Intuitivní čisté stravování (Clean Intuitive Eating)


Co kdybych vám řekla, že existuje způsob, jak si zachovat trvalou štíhlost, zdraví, a že nemusíte počítat kalorie a své jídlo vážit? 

Odpověď na tuto otázku najdeme vcelku blízko. V přírodě. Je smutné, že si dnešní moderní člověk musí platit jídelníček od výživových poradců, aby se "naučil jíst". Sami se podívejte, jak strašně to zní. Člověk se musí naučit jíst. Nejchytřejší tvor planety to totiž neumí. Nepozná hlad. Nerespektuje příjemné nasycení, které na sobě pozná i kráva. (Na druhou stranu naprosto chápu, že je to pro mnohé cesta, jak se vymanit z bodu, ve kterém se nacházejí a tím je fakt, že se neumí správně stravovat.)


O čem tedy je "intuitivní čisté stravování"?
(c.i.e. - clean intuitive eating)

S oběma slovy jste se již určitě setkali. "Clean" prezentuje "čistotu", slovo "intuitive" zase intuici. Když to poskládáte dohromady, zjistíte, o co jde. Jist "čistě" znamená jíst tak, jak to vlastně bylo v přírodě plánováno. Jí se potraviny, které pochází z přírody, nebyly vůbec či jen minimálně zpracované, potraviny, které našemu tělu dělají dobře. 

Metoda "clean eating" je z hlediska pojmenování ohromná kravina. Vždyť proč bychom měli mít pro jídlo, které sestává z původních ingrediencí, nějaký název? Proč? Je to kvůli téhle době. Existuje spousta přístupů, které nás za posledních několik desítek let dostali do epidemie obezity. Proto je nutné poukazovat na to, že skrz "čisté" stravování pocházející z přírody, nepotřebujete hledat už nic jiného. 

Slovo intuice má zde také svoji úlohu. Všude čteme, jak bychom měli jíst každé tři hodiny, pět až šest jídel denně, všechno má svůj řád, svoje pravidla, přitom nic takového naše tělo nepotřebuje. Naše tělo potřebuje jedinou věc, abychom mu naslouchali. Naše tělo nepřežívalo v minulosti na tom, že muselo co dvě hodiny pravidelně jíst. Každý den máme jinou pohybovou aktivitu, naše tělo čelí rozličným věcem a přitom naprosto slepě striktně dodržujeme pravidla, která nám mnohdy vůbec nesedí. Logicky nemůže být den co den stavěný na stejném množství kalorií a pravidelném dodržování přesných procent makroživin. Bláznivé tvrzení, že? Když ale nad tím popřemýšlíte, nemá to svoji logiku?


Každý den se probouzím s jiným apetitem a jinou potřebou. To je důvod, proč mi nikdy nevyhovovala myšlenka stravovat se podle jídelníčku, byť jsem si ho sama napsala. Určitě jste sami zažili, že někdy máte skutečně každou chvíli hlad a kručí vám v břiše, přestože jíte dost, jindy vám kupodivu stačí velmi málo a hlad se prakticky nedostaví. Někdy máte přirozeně daleko větší chutě na ovoce, na rýži či pečivo. Jindy kupujete jedno plato vajíček za druhým, cítíte potřebu jíst více masa. Čemu se divit? Tělo to ZCELA PŘIROZENĚ žádá. Pořád máme nutkání se podle něčeho řídit, podle nějakých čísel, plánů, tabulek, výpočtů! Protože máme pocit, že nás to udělá lepšími. Úspěšnějšími. Šťastnějšími. Hm...

Přitom vymanit se z toho všeho je tak přirozené. Stačí si to DOVOLIT!!! Oprostit se ode všeho. Poslouchat své tělo, dávat mu, co žádá. Na co má chuť. 

Och, jako bych slyšela: "Jíst to, co bych chtěla, tak mám stopadesát kilo." Anetka z Run Heart se strašně smála nad mou hláškou:"Nejez jako kretén!" Dokonce to pasovala na nejlepší fitness motto :) Víte, ono to je ale přesně o tom. Nejez jako kretén a problém je vyřešen. Máš chuť na čokoládu? Dej si ji. Ale dej si kvalitní. Nebo si ji udělej doma. Udělejte maximum pro to, aby se váš organismus cítil dobře.


Když budete následovat tyto body, nemůžete nikdy udělat chybu.

 1. Jezte tehdy, když máte hlad. Proč jíst tehdy, když ho nemáte?
 2. Jezte do komfortní sytosti. Musíte se cítit najedení, ale ne přejedení. 
 3. Nejezte, co vám nechutná. Nebo na co zrovna nemáte chuť. Tělo to nechce!
 4. Nemějte hlad příliš dlouho, tělo má být jídlem utěšeno, ne hlady vyděšeno.
 5. Jezte co nejčistější potraviny. Nebo co nejméně zpracované.
 6. Pamatujte, že není kalorie jako kalorie. To, co konzumujete, má co do činění s tím, zda jsou kalorie uloženy jako tuk nebo využity pro metabolismus a energii.
 7. Nejezte nic, co nevyrostlo (ať už jde o zvíře či rostlinu - vegetariáni prominou).
 8. Nemusíte být zastáncem žádného výživového směru, ale máte-li chuť na zdravé vegetariánské, low-carb, raw či paleo jídlo, nestyďte se za to, že vám každý směr něco přináší a že vám chutná. Nemusíte se nikomu zavděčovat. Kromě sebe. 

***

Nemůže být normální počítat si kalorie a jíst podle toho, kolik je hodin. To jsou pravidla a návody, které vytvořil člověk a nemají nic společného s přirozeným nebo prvotním pocitem hladu. Lidské tělo vám řekne vše, co potřebujete vědět. Je to vynikající komunikátor. Pokud odstraníte ze svého jídelního režimu uměle naplánované stravování, slibuji, že se váš život změní. - Angry Trainer, Alfonso Moretti

***

Více o tom, jak pohlížet na stravování, cvičení, hodnoty člověka,
tipy a rady pro začínající, jak si případně nastavit příjem, pokud 
opravdu člověk tápe, lekce k pochopení vlastního těla,
recepty a motivační koučink, najdete v mé knize.

Share on Google Plus

♡ Kristina Cechova

  Komentáře čtenářů
  Facebook komentáře

19 komentářů :

 1. Pěkně sepsaná moudra na jednom místě :-) Naprosto s tebou, Niky, souhlasím, takový styl je nejpřirozenější a neovlivňuje psychiku jako "na míru" sestrojený jídelníček od poradců, u kterého stejně skoro nikdo nevydrží věčně. Člověk se pak cítí jakoby osvobozený. Jen je škoda, že k intuitivnímu stravování člověk většinou dospěje, až když si vyzkouší, co je to dieta, redukce, paleo, vegan, makrobiotika, hůře i PPP atd., zda-li mě chápeš :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. chápu, jak by ne :) jsem jednou z nich :) smutné je právě to, že člověk musí podstoupit všechny tyhle shity, aby pochopil a dospěl k tomu nejprostšímu. Je to boj :)

   Vymazat
 2. 1000 palců hore za tenhle názor a otevření oči 👍👍 na knihu se těším koupím hned jak vyjde❤

  OdpovědětVymazat
 3. Wáááu, pamatuju si ještě ten tvůj starší blog a jak jsem na tvůj blog narazila jako na první věc, která mě uvedla do tohoto světa :) Gratuluji ke knize. Krásný článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji. Tak to jsi už moje stálice. supr, že mne stále čteš :)

   Vymazat
 4. Moc se na knížku těším Kristinko... to bude počteníčko :-)
  Je to zvláštní, nikdy jsme se nepotkaly, ale vnímám tě jako blízkou kamarádku .. . Hezký pocit... Děkuju ti za něj ...

  OdpovědětVymazat
 5. Na knížku se velmi těším, budu mít narozeniny, tak už vím, že si sama sobě nadělím tvou knížku;-)
  Kde si ji budu moci koupit?
  Jsi pro mě Kristy velkou inspirací, moc ti fandím!

  OdpovědětVymazat
 6. Vždycky když mám pocit, že se na to můžu vyprdnout, protože výsledky se nedostavují tak rychle jak bych chtěla nebo je nějaké náročnější období a nedaří se mi stravovat a sportovat, jak bych chtěla, přijdu si číst na Váš blog a hned mám motivaci. Za to velké díky a knihy se nemůžu dočkat!

  OdpovědětVymazat
 7. Díky za hezký článek, jsem zase o něco chytřejší.

  OdpovědětVymazat
 8. K tomuhle bych někdy fakt ráda dospěla no.. Super článek, a těším se na knihu :)

  OdpovědětVymazat
 9. Kristi, opět článek, který psal člověk, který to má v hlavě krásně srovnané. Díky za něj. A těším se na knihu :-)
  http://radinsen.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
 10. děkuji holky, jsem ráda, že se článek líbí :) pracuji pilně na knize, snad už to brzy bude :) finišuji :)

  OdpovědětVymazat
 11. Páni, to je posun, to koukám! V poslední době je to jako lavina, asi už bylo těch příkazů, pokynů a zaručeně nejlepších směrů moc. Mně pomohla Míša Pavlíková a její Cesta skrz. Hezký článek, díky :-) Gratuluji ke knize!

  OdpovědětVymazat
 12. Milá Nikki, díky za skvělý článek. Minulý týden jsem si, po víkendu d jigou, dala očistný půst pidle Jany Škramlíkové. Teď jedu "návratový" týden, také podle jejích doporučení. Cítím, že jsem něco zhubla, ale to pro mne není priorita. Neskutečně se uklidnily chutě na sladké, slinivka odpočívá, žaludek se stáhl... hledala jsem, jak na tohle "clean eating" navázat... a Tys mi dala odpověď :) díky! Akorát rodině holt budu asi vařit zvlášť...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Má být "po víkendu s jógou", pardon, ťukám to na mobilu...

   Vymazat
 13. Já jsem taky ještě nedospěla do tohoto stadia "nejez to, na co nemáš chuť", ani po 2-3 letech zdravého stravování. Kdybych si jídlo neplánovala a jedla to, na co mám chuť, tak bych snídala a svačila pečivo, obědvala čínské nudle s kuřecím a večeřela tatarák s topinkami nebo sushi :D A to by asi moc nedopadlo :D Ale udělala jsem kompromis, 6 dní v týdnu jím zdravě a 7. den si dám vždycky jednu z mých oblíbených dobrot. :)

  OdpovědětVymazat