Jak vypadá moje ráno, než vyrazím do práce


Každý máme rána rozdílná. Někdo potřebuje na rozjezd delší čas, jiný je schopen se za pár minut
dát do kupy a vyrazit do zaměstnání. Je rozdíl vstávat bez dětí, s dětmi, přes týden či o víkendu,
lépe se ráno vstává v létě, když je brzy spousta světla, o to krutější jsou rána v zimních měsících. 

Musím upřímně říci, že jsem nikdy neměla žádnou ranní rutinu. Ve většině případů jsem chodila
spát v rozdílný čas, v rozdílný čas vstávala, mívala směny, někdy jsem se válela, jindy vstávala pět
minut před odchodem. Čím jsem starší, tím víc mi tyhle chaosy přestaly dělat dobře. Potřebovala
jsem si udělat nějaký řád, nějaký systém, který by mne vnitřně uklidňoval. 

Na začátku letošního roku jsem po mateřské dovolené nastoupila opět do práce a tudíž jsem musela
své ranní rituály krapet překopat. Brzy jsem si je plně zautomatizovala a díky ním vím přesně, jaký
mám čas, že se nemusím bát, že něco nestíhám a celkově mě tahle rutina dává do pohody na celý
den, kdy se necítím uštvaná hned po ránu. Samozřejmě, víkendy jsou zcela odlišné :-) Proto se
vám pokusím přiblížit, jak to u mne vypadá právě přes pracovní týden :-) 


VEČER PŘEDEM
Moje příprava na každé pracovní ráno začíná již v podstatě večer. Ráno mi to moc nepřemýšlí, takže třeba příprava oblečení na další den je naprostá nutnost, abych ráno necivěla do skříně a nepokoušela se zkombinovat nekombinovatelné :-) Asi si říkáte, na co se doručovatelka musí připravovat, když má své pracovní oblečení. Převlékám se totiž až na poště/v šatně ve vedlejším městě, kde poštu roznáším.
Také si každej večer nebo už v průběhu dne napíši seznam věcí, které chci další den udělat. Naprosto nesnesu usínat s myšlenkami na povinnosti, které je třeba další den udělat. Zkušenost mne naučila, že si ve většině případů už ráno na nic nepamatuji, ale také se mi s prázdnou hlavou lépe usíná.
A jelikož ráno není moc času, připravuji si na další den také oběd do krabičky. Pár fotek z těchto příprav jsem již sdílela na svém blogu.

1. Nachystám sobě i dětem oblečení na další den.
2. Seznam věcí, které je další den třeba udělat.
3. Připravím si oběd na druhý den.

PRAVIDLA KAŽDÉHO RÁNA
1. Neprodlužuji zvonění na budíku.
2. Nezapínám internet, televizi, ani si nepouštím hudbu. Po ránu miluju ticho!
3. Nekontroluji zprávy, emaily, ani chat. Hned co vstanu, dávám mobil do tašky a vytahuji jej až na pochůzku, kdy si jej přestěhuji do pošťácké tašky. Mobil mít s sebou musím. Jednak potřebuji vědět přesný čas, když vypisuji oznámení těm, které doma nezastihnu, jednak zkrátka musím být na drátě pro některé "klienty", kteří mají na mne telefonní číslo, kvůli tomu, abych se dovolala na depo, když nastane nějaký problém a jednak kvůli dětem, kdyby se něco přihodilo ve školce či škole.


RANNÍ RUTINA
A teď už k těm záležitostem, které se u mne den co den hned po ránu opakují. Vstávám v 5 hodin ráno a odcházím z domu v 5.45, abych byla na šestou v práci a stihla před výjezdem na pochůzku dát do kupy veškerou poštu, roztřídit, zvážit, zapsat do počítače a tak dále. Za třičtvrtě hodiny tedy zvládnu v poklidu svoji ranní rutinu, která mne uklidňuje a se kterou se mi pak nestane, že se "hned od rána něco sere" :-D

1. Ranní hygiena. Ta spočívá nejen v čištění zubů, ale abych se probrala, musím si pořádně opláchnout obličej :-) Ano, čistě proto, abych se probrala. Nenechávám ladem ani šíji. Mám pocit, že když se opláchnu vzadu za krkem, právě tohle mne probere docela fofrem!


2. Vitamíny. Nikdy nevynechávám. Ráno sklenicí vody s kapkou citronu nebo limetky zapiji Vitamin C, Omega 3, Magnesium a občas i BCAA.
3. Pětiminutový strečink. Nedělám žádné super mega sestavy. Zkrátka protáhnu krk, ramena, prostor mezi lopatkami, trup, kyčle a nohy. Do pěti minut jsem příjemně nastartovaná.
4. Udělám snídani a svačinu pro děti. Snídani pro děti chystám ráno čistě proto, aby ji mělo čerstvě připravenou. Klukovi navíc svačinu do školy. Občas slyším od ostatních, ať mu dám peníze, že si něco může koupit sám, ale to v životě neudělám. Víme přesně, jak takové nákupy končí, že? Ne, že bych synkovi nevěřila, ale ráda mám tuhle část pod kontrolou a to, že dohlídnu na jeho stravu, mne vlastně uklidňuje :-)


5. Ovoce. Ach, bez kousku ovoce by to nešlo. Jestli na něco vážně věřím a co mi začalo dělát táááák dobře, je dát si na lačný žaludek jeden kus ovoce. Co přirozenějšího a lehčího na trávení může tělo po ránu dostat :-) Takže čapnu do ruky jablko, pomeranč, nektarinku, banán, hrst hroznového vína, švestky, cokoli je zrovna doma.
6. Obléknu se. A mezi křoupáním ovoce se obléknu :-)


7. FACE! Je to pro mne takové nutné zlo se přiznám. Nerada se maluju, otravuje mne to :-) Ale jelikož jsou lidé rádi, když je pošťačka upravená a v práci, že je pošťačka reprezentativní, tak to každé ráno podstupuji. Nebudu však lhát, ono i ta trocha make upu dodá sebevědomí a člověk se cítí lépe, což pak také vyzařuje navenek. Nijak to nepřeháním. Vystačí mi tužka na oči, stíny, řasenka a lesk na rty. No a nakonec se také učešu. Vlasy mívám v culíku, jelikož miluju nošení kšiltovek. Jo, i v práci máme takovou prďáckou pošťáckou :-)


8. Vzkazy! Než odcházím, ještě všem napíši nějaký vzkaz a nalepím jej k oblečení, ke snídani nebo někam na stůl. Doma si na to tak zvykli, že když jsem jednou vynechala, bylo mi řečeno, že byli všichni smutní a marně hledali lístečky :-D Miláčci!
9. Teprve teď se obouvám, popadnu klíče, zkontroluji obsah kabelky, zda mám s sebou všechno včetně oběda a vyrážím kolem našeho mlhavého pole a skrze prochladlý a provoněný park do práce :-)

Máte také nějaké zvyky, které ráno dodržujete?
Napište mi o tom.

Krásný den všem!

K.


Pictures pixabay.com

8 komentářů:

 1. Super článek :-) Taky mám po ránu ráda ticho a nejradši bych do mobilu a do počítače nekoukala, ale musím kvůli práci, no :-/

  OdpovědětSmazat
 2. Večerní a ranní rutinu popisuje autorka blogu na terapiedomova.cz, které se sice věnuje uklízení, ale stojí za to si to přečíst.
  Rutina musí být, vstávám do práce 5.25 a 5.40 vycházím z domu na vlak, takže večer mám v lednici nachystaný oběd na další den, na stole další jídlo, v ložnici na kupičce oblečení a všechny věci na další den v baťohu. Takže těch 15 minut ráno mi stačí na umytí, oblečení, lehký makeup a v pohodě vycházím z domu, když zbytek rodiny ještě spí.
  Díky za tip s lístečky, je to moc milé.

  OdpovědětSmazat
 3. Pááni, obdivuju těch 15 minut na nachystání :-D já jsem opačnej extrém. Vstávám 4:40, do 5:00 jsem v koupelně, do 5:15 si chystám snídani, do 5:30 snídám, potom toaleta, oblékání, obstarat slepice, namalovat se a pobalit jídlo do práce a v 6:101 vycházím, takže celkem hodina a půl, a to mám někdy pocit, že to mám na knap :-D jsem po ránu strašnej slimák..ve smyslu teda že nerada spěchám, jsem ranní ptáče a energie mám hned hodně, ale potřebuju mít svatej klid bez spěchu, bez rádia a v pohodě:-)

  OdpovědětSmazat
 4. Ja vstávam 4 20 a mám dvadsať minút na všetko . Čo sa dá chystám večer. Inak lístočky tiež píšem . Je to milý zvyk

  OdpovědětSmazat
 5. Inak by ma zaujimalo že kedy chodíte spat večer? Ja sa dostanem do postele tak o 10 a isto je to neskoro len proste nejde mi to skôr . A čo cvičenie ako to dokážete stihnúť ? Ja sa nechcem vyhovárať ale proste si neviem nájsť čas na 20 aspoň aby som si zacvičila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chodím spát kolem 21. hodiny, abych měla těch 8 hodin spánku. Se cvičením to momentálně nemám jinak už nějaký ten měsíc (teď kvůli operaci a před operací mi to právě nedovolily bolesti). Ale do té doby jsem cvičila hned po práci těch 20 minut. Děti ještě nejsou doma, tak je klid :) pak odcházím pro malou do školky :)

   Smazat
 6. Moc pěkně napsáno. My máme ranní rituál se synem. Syn ho má o něco striktnější než já. Má to tak rád. Vstává ve stejnou dobu 6.45 a já přesně vím, kdy bude snídat, kdy se dává věci do batohu (svačinu, pití) do školy, kdy bude na wc nebo v koupelně. A podle něho mám vlastně ranní rituál i já. Nepleteme se v koupelně apod. Když je třeba v koupelně, tak já stihnu pověsit prádlo, které se v noci vypralo, nebo si připravím svačinu do práce.
  Před půl osmou chodí syn na autobus. Skoro vždy ve stejný čas, tak aby nedobíhal a stihl venku podrbat naše psy. Někdy nám ráno naruší starší dcera, která je úplně jiná než syn. Vstává na poslední chvíli a také velmi často dobíhá i ten autobus.
  Co se týče svačin pro syna - také mu je připravuji každý večer. Mnoho lidí se diví, že mu nedám peníze, aby si něco koupil, když je velký. Bylo mu 15. Ale přesně jak píšeš, takhle mám pod kontrolou co jí a že toho má dost. I on se snaží jíst zdravě, ale těžko si ráno bude kupovat pečivo a třeba žervé a šunku + nějaké ovoce nebo zeleninu, aby si to připravil ke svačině. Přestávky ve škole nejsou kdovíjak dlouhé.
  Svačiny jsem připravovala i dceři, když chodila na střední. A ta dokonce říkávala, že jí to až některé děti závidí, že má připravenou svačinu z domova :-)
  A připravovat jednu nebo dvě krabičky se svačinou je už jedno. Zabere to jen chvilku :-)

  OdpovědětSmazat

Instagram