porcích, pak je docela možné, že tento postup, jíst 5-6 krát denně pro vás není ten nejlepší. 

Závěr: Ať se vám to líbí nebo ne, jediným způsobem jak dosáhnout váhového úbytku je výsledný kalorický přísun. To jsou nejprostší fakta. A je jedno, zda vy a vaše tělo budete jíst třikrát za den nebo desetkrát. Ke zrychlení metabolismu vám nepomohou časté porce, ale potřebný počet celkových kalorií ze správných potravin a v neposlední řadě hraje ohromnou roli cvičení a budování svalové hmoty, díky které tělo bude přirozeně více spalovat i v klidovém režimu mimo cvičení a tudíž klást větší nároky na metabolismus. Což vede k jeho zrychlení.


(použity informace z: oragnicauthority.com, medicinenet.com)

(aktualizováno z 24. května 2015)

4 komentáře:

 1. Skvělý článek. Máš tip, jak přejít ze 6x na 4x? Mám obavy, že 4 hodiny to nevydrřím. Je pravda, že ty 4 jídla denně mi taky víc vyhovovaly, ale dala jsem na moudré rady a teď bych jedla furt.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě to vydržíš, protože navýšíš porce :) já jsem schopná se najíst tak, abych měla za hodinu hlad, ale taky i tak, abych neměla hlad ani po šesti hodinách. Je to všechno o porcích a kaloriích. dej jich víc naráz (zdravě) a uvidíš, že se k tomu dostaneš. cílem je jen udržovat stále stejné kalorie za celý den, jen je rozložit jinak.

   Smazat
 2. Mám tyhle vaše články ráda. Dokážete vždycky všechno moc hezky vysvětlit. Uvítala bych ale ještě rozebrat, jestli by mohlo fungovat třeba jen jedno jídlo denně obsahující všechny potřebné kalorie. A taky by mě zajímal váš názor na důležitost snídaně. Držím pěsti, ať se vám daří a budu se těšit na další příspěvky :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Jani, díky taky za tip na články, zpracuji důležitost snídaně. Ohledně jídla 1x denně mohu říct jen to, že to u mnohých dost dobře funguje. Chce to ale být už pokročilým strávníkem a rozhodně nemít problémy s příjmem potravy. JInak se takovému stravování 1x denně říká Warrior Diet a prozatím jsem se setkala jen s chválou. Sice pak člověk jí třeba 4 hodiny v kuse :D Aby doplnil veškeré kalorie a makroživiny ve zdravém poměru za celý den, ale funguje to.

   Smazat

Instagram