Intuitivní čisté stravování (Clean Intuitive Eating)


Co kdybych vám řekla, že existuje způsob, jak si zachovat trvalou štíhlost, zdraví, a že nemusíte počítat kalorie a své jídlo vážit? 

Odpověď na tuto otázku najdeme vcelku blízko. V přírodě. Je smutné, že si dnešní moderní člověk musí platit jídelníček od výživových poradců, aby se "naučil jíst". Sami se podívejte, jak strašně to zní. Člověk se musí naučit jíst. Nejchytřejší tvor planety to totiž neumí. Nepozná hlad. Nerespektuje příjemné nasycení, které na sobě pozná i kráva.


O čem tedy je "intuitivní čisté stravování"?
(C.I.E. - clean intuitive eating)

S oběma slovy jste se již určitě setkali. "Clean" prezentuje "čistotu", slovo "intuitive" zase intuici. Když to poskládáte dohromady, zjistíte, o co jde. Jíst "čistě" znamená jíst tak, jak to vlastně bylo v přírodě plánováno. Jí se potraviny, které pochází z přírody, nebyly vůbec či jen minimálně zpracované, potraviny, které našemu tělu dělají dobře. 

Metoda "clean eating" je z hlediska pojmenování ohromná kravina. Vždyť proč bychom měli mít pro jídlo, které sestává z původních potravin, nějaký název? Proč? Je to kvůli téhle době. Existuje spousta přístupů, metod a diet, které nás za posledních několik desítek let dostaly do epidemie obezity. Proto je nutné poukazovat na to, že skrz "čisté" stravování pocházející z přírody, nepotřebujete hledat už nic jiného. 

Slovo intuice má zde také svoji úlohu. Všude čteme, jak bychom měli jíst každé tři hodiny, pět až šest jídel denně, všechno má svůj řád, svoje pravidla, přitom nic takového naše tělo nepotřebuje. Naše tělo potřebuje jedinou věc, abychom mu naslouchali. Naše tělo nepřežívalo v minulosti na tom, že muselo co dvě hodiny pravidelně jíst. Každý den máme jinou pohybovou aktivitu, naše tělo čelí rozličným věcem a přitom naprosto slepě striktně dodržujeme pravidla, která nám mnohdy vůbec nesedí. Logicky nemůže být den co den stavěný na stejném množství kalorií a pravidelném dodržování přesných procent makroživin. Bláznivé tvrzení, že? Když ale nad tím popřemýšlíte, nemá to svoji logiku?

Každý den se probouzím s jiným apetitem a jinou chuťovou potřebou. To je důvod, proč mi nikdy nevyhovovala myšlenka stravovat se podle jídelníčku, byť jsem si ho sama napsala. Určitě jste sami zažili, že někdy máte skutečně každou chvíli hlad a kručí vám v břiše, přestože jíte dost, jindy vám kupodivu stačí velmi málo a hlad se prakticky nedostaví. Někdy máte přirozeně daleko větší chutě na ovoce, na rýži či pečivo. Jindy kupujete jedno plato vajíček za druhým, cítíte potřebu jíst více masa. Čemu se divit? Tělo to ZCELA PŘIROZENĚ žádá. Pořád máme nutkání se podle něčeho řídit, podle nějakých čísel, plánů, tabulek, výpočtů! Protože máme pocit, že nás to udělá lepšími. Úspěšnějšími. Šťastnějšími. Hm...

Přitom vymanit se z toho všeho je tak přirozené. Stačí si to DOVOLIT!!! Oprostit se ode všeho. Poslouchat své tělo, dávat mu, co žádá. Na co má chuť. 

Och, jako bych slyšela: "Jíst to, co bych chtěla, tak mám stopadesát kilo." A já říkám: "Nepřemýšlej jako hlupák a nejez jako kretén z pouhého rozmaru." Omlouvám se za výraz, ale žádná lepší odpověď mne nenapadá. Nejez jako kretén a problém je vyřešen. Spousta lidí si myslí, že mají "chuť na čokoládu" a že pokud si nedají ten zákusek nebo sušenku, nevydrží to. Víte, proč máte takové pocity? Protože jste zkrátka své tělo na příjem těchto jedů naprogramovali. Ztratili jste přirozenou schopnost naslouchat tělu. Vy vlastně nevíte, co opravdu požaduje. Protože jste si v hlavě vytvořili myšlenku, že jste na sladkém závislí a tak se i stalo.


Příklad ze života

Nebudu vám namlouvat, že se k intuitivnímu stravování dostanete přes noc. Nedostanete. Pokud jste doposud jedli špatně nebo málo, může trvat měsíce až roky, než zjistíte, o čem intuitivní stravování vlastně je a jak silná je ta vazba mezi tělem a vaší hlavou, která se potřebám těla naučí naslouchat. Mně to trvalo asi tři roky. Do té doby jsem jedla zdravě, ale bylo to víceméně dané jakousi disciplínou a vědomím, že to dělám pro sebe. Pro zdraví. Ano, zdravá strava mi chutnala, vyžívala jsem se v tom, ale umět naslouchat jsem se naučila až mnohem později.

Pochopila jsem, že ne každý den jsem schopna pozřít maso, ovoce, tuny zeleniny, oříšky, přílohy, tvarohy, jogurty a další potraviny jen proto, že by se to tak mělo podle nějakého zažitého vzorce splnit si za den nutnou dávku bílkovin, protože jinak zůstanu bez svalů, nebo jíst dostatek sacharidů, protože je potřebuji, i když se mi po nich udělalo těžko a byla jsem unavená... To byl moment, kdy jsem si říkala, zda tohle zdravé stravování je vůbec zdravé.

Začala jsem na sobě pozorovat, že mám období, kdy se mi doslova dělá špatně z představy snídat ovesné vločky s jogurtem a naopak jsem doslova slintala nad představou, že bych si místo toho dala volské oko se slaninou a hrstí hroznového vína. Loňskou zimu jsem byla schopna přežít prakticky zcela bez zeleniny a ani jednou na mne nepřišla chuť na rajčata nebo okurky či salát. Jak je to možné? Já, takový milovník veškerých salátů? Naopak jsem byla schopna denně sníst i tři jablka, grepy (které jsem nikdy dřív nejedla), a když přišlo jaro, opět jsem na sobě mohla pozorovat přirozeně měnící se chutě.

Někdy to ale nejsou skoky v chutích během ročního období, ale doslova ze dne na den. A je to v pořádku. A přesně o tom intuitivní stravování je. Dopřát tělu nejen to, o co si říká, ale také mu dopřát množství, o které si říká. Jsou dny, kdy prakticky nemám potřebu jíst, a pak jsou zde dny, kdy bych se mohla u lednice ubytovat :-) Těch je naštěstí méně, ale vlastně v mém případě už nemusím říkat slovo "naštěstí", protože tím intuitivním vnímáním a dáváním tělu co a kolik potřebuje, mi nepomáhá jen psychicky, ale také fyzicky. Až čisté intuitivní stravování mi dopomohlo ke křivkám těla, které jsem nikdy dříve neměla i přesto, že jsem cvičila daleko víc a jedla podle pravidel a řádu. Zajímavé, že? :-)

Když budete následovat tyto body, nemůžete nikdy udělat chybu.
 1. Jezte tehdy, když máte hlad. Proč jíst tehdy, když ho nemáte?
 2. Jezte do komfortní sytosti. Musíte se cítit najedení, ale ne přejedení. 
 3. Nejezte, co vám nechutná. Nebo na co zrovna nemáte chuť. Tělo to nechce!
 4. Nemějte hlad příliš dlouho, tělo má být jídlem utěšeno, ne hlady vyděšeno.
 5. Jezte co nejčistší potraviny. Nebo co nejméně zpracované.
 6. Pamatujte, že není kalorie jako kalorie. To, co konzumujete, má co do činění s tím, zda jsou kalorie uloženy jako tuk nebo využity pro metabolismus a energii.
 7. Nejezte nic, co nevyrostlo (ať už jde o zvíře či rostlinu - vegetariáni prominou).
 8. Nemusíte být zastáncem žádného výživového směru, ale máte-li chuť na zdravé vegetariánské, low-carb, raw či paleo jídlo, nestyďte se za to, že vám každý směr něco přináší a že vám chutná. Nemusíte se nikomu zavděčovat. Kromě sebe. 

***

Nemůže být normální počítat si kalorie a jíst podle toho, kolik je hodin.
To jsou pravidla a návody, které vytvořil člověk a nemají nic společného
s přirozeným nebo prvotním pocitem hladu. Lidské tělo vám řekne vše,
co potřebujete vědět. Je to vynikající komunikátor. Pokud odstraníte ze
svého jídelního režimu uměle naplánované stravování, slibuji, že se
váš život změní. - Angry Trainer, Alfonso Moretti


Pro koho není intuitivní stravování určeno

Asi vám přijde trošku podivné, že by něco tak přirozeného mohlo přeci někomu z vás ublížit. No, ono nejde o ublížení na zdraví jako takové, ale vezmeme-li v potaz moji zkušenost s tím, jak se lidé stravují, pak bohužel musím říci, že všem, kteří jí zdravě i nezdravě, ale jí dlouhodobě málo, tento přístup moc nepomůže. Proč? 

Ten, kdo jí dlouhodobě málo, ten kdo na sobě vyzkoušel velkou spoustu diet, dost pravděpodobně, nebo si klidně dovolím říct, že je téměř jisté, že naprosto ztratil pojem o tom, co je to hlad. Vesměs všichni lidé, kteří si malým množstvím stravy "zpomalili" svůj metabolismus, už prakticky necítí hlad, protože jim díky adaptaci na malé množství stačí velmi málo jídla. V takovém případě se stává to, že už tací ani nehubnou, ba dokonce nějaké to kilčo mohou přibrat. A přesně těmto lidem nemohu doporučit stravovat se intuitivně, to znamená, jíst pouze tehdy, když mají hlad a přestat jíst, když se cítí nasyceni, protože u nich je tento pud absolutně potlačen. 
 1. Nemají hlad prakticky už vůbec.
 2. Sní toho málo, protože se cítí syti velmi brzy.
Zde se dostáváme prakticky na úplný začátek článku, kdy jsme si povídali o tom, že nejchytřejší tvor planety neumí správně jíst. V takovém případě je zapotřebí si návyky vybudovat, pomalinku navyšovat množství ve stravě, ale pozor - musí jít o čisté potraviny, které tělo bude velmi rádo přijímat a naučí se s nimi hospodařit a využívat je ve svůj prospěch. Je to nimravá a systematická práce, ale trpělivostí se dostanete do bodu, kdy díky množství jídla váš metabolismus rychleji pofrčí, samozřejmě díky tomu budete mít častěji hlad a i když pro vás bude intuitivní stravování stále metou nejvyšší, držte se maximálně čistých potravin a minimálně těch průmyslově zpracovaných. Už jen tento přístup mne dovedl ke zdravějšímu a štíhlejšímu tělu. Je naprosto nemožné, aby se to nepodařilo i vám ツ 

Držím všem palce!!!

Kristina

21 komentářů:

 1. Pěkně sepsaná moudra na jednom místě :-) Naprosto s tebou, Niky, souhlasím, takový styl je nejpřirozenější a neovlivňuje psychiku jako "na míru" sestrojený jídelníček od poradců, u kterého stejně skoro nikdo nevydrží věčně. Člověk se pak cítí jakoby osvobozený. Jen je škoda, že k intuitivnímu stravování člověk většinou dospěje, až když si vyzkouší, co je to dieta, redukce, paleo, vegan, makrobiotika, hůře i PPP atd., zda-li mě chápeš :-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. chápu, jak by ne :) jsem jednou z nich :) smutné je právě to, že člověk musí podstoupit všechny tyhle shity, aby pochopil a dospěl k tomu nejprostšímu. Je to boj :)

   Smazat
 2. 1000 palců hore za tenhle názor a otevření oči 👍👍 na knihu se těším koupím hned jak vyjde❤

  OdpovědětSmazat
 3. Wáááu, pamatuju si ještě ten tvůj starší blog a jak jsem na tvůj blog narazila jako na první věc, která mě uvedla do tohoto světa :) Gratuluji ke knize. Krásný článek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. děkuji. Tak to jsi už moje stálice. supr, že mne stále čteš :)

   Smazat
 4. Moc se na knížku těším Kristinko... to bude počteníčko :-)
  Je to zvláštní, nikdy jsme se nepotkaly, ale vnímám tě jako blízkou kamarádku .. . Hezký pocit... Děkuju ti za něj ...

  OdpovědětSmazat
 5. Na knížku se velmi těším, budu mít narozeniny, tak už vím, že si sama sobě nadělím tvou knížku;-)
  Kde si ji budu moci koupit?
  Jsi pro mě Kristy velkou inspirací, moc ti fandím!

  OdpovědětSmazat
 6. Vždycky když mám pocit, že se na to můžu vyprdnout, protože výsledky se nedostavují tak rychle jak bych chtěla nebo je nějaké náročnější období a nedaří se mi stravovat a sportovat, jak bych chtěla, přijdu si číst na Váš blog a hned mám motivaci. Za to velké díky a knihy se nemůžu dočkat!

  OdpovědětSmazat
 7. Díky za hezký článek, jsem zase o něco chytřejší.

  OdpovědětSmazat
 8. K tomuhle bych někdy fakt ráda dospěla no.. Super článek, a těším se na knihu :)

  OdpovědětSmazat
 9. Kristi, opět článek, který psal člověk, který to má v hlavě krásně srovnané. Díky za něj. A těším se na knihu :-)
  http://radinsen.blog.cz/

  OdpovědětSmazat
 10. děkuji holky, jsem ráda, že se článek líbí :) pracuji pilně na knize, snad už to brzy bude :) finišuji :)

  OdpovědětSmazat
 11. Páni, to je posun, to koukám! V poslední době je to jako lavina, asi už bylo těch příkazů, pokynů a zaručeně nejlepších směrů moc. Mně pomohla Míša Pavlíková a její Cesta skrz. Hezký článek, díky :-) Gratuluji ke knize!

  OdpovědětSmazat
 12. Naprostý souhlas! Tohle je ta správná cesta :)

  OdpovědětSmazat
 13. Milá Nikki, díky za skvělý článek. Minulý týden jsem si, po víkendu d jigou, dala očistný půst pidle Jany Škramlíkové. Teď jedu "návratový" týden, také podle jejích doporučení. Cítím, že jsem něco zhubla, ale to pro mne není priorita. Neskutečně se uklidnily chutě na sladké, slinivka odpočívá, žaludek se stáhl... hledala jsem, jak na tohle "clean eating" navázat... a Tys mi dala odpověď :) díky! Akorát rodině holt budu asi vařit zvlášť...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Má být "po víkendu s jógou", pardon, ťukám to na mobilu...

   Smazat
 14. Já jsem taky ještě nedospěla do tohoto stadia "nejez to, na co nemáš chuť", ani po 2-3 letech zdravého stravování. Kdybych si jídlo neplánovala a jedla to, na co mám chuť, tak bych snídala a svačila pečivo, obědvala čínské nudle s kuřecím a večeřela tatarák s topinkami nebo sushi :D A to by asi moc nedopadlo :D Ale udělala jsem kompromis, 6 dní v týdnu jím zdravě a 7. den si dám vždycky jednu z mých oblíbených dobrot. :)

  OdpovědětSmazat
 15. Ahoj :-) Ani nevíš jak vděčná jsem za to, že někdo sepsal moje myšlenky a tím je vlastně i potvrdil, že moje tělo se nemýlí :-) Musela jsem si projít snad i nemožným, abych přišla na to, že moje tělo ví nejlíp co potřebuje. Díky tomu , že naslouchám sama sobě a se svým tělem komunikuji, jsem se začala přijímat taková jaká jsem. I s pár kily navíc. Jak já mám dneska hned lepší den :-) Díky !!

  OdpovědětSmazat

Instagram